Biokominek - ogólna charakterystyka, rodzaje

Biokominki, których inne nazwy to ekokominki, kominki ekologiczne, kominki bio, a także kominki na biopaliwo są specyficznym rodzajem kominków. Są one opalane biopaliwem, które może występować w formie żelowej albo płynnej. Takie biopaliwo najczęściej produkowane jest na bazie alkoholu etylowego. W trakcie spalania się takie biopaliwo nie wytwarza ani dymu, ani zapachu. Istnieje jednak możliwość dodania specjalnych aromatów, zapachów do biokominka. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż proces spalania biopaliwa w biokominku nie zostawia popiołu. W przeciwieństwie do typowych kominków biokominki nie potrzebują przewodów kominowych. Ze względu na swoje niewielkie wymiary biokominki dają się z łatwością przestawiać i można je układać w dowolnym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Kominki na biopaliwo żelowe opalane są przygotowanymi gotowymi wkładami lub posiadają specjalne palenisko. Wkłady te zawierają odpowiednią porcję żelu, która najczęściej występuje w formie puszki. Natomiast palenisko uzupełniane jest specjalnym zżelowanym płynem. Ekokominki na płynne paliwo zaopatrzone są w palenisko, które jest zamontowane na stałe i trzeba je regularnie uzupełniać płynnym biopaliwem. Biokominki mogą także występować w ciekawych formach. Bardzo popularnym rodzajem ekokominka jest biokominek wolnostojący. Taki biokominek wolnostojący zaprojektowany jest w taki sposób, aby można go było ustawić w dowolnym pomieszczeniu i w dowolnym miejscu. Dużą popularnością cieszą się także biokominki ścienne, które można zawiesić na ścianie. Na rynku spotkać można także meble z ogniem, które występują zwykle jako stoliki kawowe lub stoliki jadalniane. Innym rodzajem biokominków jest biokominek portalowy, który do złudzenia przypomina tradycyjny kominek opalany drewnem. Jest on wbudowywany, wmurowywany w ścianę, stąd jego podobieństwo do kominków tradycyjnych. Sprawdź także ten artykuł z opisem działania biokominka.

Innym kryterium przy podziale biokominków na rodzaje jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najczęściej spotyka się takie materiały jak stal, kamień, beton, szkło, a także płyty MDF. Materiał, z którego wytworzony został biokominek, pokrywany jest farbą lub lakierem odpornym na działanie wysokich temperatur. Szczególnie dużą popularnością cieszą się biokominki stalowe z szybą. Warto również wspomnieć, że bioetanol pełniący rolę biopaliwa nie wydziela drażniącego zapachu. Mamy jednak możliwość zastosowania zapachów do biokominków. W trakcie spalania tego bioetanolu w śladowych ilościach wytwarzane są dwutlenek węgla oraz para wodna. Paliwa do biokominka ulegają spalaniu w 100% i ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują. Biokominek może być obsługiwać ręcznie lub zdalnie przy użyciu pilota, służącego do regulacji płomienia i temperatury w pomieszczeniu. Do biokominków bardzo podobne są kominki elektryczne. Jednak kominki elektryczne w odróżnieniu od biokominków zasilane są prądem.

Biokominek - ceny, porady przy wyborze

Ceny biokominków

Cena biokominka zależy od kilku czynników, takich jak między innymi jego rodzaj, sposób opalania oraz wielkość. Duży wybór biokomików możemy znaleźć na różnego rodzaju poratalach internetowych na przykład na Ceneo, na Skąpiec, na Allegro i w wielu innych. Poza portalami mamy do wyboru także wiele sklepów internetowych oraz stacjonarnych z biokomikami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o biokominku wiszącym?

Stosunkowo tanie są biokominki naścienne oraz wolnostojące. Cena biokominka wolnostojącego małych rozmiarów zaczyna się od ok. 130 zł. Za większy biokominek tego typu zapłacimy ok. 260 zł, natomiast wolnostojący biokominek o dużych rozmiarach może kosztować nawet ok. 1000 zł. Tanie biokominki wiszące małych rozmiarów wiążą się z wydatkiem ok. 250 zł, a większe tego typu biokominki kosztują ok. 450 zł. Duży biokominek wiszący kosztować może nawet powyżej 1000 zł.

Biokominek w dużym i nowoczenym salonie. Ceny biokominków są różne, warto się z nimi zapoznać i ich zastosowanie
Ceny biokominków - sprawdzamy, ile kosztują różne rodzaje biokominków i radzimy co wybrać

Dużo droższe od biokominków wolnostojących i naściennych są biokominki portalowe. Cena biokominka portalowego, który do złudzenia przypomina tradycyjny kominek może wynosić ok. 1000 zł w przypadku mniejszego rozmiaru. Większe biokominki portalowe kosztują nawet ponad 2000 zł. Nieco droższe od biokominków są kominki elektryczne, których cennik zaczyna się od ok. 800 zł, a droższe modele mogą kosztować nawet 2500 zł.

Jaki biokominek wybrać?

Dobór biokominka powinniśmy uzależnić od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia, w którym taki biokominek ma się znajdować. Każdy biokominek można ustawić zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Gdy nasze pomieszczenia są niewielkie możemy zdecydować się na biokominki ścienne. Taki biokominek sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniu w bloku, gdy nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni. W większych mieszkaniach oraz w domu jednorodzinnym możemy pokusić się o ekokominek wolnostojący. Można go ustawić w dowolnym miejscu wedle naszych upodobań. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opiniami o biokominkach?

Polecane biokominki w atrakcyjnych cenach

W domu jednorodzinnym bardzo dobrze wyglądać będzie biokominek portalowy, który do złudzenia przypomina tradycyjny kominek opalany drewnem. To również dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w blokach, aby wystrój ich mieszkania wyglądał jak wnętrze tradycyjnego polskiego domu. Przy wyborze biokominka możemy się także kierować tym, czy nasze wnętrze ma być utrzymane w stylu nowoczesnym, czy tradycyjnym. Istnieją bowiem różne ciekawe formy biokominków, które stworzone zostały z myślą o nowoczesnej bądź tradycyjnej aranżacji wnętrza.

Biokominki cieszą się rosnącą popularnością. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania go zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku mieszkalnym. Istnieje wiele rodzajów biokominków, ze względu na rodzaj biopaliwa, formę, wielkość i miejsce zastosowania oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Od tych czynników zależą ceny biokominków oraz dodatkowe koszty ich użytkowania. Te aspekty powinniśmy także wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego biokominka dla siebie. Koszty biokominka poznać można na różnego rodzaju portalach internetowych na przykład na Ceneo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny