Centrala wentylacyjna

Koszty, jakie w związku z tym będziemy musieli ponieść, zasadniczo można podzielić na dwie kategorie:

  • Koszty zakupu centrali klimatyzacyjnej oraz wykonania instalacji,
  • Koszty związane z eksploatacją oraz zużyciem energii elektrycznej.

Ważne jest, by obie kategorie wziąć pod uwagę już na etapie planowania i wyboru centrali wentylacyjnej, gdyż to, co wybierzemy, przełoży się na generowanie kosztów w bliższej i znacznie dalszej przyszłości.

Ceny central wentylacyjnych

Zasadniczo są różne tak jak i różne są zastosowane w nich technologie oraz rozwiązania. Generalnie możemy podzielić centrale klimatyzacyjne na takie bez odzysku ciepła oraz posiadające takie rozwiązanie. Jakie są między nimi różnice wpływające na cenę?

Centrale bez odzysku ciepła

To urządzenia w zasadzie tańsze w zakupie i dość proste w obsłudze. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, wśród których najczęściej wymienia się duże straty ciepła. Dodatkowo stosując taką centralę klimatyzacyjną, konieczne jest posiadanie okien z wywietrznikami, aby zapewnić optymalne wietrzenie pomieszczeń. Przebywając w pomieszczeniach szczelnie zamkniętych, jesteśmy bardzo narażeni na powietrze, które nasiąka wszystkim, co się w nich znajduje łącznie z alergenami oraz detergentami. A to nie jest dobre dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Foto1

Centrale z odzyskiem ciepła

Dlatego też klienci coraz częściej wybierają nowoczesne centrale z odzyskiem ciepła, która znacznie podnoszą jakość powietrza w budynkach oraz zapewniają stały komfort cieplny przebywającym w nich osobom. Za takim wyborem przemawiają także względy ekologiczne.

W przypadku takiej centrali należy zdecydować jaki sposób odzysku wybierzemy? Możemy także zdecydować się na centrale, które dają nam możliwość korzystania z kilku rodzajów takiego odzysku. Do takich urządzeń należą centrale VENTUS oferowane przez firmę VTS (zobacz tu), które w standardzie umożliwiają odzysk z zastosowaniem wymiennika krzyżowego, regeneracyjnego wymiennika obrotowego, układu glikolowego oraz komory mieszania. Wszystkie z wymienionych wyżej metod zapewniają możliwie największy odzysk ciepła przy jednoczesnym zachowaniu niskich oporów powietrza na elementach, które wpływają na zużycie energii elektrycznej.

A jeśli już o oszczędnościach mowa to należy także zaznaczyć, że centrale wentylacyjne  VENTUS z odzyskiem ciepła są wyjątkowo energooszczędne oraz pracują bardzo cicho, co znacząco wpływa na komfort osób przebywających w budynku. Dodatkowo są proste oraz intuicyjne w obsłudze.

Idealny rozmiar

Przy wyborze centrali klimatyzacyjnej należy także pamiętać dopasowaniu jej do kubatury budynku. Niestety bardzo często producenci proponują niewielki wybór central klimatyzacyjnych. Firma VTS bardzo wyróżnia się w tej dziedzinie pośród swojej konkurencji, ponieważ proponuje aż 16 różnych urządzeń dopasowanych do odmiennych wielkości obiektów. To pozwala dobrać dokładnie taki produkt, jakiego potrzebujemy i przez to w perspektywie wygenerować większe oszczędności.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj centrali wybierzemy, pamiętajmy, by była ona jednocześnie ergonomiczna i dobra dla naszego zdrowia, jak i ekonomiczna oraz nieskomplikowana w obsłudze. Takie właśnie są centrale VENTUS produkowane przez lidera na rynku HVAC firmę VTS.artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 50,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny