Kanarki śpiewające, a może egzotyczne kanarki barwne? Pochodzenie i podstawowe grupy ptaków

Zanim ustalimy, jaka jest cena kanarka, powinniśmy najpierw omówić jego pochodzenie oraz podstawowe grupy. Kanarki to ptaki, które pochodzą z Wysp Kanaryjskich, Madery i lasów azorskich. Niegdyś ptaki były wykorzystywane w kopalniach, jednak szybko stały się popularnymi pupilami do domu. Obecnie możemy kupić kanarki, które należą do trzech grup. Są to kanarki śpiewające, kształtne i ptaki barwne.

  • Kanarki śpiewające – jak sama nazwa wskazuje, potrafią pięknie śpiewać. W tej grupie znajduje się popularny kanarek rosyjski, flandryjski, kanarek timbrador, wodnotokowy i kanarek harceński. To właśnie ten ostatni jest najczęściej doceniany za wyjątkowy śpiew o najszerszej skali głosu.
  • Domowe kanarki kształtne – nie cieszą się tak dużą popularnością jak taki śpiewające (np. kanarek rosyjski), jednak możemy je kupić w wyspecjalizowanych hodowlach. Domowe kanarki kształtne występują w 26 odmianach, z czego największą popularnością cieszy się kanarek gloster. W hodowlach znajdują się także takie odmiany jak kanarek kędzierzawy, kanarek holenderski czy belgijski garbaty.
  • Kanarki barwne – czyli ptaki o wielu efektownych barwach piór. Szacuje się, że kanarki barwne występują w ponad stu odmianach barwowych. Wśród nich dominuje kolor zielony, żółty, biały i czerwony, który może mieć różne nasycenie. Co ciekawe, niektóre egzotyczne kanarki barwne wydają z siebie bardzo miłe dla ucha dźwięki. Ze względu na atrakcyjny wygląd, kanarki barwne często spotyka się w hodowlach i sklepach zoologicznych.

Wymagania ptaków i średnia długość życia domowego kanarka

Domowe kanarki nie są wymagającymi stworzeniami. Zarówno samiec jak i samica na ogół same, regularnie czyszczą swoje piórka i nie wymagają w tym żadnej interwencji człowieka. Nasz zielony czy czerwony towarzysz wymaga natomiast regularnego czyszczenia klatki. Najlepiej byłoby, gdyby klatka była czyszczona przynajmniej raz w tygodniu. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniego stanu higienicznego.

Warto pamiętać, że domowy kanarek spędza w klatce większość swojego życia. Dlatego klatka powinna być dobrze wyposażona, w pełni bezpieczna dla ptaka, a jednocześnie odpowiednio duża. Kanarek gloster, rosyjski, zielony i inne odmiany nie powinny przebywać w klatce mniejszej niż 60 x 40 x 50 cm. Jest to minimalny rozmiar klatki dla jednego osobnika, a w wielu hodowlach zaleca się stosowanie większych wolier. Im więcej kanarków będziemy hodować, tym większy powinien być wymiar klatki. Ważne będzie także odpowiednie rozstawienie kratek oraz budowa klatki. Nie zaleca się produktów ze spadzistym daszkiem, które będą niewygodne, a często i mało bezpieczne dla zwierzaka.

Kanarek gloster, kanarek rosyjski i inne odmiany posiadają podobne wymagania żywieniowe. Domowe ptaki powinny zjadać dobrej jakości pokarm. Możemy nabyć go w internecie lub lokalnych sklepach zoologicznych. Domowe ptaszki można także dokarmiać różnymi nasionami. W podstawowej diecie może znaleźć się proso i rzepik. Większość kanarków lubi także warzywa (sałata, ogórek), owoce (jabłko, gruszka) oraz zioła (głównie mniszek lekarski). W klatce powinien znajdować się także pojemnik ze świeżą wodą, którą warto wymieniać każdego dnia.

Odpowiednie warunki w domowych hodowlach wpływają na zachowanie zdrowia i długość życia ptaków. W tym miejscu pojawia się pytanie, ile żyje kanarek w warunkach domowych? Średnia długość życia ptaków (zarówno samiec jak i samiczka) to około 10 lat. Oczywiście dobrze pielęgnowane ptaki potrafią żyć znacznie dłużej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cena kanarka – ile kosztuje ptak i gdzie można go kupić?

Cena kanarka jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Pierwszym jest wybarwienie. W wielu sklepach zoologicznych można spotkać egzotyczne kanarki o zielonym i żółtym wybarwieniu piórek. Niekiedy udaje się także kupić zwierzątka o bardziej nietypowych barwach.

Drugi, wpływający na ceny czynnik to źródło zakupu. Kanarki możemy kupić w hodowli lub ze sklepów zoologicznych. Drugie rozwiązanie to na ogół niższa cena kanarka, ale i brak możliwości prześledzenia jego pochodzenia. Samiec lub samica z hobbystycznej hodowli mogą być droższe, jednak będziemy w stanie nabyć oswojone osobniki z różnych odmian.

To właśnie odmiana kanarków jest kolejnym czynnikiem, wpływającym na ceny zakupu. Droższy w zakupie może być na przykład kanarek rosyjski, który kosztuje średnio 300 – 400 zł. Cena kanarka rosyjskiego z koroną może niekiedy dochodzić do kwoty 1000 zł. W ofercie sprzedaży możemy też kupić egzotyczne kanarki harceńskie. Średnia cena zakupu jednego osobnika to około 60 – 150 zł. W podobnych cenach znajduje się kanarek gloster i wodnotok. Kanarki arlekin portugalski będą delikatnie droższe. Średnia cena kanarka utrzymuje się tu w przedziale 100 – 250 zł. Ceny osobników w niektórych hodowlach mogą być nieznacznie wyższe. Poniżej prezentujemy uśrednione ceny zakupu kanarków.

Ceny kanarków

Średnia cena kanarka od

Średnia cena kanarka do

Kanarki rosyjskie

300 zł

1 000 zł

Kanarek gloster (samiec lub samica)

80 zł

150 zł

Kanarek harceński (samiec lub samica)

60 zł

150 zł

Kanarek wodnotok

50 zł

150 zł

Kanarek arlekin portugalski

100 zł

250 zł

Zaprezentowane powyżej ceny kanarków mają charakter poglądowy i dotyczą kupna jednego osobnika. Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z kosztami zakupu konkretnych odmian ptaków egzotycznych, skontaktuj się ze sklepem zoologicznym lub wybraną hodowlą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny