Najlepsze meble do kuchni - co wybrać? Szukamy dobrych zestawów kuchennych

Zakup nowych mebli kuchennych to przeważnie decyzja na wiele lat. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by nowe elementy wyposażenia spełniały funkcje praktyczne oraz efektownie komponowały się w pomieszczeniu. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru staje się cena mebli kuchennych. Zamówić kuchnie na wymiar, czy kupić gotowe produkty z marketu? Poniżej zaprezentujemy koszty zakupu. Określimy tez ich podstawowe wady i zalety.

Aktualne średnie ceny mebli kuchennych sprawdzisz na tym kalkulatorze.

Ocena: 4,3/5 (głosów 7)

Ceny mebli kuchennych na wymiar są nieco wyższe, niż ceny gotowych zestawów

Meble kuchenne - gotowe czy na wymiar?

Jest to pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Zarówno meble gotowe jak i te na wymiar posiadają odmienną gamę zalet oraz wad. Produkty gotowe to rozwiązanie niskobudżetowe. W ofertach handlowych znajdziemy wiele frontów i szafek, które odznaczają się trwałością, precyzją wykonania oraz atrakcyjną ceną.

Coraz większą popularnością cieszą się też meble sprzedawane modułowo. Jest to prosty sposób na dopasowanie produktu do naszego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że większość gotowych mebli kuchennych nie będzie tak dobrze dopasowana do naszej kuchni jak produkty na zamówienie.

Kuchnie na wymiar są wykonywane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami każdego klienta. Ich rozmiar i kształt mogą być idealnie dopasowane do wymiarów każdego pomieszczenia kuchennego, a także do jego stylistyki. Zakup mebli na zamówienie jest z reguły poprzedzony wykonaniem wizualizacji, która wskaże, czy produkty spełnią nasze oczekiwania. Taki zakup z pewnością będzie droższy niż kupno produktów gotowych. Koszty będą dodatkowo spotęgowane poprzez konieczność zakupu AGD pod zabudowę. Pamiętajmy, że urządzenia pod zabudowę mogą być nawet o połowę droższe w porównaniu z AGD wolnostojącym.

Ceny gotowych mebli kuchennych

Tanie meble kuchenne znajdziemy w dużych sklepach meblowych i hipermarketach. Ceny skompletowanych zestawów rozpoczynają się już od kilkuset złotych. Na promocji najtańsze zestawy mogą kosztować nawet 400-500 zł, ale z uwagi na niską jakość wykonania lepiej te „promocje” pomijać przy decyzji zakupowej.

Dobrym przykładem nieco wyższej półki cenowej może być natomiast zestaw mebli Moreno Grafik, do nabycia za około 800 zł. Zestaw został wykonany przez firmę STOLKAR, która oferuje meble z dolnej i średniej półki cenowej. Zestaw posiada 2,4 m długości i świetnie sprawdza się w niewielkich aranżacjach kuchennych. Szafki zostały wykonane z płyty laminowanej, a blaty z aluminium (obrzeża zabezpieczono materiałem melaminowym). Istnieje też możliwość dokupienia kolejnych szafek i dopasowania zestawu do większej kuchni.

Nieco droższym, aczkolwiek lepszym jakościowo rozwiązaniem są laminowane meble kuchenne, których obrzeża zabezpieczono taśmą PCV. Za gotowy zestaw o długości 240 cm zapłacimy ok. 1 200 zł. Przykładem będzie tu system ELMA stworzony przez MEBLE OKMED. Zakup takiego zestawu nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu, a jego jakość jest już całkiem zadowalająca.

Nieco większym wydatkiem staje się zakup gotowego zestawu wykonanego z foliowanej bądź lakierowanej płyty MDF. Za dobry jakościowo, lakierowany zestaw o długości 240 cm zapłacimy ok. 3 000 - 4 500 zł. Jako przykład posłuży nam tu system mebli ALEKSIS wykonany przez firmę SENSITO meble. Za powyższy zestaw zapłacimy 2 999 zł. Meble z foliowanej płyty MDF będą bardzo zbliżonym wydatkiem. Za przykładowy, narożny zestaw SMILE (o długości 230 cm prawa strona 250 lewa strona) zapłacimy ok. 3 075 zł.

Gotowe zestawy mebli kuchennych rzadko produkuje się z litego drewna czy szkła. Tego typu produkty znajdziemy wyłącznie u mniejszych producentów. Ceny będą bardzo zróżnicowane i zazwyczaj przekraczają 4 000 zł za kompletny zestaw. Więcej cen mebli kuchennych szukaj tu.

Jaka cena za meble kuchenne robione na wymiar?

Ceny w różnych regionach polski utrzymują się na podobnym poziomie. Znacznie ważniejszym kryterium warunkującym cenę jest materiał z którego meble są produkowane. Najtańsze będą meble z laminatu, którego obrzeża zabezpiecza się materiałem melaminowym. Ceny rozpoczynają się już od 700 zł/mb. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością ze względu na niewielką trwałość. Znacznie popularniejsze są meble kuchenne z laminatu, których obrzeża zabezpiecza się PCV bądź profilami aluminiowymi. Cena takiego zakupu waha się pomiędzy 1 100, a 1 900 zł/mb.

Jeszcze droższe okazują się meble z płyty MDF pokrytej folią PCV. Za dobry jakościowo produkt trzeba zazwyczaj zapłacić  ok. 1 110 – 1 250 zł/mb. Cena najlepszych jakościowo mebli to wydatek rzędu 2 000 zł/mb. Oczywiście w ofertach niektórych producentów znajdują się także tańsze meble z foliowanej płyty MDF, których cena sięga zaledwie 800 zł/mb. Jednak pamiętajmy, że tego typu produkty są słabe jakościowo, a precyzja ich wykonania oraz trwałość zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia.

Omawiając ceny mebli kuchennych na wymiar warto też wspomnieć o bardzo popularnych produktach z lakierowanej płyty MDF. Ich zakup stanowi gwarancje efektownego wyglądu, trwałości oraz oporności na różnego typu uszkodzenia. Meble ze średniej półki cenowej będą kosztowały ok. 1 600 zł/mb. W tej cenie możemy liczyć na zastosowanie dobrego jakościowo lakieru, który będzie odporny na powierzchniowe zarysowania i nie odbarwi się pod wpływem działania promieni słonecznych. Musimy jednak zaznaczyć, że meble na wymiar z górnej półki cenowej będą już znacznie droższe. Koszty zakupu rozpoczynają się w tym wypadku od 2 400 zł/mb. Za taką samą cenę możemy też nabyć meble fornirowane z górnej półki cenowej. Fornir to najtrwalszy i najbardziej reprezentatywny materiał wykorzystywany do wykończenia płyt MDF. Ceny dobrych jakościowo mebli fornirowanych rozpoczynają się już od 1 400 zł/mb.

Najdroższe w zakupie będą meble wykonane ze szkła oraz litego drewna. Obie propozycje to rozwiązania dla osób, które poszukują najlepszych i najbardziej reprezentatywnych elementów wyposażenia kuchni. Najtańsze meble na wymiar wykonane z tych tworzyw nabędziemy już od 1 400 zł/mb. Lepsze jakościowo meble kuchenne ze średniej półki cenowej są wydatkiem rzędu 1 800 – 2 000 zł/mb. Z kolei za luksusowe, najlepsze jakościowo meble kuchenne na wymiar zapłacimy od 2 300 zł/mb w górę. W tej cenie moglibyśmy już nabyć dobry jakościowo, kompletny zestaw gotowych mebli kuchennych.

Ceny mebli wykonywanych na wymiar są zwykle negocjowalne, dlatego warto pozyskać oferty przynajmniej od kilku firm. To pozwoli na rozeznanie na lokalnym rynku i możliwość podjęcia negocjacji cenowych. Jak pozyskać oferty? Najlepiej wypełnić ten formularz i skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Po wysłaniu danych kontaktowych potwierdzasz zapytanie i w ciągu kilku dni otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją zlecenia.

Które meble kuchenne warto kupić?

Wszystko zależy od naszych upodobań, możliwości aranżacyjnych oraz gotówki, którą chcemy przeznaczyć na zakup. Dobre jakościowo, gotowe meble kuchenne to rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy. Warto pamiętać, że w ofertach producentów znajduje się wiele mebli modułowych, które możemy z powodzeniem dopasować do każdego wnętrza. Różnorodność modeli i atrakcyjne ceny sprawiły, że gotowe meble kuchenne nadal cieszą się dość dużą popularnością. Ich największym mankamentem pozostaje jednak konieczność samodzielnego składania. Otrzymujemy meble w pudełkach opatrzonych instrukcją montażową. Nie mamy możliwości wcześniejszego sprawdzenia stabilności konkretnego elementu. Większość producentów twierdzi, że złożenie ich mebli jest bardzo proste. Jednak w praktyce nie zawsze jest to prawda.

Pod tym względem zakup mebli na wymiar jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jego atutem staje się też możliwość wykonania kompletnej wizualizacji mebli oraz wnętrza. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić czy dany model sprawdzi się w naszej aranżacji. Meble na wymiar bez wątpienia są droższe niż ich gotowe odpowiedniki. Jednak są też znacznie bardziej reprezentatywne i z reguły lepsze jakościowo. Dlatego powoli stają się standardem wyposażenia pomieszczeń kuchennych. Ich zakup jest szczególnie polecany osobom, które szukają trwałego oraz efektownego rozwiązania na wiele kolejnych lat.

, aktualizacja 16 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Powiązane Artykuły
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij