Fotowoltaika – popularny rodzaj odnawianych źródeł energii

Zanim sprawdzimy ceny ogniw fotowoltaicznych, na samym początku warto zrozumieć działanie instalacji fotowoltaicznej. Solary fotowoltaiczne to nic innego jak krzemowe płyty, dzięki którym pozyskiwana jest energia elektryczna na skutek przetwarzania promieni słonecznych. Zjawisko, jakie zachodzi w tego typu systemach, nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Za ten proces odpowiedzialne są półprzewodniki zawarte w panelach słonecznych.

Produkcja energii elektrycznej możliwa jest jednak dopiero wtedy, gdy w instalacji fotowoltaicznej zostanie zamontowany falownik, czyli inwerter solarny. Dzięki temu urządzeniu dochodzi do przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny. Właśnie taki jest niezbędny, by móc dystrybuować go do sieci. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne i ich ceny

Nazwa produktu

Cena

Baterie fotowoltaiczne o mocy do 3,15 kW – 10 paneli

16790,00 zł

Baterie fotowoltaiczne o mocy do 4,10 kW – 13-14 paneli

19990,00 zł

Baterie fotowoltaiczne o mocy do 4,56 kW – 14-16 paneli

21990,00 zł

Baterie fotowoltaiczne o mocy do 5,13 kW – 16-18 paneli

23990,00 zł

Ceny modułów fotowoltaicznych o mocy do 6,30 kW – 20-22 paneli

27490,00 zł

Ceny modułów fotowoltaicznych o mocy do 9,69 kW – 30-34 paneli

39990,00 zł

Solary fotowoltaiczne 3,24 kW z magazynem energii – 12 paneli

45700,00 zł

Solary fotowoltaiczne 4,32 kW z magazynem energii – 16 paneli

53900,00 zł

Ceny modułów fotowoltaicznych 5,40 kW z magazynem energii – 20 paneli

61900,00 zł

System instalacji z montażem – dopłata od 5 tys. zł wzwyż

Patrząc na powyższy cennik, możemy zauważyć, iż ceny rosną wraz ze wzrostem mocy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe koszty poniesiemy za hybrydowe solary fotowoltaiczne, które są wyposażone w specjalny magazyn energii elektrycznej. Jest to przydatne urządzenie, szczególnie w przypadku awarii prądu. Dzięki niemu w takich sytuacjach nadal zyskujemy dostęp do zmagazynowanej energii elektrycznej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Wiedząc już, ile kosztują panele fotowoltaiczne z pewnością wiele osób jest gotowych wycofać się z tej inwestycji. Tym bardziej że powyższy cennik nie jest podawany z montażem, przez co zyskuje on charakter jedynie orientacyjny. Na szczęście całkowity koszt zakupu paneli słonecznych możemy znacznie obniżyć, jeżeli zdecydujemy się na dotację. Głównym koordynatorem dofinansowań na solary fotowoltaiczne jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie istnieje kilka programów, dzięki którym otrzymamy dopłatę na korzystanie z odnawialnych źródeł energii:

  • Program BOCIAN – misją programu jest wspieranie odnawialnych źródeł energii. Dzięki niemu dofinansowywana jest fotowoltaika, której moc utrzymuje się przynajmniej na poziomie 40 kW. Pomoc polega na otrzymaniu pożyczki na ten cel, w wysokości do 85% przedsięwzięcia. Ze względu na wysoką moc paneli słonecznych, które mogą być objęte wsparciem finansowym, z programu BOCIAN korzystają głównie firmy oraz różne instytucje.
  • Program PROSUMENT – ten program dostępny jest dla każdego, kto zdecyduje się na baterie fotowoltaiczne. Wysokość dotacji wynosi obecnie do 40% ceny modułów fotowoltaicznych z montażem.
  • Regionalne Programy Operacyjne – dotacje do ceny ogniw fotowoltaicznych rozbite zostały na 16 województw. Dlatego, jeżeli interesuje nas fotowoltaika, a nie chcemy lub nie możemy skorzystać z powyższych programów, powinniśmy się udać do odpowiedniej Jednostki Samorządu Terytorialnego, aby zapoznać się z konkretnymi wymaganiami pozwalającymi na skorzystanie z dofinansowania. Warto zapoznać się z tym artykułem dotyczącym cen i kosztów paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu.

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Solary i ceny ogniw fotowoltaicznych a kalkulowanie ich opłacalności, czyli jak szybko zwraca się nakład na instalację fotowoltaiczną
Ceny ogniw fotowoltaicznych a zwrot z inwestycji – sprawdzamy

Produkcja energii elektrycznej przy pomocy paneli słonecznych a zwrot z inwestycji

Mając już informacje, ile kosztują panele fotowoltaiczne, warto dowiedzieć się również, jaki jest zwrot z inwestycji, a także po ilu latach. Precyzyjne wyliczenia dla każdego inwestora nie są możliwe, ze względu na zbyt wiele czynników wpływających na ten aspekt. Do nich zalicza się między innymi wielkość rodziny, moc instalacji, jak i również panujące w danym okresie warunki atmosferyczne. Ponad 1500 złotych rocznie możemy zaoszczędzić, jeżeli zdecydujemy się na fotowoltaikę o mocy 3 kW, natomiast nawet 2800 złotych rocznie, jeżeli zamontujemy panele o mocy 5 kW.

Według tych danych szacuje się, że zwrot z inwestycji za panele fotowoltaiczne nastąpi po 10 latach. Jeżeli jednak wystąpimy o korzystną dla nas dotację, to produkcja energii elektrycznej przyniesie nam zysk już po 7 latach, a nawet po 6 latach. Dokładne wyliczenia wymagają uwzględnienia takich elementów, jak to ile kosztują panele fotowoltaiczne z montażem, jakie mamy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną czy też jak prezentuje się cennik naszego dostawcy prądu.

O ile już ceny ogniw fotowoltaicznych nie będą zmienne, ponieważ nie wymagają żadnych prac serwisowych, tak pozostałe czynniki mogą być zmienne. Szczególnie cennik dostawcy energii elektrycznej. Jednak po zwrocie kosztów zakupu instalacji, produkcja energii elektrycznej przyniesie nam dodatkowy zysk, a nie tylko obniżenie rachunków. Panele fotowoltaiczne to wybór wart rozważenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny