Olej opałowy na potrzeby ogrzewania

Zalety oleju grzewczego

Popularna opałówka jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na efektywne, a jednocześnie komfortowe w obsłudze ogrzewanie różnego typu budynków. W ofercie sprzedaży znajdziemy liczne piece na potrzeby budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Atrakcyjna cena za litr oleju opałowego sprawia, iż jest to produkt o niemałej popularności.

Dostępne w ofercie sprzedaży piece na olej opałowy mogą posiadać budowę jedno oraz dwufunkcyjną. Kotły dwufunkcyjne nie tylko ogrzeją pomieszczenia, ale i przygotują ciepłą wodę użytkową.

Dużym atutem pieców na olej opałowy jest niemal bezobsługowa obsługa. Kotły posiadają szereg zautomatyzowanych sterowników, które ułatwiają ogrzewanie pomieszczeń i zmniejszają zaangażowanie mieszkańców do niezbędnego minimum obsługowego.

Rodzaje oleju opałowego

Wybierając olej opałowy warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. W Polsce odnajdziemy dwa główne typy tego produktu. Jednym z nich jest olej lekki (np. Ekoterm Plus). Dużą zaletą owego oleju opałowego jest uniwersalność wykorzystania oraz atrakcyjna cena za litr. Atrakcyjna cena ropy opałowej oraz jej uniwersalność sprawia, iż jest to rozwiązanie stosowane w na potrzeby prywatne.

Alternatywą okazuje się ciężki olej opałowy (np. Mazut). Mazut wykazuje dużą efektywność grzewczą przez co znajduje zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych. Cena ropy opałowej ciężkiej może okazać się dość atrakcyjna. Stąd też Mazut i jemu podobne oleje znajdują zastosowanie w elektrociepłowniach.

Zbiornik na olej opałowy

Jak już wspomnieliśmy, ceny oleju opałowego ulegają nieustannym wahaniom. Dlatego dobrym, a przy okazji komfortowym sposobem jest zakup dużego zbiornika, który zmagazynuje olej na cały sezon grzewczy.

Nowoczesne pojemniki na olej posiadają szereg zabezpieczeń przed przenikaniem zapachu. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, gdy zbiornik będzie umieszczony w pobliżu pomieszczeń użytkowych. W przeciwnym razie zapach opału może być odczuwalny na zewnątrz.

Druga istotna kwestia wyboru to zabezpieczenie przed wyciekiem. Nowoczesne zbiorniki na olej opałowy posiadają dwa płaszcze. Przestrzeń pomiędzy zbiornikiem zewnętrznym i wewnętrznym zostaje wypełniona cieczą. Niekontrolowany wyciek oleju z głównego zbiornika prowadzi do włączenia sygnalizacji alarmowej. To z kolei pozwala na szybką interwencję i zatrzymanie wycieku w drugim płaszczu bądź poprzez specjalnie zaprojektowaną wannę przechwytującą, którą jest dodatkowa obudowa.

Pojemny zbiornik pozwala na zakup oleju w momencie, gdy cena ropy opałowej jest najbardziej atrakcyjna. To z kolei przekłada się na dodatkowe ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń mieszkalnych bądź przemysłowych.

Ceny oleju opałowego

Ceny oleju grzewczego nie są normowane przepisami, dlatego ulegają nieustannym wahaniom. Jednym z lepiej znanych w Polsce producentów jest firma Orlen, produkująca olej opałowy Ekoterm Plus. Tego rodzaju opałówka cieszy się popularnością ze względu na wysoką jakość oraz przystępną cenę

Średnia cena za litr Ekoterm Plus wynosi około 2 560 zł/m3. Jest to średnia stawka hurtowa w Polsce. Detal Ekoterm Plus przelicza się w oparciu o litry. Cena za litr Ekoterm Plus wynosi około 3,20 – 3,50 zł.

Drugim znanym producentem jest grupa Lotos, zajmująca się sprzedażą oleju grzewczego Lotos Red. Jest to kolejna opałówka, która cieszy się w Polsce dość dużą popularnością. Hurtowa cena ropy opałowej Lotos Red wynosi około 2 600 zł/m3. W aktualnej ofercie sprzedaży nie występuje detal.

Kolejne rozwiązanie to opałówka Jason Term Oil. Cena ropy opałowej (detal) wynosi tu około 9,80 zł. Są to średnie ceny oleju opałowego dostępnego w butelkach po 20 litrów.

Średnie ceny lekkiego oleju opałowego

Olej opałowy

Hurt – cena za m3

Detal - cena za litr

olej opałowy Ekoterm Plus

2 560 zł

3,20 – 3,50 zł.

Olej opałowy Lotos Red

2 600 zł

-

Olej opałowy Jason Term Oil

-

9,80 zł

Zaprezentowane powyżej ceny oleju opałowego mają charakter poglądowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny