Tabletki dzień po – jak działa antykoncepcja po stosunku?

Pigułki zażywane po stosunku nie mogą być podstawową metodą antykoncepcji. Ich działanie ma charakter awaryjny. Tabletki dzień po można przyjąć w celu zapobiegania ciąży, jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia, jeśli zabezpieczenie zawiodło bądź nie zostało zastosowane w sposób prawidłowy.

Pigułki przyjmowane po stosunku zawierają specjalne składniki hormonalne, które zapobiegają zajściu w ciąże. Tego typu antykoncepcja pojawia się w dwóch najpopularniejszych formach, zawierających różne substancje hormonalne. Jest nimi

  • Lewonorgestrel – tabletki na bazie tej substancji będą skuteczne do 72 godzin po stosunku.
  • Octan uliprystalu – substancja w tabletkach dzień po, którą można stosować także w późniejszym terminie po stosunku. Przyjmuje się, że tego typu tabletki dzień po można zażyć nawet do 120 godzin po stosunku.

Szacuje się, że pigułki zażywane po stosunku posiadają około 98% skuteczności. Jak każdy inny preparat hormonalny, mogą wywoływać działania niepożądane. Tego typu antykoncepcja awaryjna może spowodować zawroty głowy, bóle głowy, nudności, a także rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Możliwe jest także pojawienie się innych działań niepożądanych, jednak zdarzają się one bardziej sporadycznie.

Warto także zauważyć, że pigułki zażywane po stosunku posiadają znacznie większą dawkę hormonów niż typowa antykoncepcja. Dlatego zaleca się, by preparaty po stosunku były stosowane jedynie w sytuacjach awaryjnych. Przed ich zażyciem najlepiej wykonać badanie ginekologiczne i skonsultować się z lekarzem.

Czy tabletki dzień po można kupić bez recepty?

Jak już wspomnieliśmy, antykoncepcja w postaci pigułki po stosunku zawiera w sobie dużą dawkę substancji hormonalnych. Dlatego nie może być sprzedawana bez recepty. Tabletki dzień po może przepisać ginekolog lub lekarz rodzinny. Preparaty kupimy w aptece, jednak nie możemy nabyć ich bez recepty.

Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane e-recepty. Na ich podstawie można nabyć tabletki dzień po. Recepta zostaje wygenerowana drogą internetową. Należy skorzystać z oferty konkretnej placówki, która na podstawie internetowego wywiadu przepisuje odpowiednie pigułki. Teleporady z receptą wydawaną drogą internetową są dodatkowo płatne.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z wizyty stacjonarnej. Doświadczony lekarz ginekolog wykona stosowne badania, a na podstawie wywiadu z pacjentką będzie w stanie dobrać odpowiedni preparat, który wykaże największą skuteczność. Takie rozwiązanie jest szczególnie wskazane, jeśli kobieta zażywa także inne leki. Niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje z pigułkami hormonalnymi, dlatego tabletki dzień po powinny być przepisane po dokładnej analizie sytuacji zdrowotnej pacjentki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z popularnymi cennikami.

Ile kosztują tabletki dzień po?

Wiele kobiet szukających pigułki po stosunku zastanawia się, ile kosztują tabletki dzień po. Cena tabletek jest uzależniona od ich rodzaju, a także od konkretnej apteki. Preparatów z pewnością nie kupimy bez recepty, jednak możemy przyjrzeć się orientacyjnym kosztom zakupu.

Ile kosztują tabletki dzień po? Pierwszym rozwiązaniem okazują się pigułki zawierające Lewonorgestrel. W tej kategorii najczęściej wykorzystuje się pigułki Escapelle. Substancja czynna preparatu hamuje uwalnianie komórki jajowej przez jajniki w celu opóźnienia owulacji. Pigułki Escapelle można stosować do 72 godzin po stosunku. Tego typu antykoncepcja kosztuje średnio 34,00 – 90,00 zł.

Druga ze stosowanych w tabletkach substancji czynnych to octan uliprystalu. Jego działanie jest takie samo, jak w przypadku lewonorgestrelu. Substancja czynna hamuje uwalnianie komórki jajowej i opóźnia owulację. Tabletki na bazie octanu uliprystalu można stosować do 120 godzin (czyli pięciu dni) po stosunku. Pigułek nie można kupić bez recepty. Najczęściej stosuje się pigułki o nazwie Ellaone. Cena tabletki wynosi 80,00 – 110,00 zł.

Ile kosztują tabletki dzień po?

Średnia cena od

Średnia cena do

Tabletki dzień po Escapelle

34,00 zł

90,00 zł

Tabletki dzień po Ellaone

80,00 zł

110,00 zł

Źródła: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ellaone-tabletka-dzien-po-1-tabl,8592.html, https://www.apteka-leki.pl/produkt/3016-escapelle-1500mcg-15mg-1-tabletka-lek-na-recepte.html, https://www.doz.pl/apteka/p5567-Escapelle_1500_mcg_tabletka_1_szt.

Zaprezentowane powyżej ceny tabletki dzień po mają charakter poglądowy i nie zawierają kosztów wystawienia e-recepty ani konsultacji w gabinecie lekarskim.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny