Ceny we Włoszech – najważniejsze informacje

Osoby planujące wyjazdy do Włoch powinny zapoznać się z podstawowymi informacjami. Jedną z najważniejszych jest fakt, że w całym kraju obowiązuje waluta Euro. To właśnie nią zapłacimy za wyżywienie w restauracji, w sklepach lub zapłacimy za autostrady i atrakcje turystyczne.

Drugą informacją jest fakt, że ceny we Włoszech są ściśle uzależnione od wybranego regionu. Dla przykładu, wyżywienie w sklepach, jedzenie w restauracji i atrakcje turystyczne w Wenecji mogą być kilkukrotnie wyższe niż ceny żywności, stawki w sklepach lub hotele w Rimini. Dlatego osoby, które planują wyjazdy do Włoch, powinny najpierw dokładnie określić kierunek swojej podróży.

Za najtańszy region często uznaje się Kalabrię, leżącą w południowej części Włoch. Nie jest to najpopularniejszy kierunek turystyczny, jednak bez trudu znajdziemy ciekawe atrakcje turystyczne, restauracje, bazę hoteli i kempingi. Wycieczki organizowane do znanych miejscowości (na przykład Rimini) często wiążą się z odczuwalnie wyższą skalą wydatków.

Warto także zauważyć, że ceny we Włoszech mogą być uzależnione od pory roku. Wiele regionów utrzymuje się dzięki szeroko rozwiniętej turystyce. Stawki za hotele, kempingi, stawki pizzy w restauracji, a nawet ceny żywności w sklepach, mogą różnić się w zależności od pory roku. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. W tym czasie musimy liczyć się z faktem, że ceny we Włoszech (miejscowościach turystycznych takich jak Rimini) będą najwyższe.

Ceny żywności w sklepach i obiad w restauracji. Ile kosztują wyjazdy do Włoch?

Jedzenie i atrakcje turystyczne to dwie nieodłączne składowe, które wpływają na cenę wycieczki. Osoby, które organizują wakacje na własną rękę, mogą skorzystać z bardzo bogatej bazy gastronomicznej. Najtańszą opcją jest oczywiście samodzielne przygotowywanie posiłków i zakupy w sklepach spożywczych. Najniższe ceny żywności możemy odnaleźć na niektórych targach, a także w sieciach handlowych. Najbardziej atrakcyjne ceny żywności często znajdziemy w marketach należących do sieci Lidl oraz Penny. Jedzenie w dużych marketach nie odbiega cenowo od stawek, które oferują sklepy w rzadko uczęszczanych przez turystów miejscowościach.

Jakie są ceny żywności w sklepach? Pierwszą pozycją na naszej liście jest chleb, który kupimy w cenie około 1,50 – 2,00 euro za bochenek. Chleb tostowy to z kolei wydatek rzędu 1,50 – 2,00 euro. W sklepach kupimy także świeże mleko i jajka. Cena jednego litra mleka w sklepach spożywczych wynosi około 1,10 – 1,60 euro. Koszt zakupu jajek będzie uzależniony od ich wielkości. Średnia stawka za 10 sztuk wynosi 2,00 – 3,00 euro.

Aby lepiej zobrazować ceny żywności i obliczyć koszt za wyjazdy do Włoch, powinniśmy zwrócić także uwagę na inne podstawowe produkty spożywcze. Ceny żywności w dużych sieciach sklepów nie wydają się nadmiernie wygórowane. Dla przykładu bagietka kosztuje około 0,99 – 1,30 euro, a pomidorki koktajlowe 1,70 do 2,80 euro za kilogram. W podobnych cenach nabędziemy pieczarki i jabłka. Ceny żywności obejmują także takie produkty jak ziemniaki (dostępne za 1,50 do 2,50 euro za kilogram) oraz mięsa. Dobrym przykładem jest tu pierś z kurczaka, za którą zapłacimy 2,80 – 3,50 euro. Zwykła kiełbasa to z kolei wydatek rzędu 10 – 20 euro za kilogram. Na uwagę zasługuje także popularna mozarella w cenie 2,40 do 3,50 euro za opakowanie 250 gram.

Polecane kamerki samochodowe - sprawdź promocje!

Dla wielu turystów ważnym produktem może być też kawa, ser żółty lub napoje gazowane. Wyżywienie w sklepach nie generuje tu zbyt wysokich wydatków. Cena za opakowanie sera żółtego (250 gram) oscyluje wokół kwoty 3,00 – 4,00 euro. Napoje gazowane będą znacznie tańsze. Dla przykładu Coca Cola zero w sklepach Lidl kosztuje 1,15 do 1,60 euro za butelkę o pojemności 1 litr. Wyjazdy do Włoch są też świetną okazją do zapoznania się z lokalnymi kawami. Dobra kawa znajduje się nie tylko w restauracji, ale i na półkach sklepowych. Wiele produktów znajdziemy w opakowaniu po 250 gram. Kawa w takim opakowaniu kosztuje średnio 2,50 – 3,00 zł. Niekiedy wysokogatunkowa kawa może być kilkukrotnie droższa. Poniżej prezentujemy poglądowe ceny żywności w formie tabelarycznej. Jeśli szukasz więcej informacji o cenach, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Ceny we Włoszech i ceny żywności w sklepach. Ile kosztuje samodzielne wyżywienie? Aktualizacja cen 20-05-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Bochenek chleba

1,50 euro

2,00 euro

Chleb tostowy

1,00 euro

1,50 euro

Mleko, 1 l

1,10 euro

1,60 euro

Jajka, 12 szt.

2,00 euro

3,00 euro

Bułka czosnkowa

0,99 euro

1,30 euro

Pomidorki koktajlowe, 1 kg

1,70 euro

2,80 euro

Pieczarki, 1 kg

1,80 euro

2,75 euro

Jabłka, 1 kg

2,00 euro

3,00 euro

Ziemniaki, 1 kg

1,50 euro

2,50 euro

Pierś z kurczaka, 1 kg

2,80 euro

3,50 euro

Mozarella, 250 g

2,40 euro

3,50 euro

Coca Cola Zero, 1l

1,15 euro

1,60 euro

Żółty ser (250 g)

3,00 euro

4,00 euro

Kiełbasa, 1 kg

10,00 euro

20,00 euro

Kawa, 250 g

2,50 euro

3,00 euro

Źródła: lokalne sklepy spożywcze, https://www.lidl.it

Wyjazdy do Włoch są świetną okazją do skosztowania wyjątkowej, lokalnej kuchni (w tym popularnej pizzy). Jedzenie, a nawet kawa w restauracji z pewnością okażą się droższe niż wyżywienie kupowane w sklepach spożywczych. Ceny za obiad będą uzależnione od lokalizacji oraz renomy danej restauracji. Dla przykładu, obiad w Rimini może kosztować 10 euro za porcje, a takie samo danie w Wenecji 30 euro za porcję. Górne zakresy cen za jedzenie pizzy lub wykwintnych dań w restauracji są niemożliwe do jednoznacznego określenia.

Port i marina w Rimini, czyli znanym włoskim miasteczku, a także ceny we Włoszech w 2021 roku dla turystów i nie tylko - koszt podstawowych produktów
Ceny we Włoszech, czyli ile kosztuje wyjazd do Włoch w 2021 roku, a także ile kosztuje jedzenie i podstawowe produkty we Włoszech

Ciekawie prezentuje się natomiast cena pizzy lub obiadu w Rimini. Średnia cena za śniadanie dla jednej osoby to około 4,00 – 8,00 euro. Z kolei za obiad w restauracji w Rimini zapłacimy około 8 – 15 euro. Droższe opcje obejmują obiady z zestawem sałatek i mięsem. Atrakcje turystyczne Rimini wiążą się też z możliwością skosztowania lokalnej pizzy. Cena pizzy przeważnie rozpoczyna się od kwoty 6,00 euro za wariant podstawowy. Koszt pizzy może niekiedy przekraczać 10,00 euro, a stawki obiadów i pizzy w luksusowych restauracjach będą jeszcze wyższe. Jak widzimy, jedzenie w restauracji oraz wyżywienie z opcją przygotowania samodzielnie wyróżniają się dużą różnorodnością cen.

Ceny we Włoszech – ile zapłacimy za hotel z basenem lub kemping?

Od 15 maja 2021 roku Włochy ponownie otworzyły granice dla turystów, a przybycie do kraju nie wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Jednym z aktualnych warunków przyjazdu jest posiadanie negatywnego testu na Covid-19 (stan na 21-05-2021 r.). Od początku czerwca swoją działalność wznowi także większość hoteli i kempingów w miejscowościach turystycznych. Poniżej przybliżymy poglądowe ceny zakwaterowania w hotelach z basenem, prywatnych kwaterach i kempingach.

Pierwszym opisywanym miastem, obfitującym w atrakcje turystyczne jest popularne Rimini. Ceny za pokoje hotelowe w pierwszej połowie czerwca rozpoczynają się już od kwoty 110 zł. Za apartament przyjdzie nam zapłacić od 500 do nawet 8 500 zł. Popularnym kierunkiem turystycznym jest także Bergamo. Wspaniałe widoki, dobre jedzenie i wspaniałe hotele z basenem przyciągają do siebie wielu turystów. Za najtańsze pokoje hotelowe w czerwcu 2021 roku trzeba zapłacić od 160 do 500 zł. Cena za apartamenty przeważnie mieści się w kwotach 500 – 4 000 zł w zależności od wybranego standardu.

Wspaniałe atrakcje turystyczne znajdziemy także w takich miastach jak Rzym i Wenecja. Tani kemping w Rzymie będzie kosztował od 170 do 250 zł. Ceny w sezonie wakacyjnym z pewnością okażą się nieco wyższe. Stawka za pokoje hotelowe wynosi średnio 200 – 800 zł. Najwyższe ceny zapłacimy w luksusowych hotelach z basenem i bogatym wyposażeniem. Ceny za apartament w Rzymie mogą wynosić około 600 – 10 000 zł. Ceny niektórych luksusowych obiektów będą jeszcze wyższe. Najdroższym miejscem okazuje się Wenecja. Cena za najtańsze pokoje to około 200 zł od osoby. Koszt wynajęcia pokoju w lepszej lokalizacji może niekiedy wynosić około 800 zł. Apartamenty i hotele z basenem prezentują wyższe stawki. Cena apartamentu w Wenecji może wynosić od 600 do nawet 16 000 zł za dobę. Atrakcje turystyczne, wyżywienie w sklepach, a także jedzenie w restauracji weneckiej z pewnością okażą się droższe niż ceny podobnych towarów i usług w mniej popularnych miejscowościach turystycznych.

Miłośnicy domów mody, chodzenia po sklepach i jadania w restauracji mogą także skorzystać z bazy noclegowej w Mediolanie. Cena za kemping rozpoczyna się tu od kwoty 250 – 500 zł. Za nocleg w pokoju o niskim lub średnim standardzie przyjdzie nam zapłacić około 150 do 800 zł za dobę. Apartamenty będą z kolei wydatkiem pomiędzy 600 a 10 000 zł. Tak duże dysproporcje cenowe wynikają ze standardów i lokalizacji konkretnych hoteli.

Wyjazdy do Włoch – ceny za hotel z basenem, apartament i kemping. Aktualizacja cen 20-05-2021

Średnia cena od

Średnia cena do

Rimini

Pokoje hotelowe

110 zł

300 zł

Apartamenty

500 zł

8 500 zł

Bergamo

Pokoje hotelowe

160 zł

500 zł

Apartamenty

500 zł

4 000 zł

Rzym

Pokoje hotelowe

200 zł

800 zł

Kempingi

170 zł

250 zł

Apartamenty, obiekty z basenem

600 zł

10 000 zł

Wenecja

Pokoje hotelowe

200 zł

800 zł

Apartamenty, obiekty z basenem

600 zł

16 000 zł

Mediolan

Pokoje hotelowe

150 zł

800 zł

Apartamenty

600 zł

10 000 zł

Kempingi

250 zł

500 zł

Źródło: https://www.booking.com

Zakwaterowanie w hotelu z basenem i wyżywienie nie oznaczają jeszcze końca wydatków. Osoby, które chcą zwiedzać Włochy własnym transportem, powinny także poznać ceny za autostrady wiodące przez inne kraje, a także autostrady włoskie. Warto zauważyć, że Włochy mogą pochwalić się bardzo dobrym systemem dróg, jednak cena za autostrady niejednokrotnie okazuje się niemałym wydatkiem. Cena za autostrady będzie uzależniona od przebytej trasy. Dla przykładu cena za odcinek autostrady pomiędzy Tarvisio a Bibione kosztuje około 11,50 euro. Z kolei przejazd przez autostrady na odcinku Rimini do Brennero to już wydatek około 33,40 euro. Jeszcze więcej zapłacimy podczas korzystania z autostrady na trasie Brennero do Calabrii (średnio 68 euro za samochód osobowy). Na autostradach obowiązuje limit prędkości do 130 km/h.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny