System operacyjny Microsoft Windows Home czy Pro?

W ofercie marki Microsoft znajdziemy system operacyjny w wariancie Home oraz Pro. Wybór będzie uzależniony od indywidualnych wymagań klienta oraz kosztów, które chcemy przeznaczyć na zakup oprogramowania.

Najniższa cena Windows 10 dotyczy wersji Home. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system operacyjny do użytku domowego. W kosztach zakupu oprogramowania mieści się licencja na jeden komputer. W cenie zawiera się także szybkie uruchamianie i funkcja Windows Hello przeznaczona do logowania bez hasła. Producent zapewnia także funkcję Moje Kontakty, umożliwiająca udostępnianie plików za pomocą przeciągania i upuszczania.

Microsoft zapewnił też takie funkcje jak Windows Ink przeznaczony do tworzenia notatek, rysunków, list oraz pisania bezpośrednio na ekranie. Licencja obejmuje także Windows Mixed Reality do grania i zwiedzania nowych miejsc. Cena Windows 10 Home obejmuje także aplikację Paint 3D, Remix 3D, gry w rozdzielczości 4K, odnowioną aplikację do zdjęć i tworzenia filmów z podkładami muzycznymi. Na uwagę zasługuje także przeglądarka Microsoft Edge, umożliwiająca uzyskanie dłuższej pracy baterii.

System operacyjny Windows 10 Profesional to z kolei rozwiązanie dedykowane dla firm. W cenie znajduje się licencja na jeden komputer. Microsoft zapewnia tu wszystkie funkcje obecne w systemie Home, a także pakiet funkcji dodatkowych. Licencja na nowy system operacyjny Microsoft Windows 10 Pro obejmuje między innymi wbudowaną ochronę przed zagrożeniami, którą zapewnia funkcja BitLocker, program antywirusowy Windows Defender i dodatkowe narzędzia ochronne. W systemie znajduje się także pełen dostęp do plików, folderu oraz aplikacji z dowolnego miejsca. Za to zadanie odpowiada funkcja pulpitu zdalnego.

System operacyjny Microsoft Windows 10 Pro umożliwia także odraczanie aktualizacji, nawiązywanie połączeń w chmurze, tworzenie oraz uruchamianie maszyn wirtualnych w funkcji Hyper-V. Licencja na Windows 10 w wersji Pro została też wzbogacona o dodatkowe narzędzia, które umożilwiają zwiększoną kontrolę nad urządzeniami oraz możliwość jednokrotnego logowania.

Najwyższy koszt zakupu dotyczy systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 Pro for Workstations. Jest to system operacyjny stworzony z myślą o małych i średnich firmach oraz użytkownikach, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań. Licencja na jeden komputer obejmuje wszystkie funkcje z systemu Windows 10 Pro oraz pakiet dodatkowych udogodnień. Będzie to między innymi pamięć trwała umożliwiająca szybki dostęp do plików, przyspieszone udostępnianie plików dzięki funkcjom umożliwiającym zwiększoną przepustowość, system plików FeFS oraz zwiększona możliwość konfiguracji urządzeń. Powyższe dodatkowe funkcje Microsoft 10 zwiększają koszt zakupu oprogramowania. Jeśli szukasz więcej ciekawych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

System operacyjny – licencja OEM i BOX

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena Windows 10, musimy omówić dwa typy popularnych licencji. Kupując nowy komputer, przeważnie nabywamy system Microsoft Windows na licencji OEM. Jest to system operacyjny dystrybuowany przez dowolnego dostawcę i przypisany wyłącznie do jednego urządzenia. Licencja OEM przeważnie wykorzystuje klucz licencyjny w BIOSie, a system operacyjny uruchamia ją bez konieczności wykorzystywania dodatkowych płyt czy pendriva z oprogramowaniem. Co ciekawe, kiedyś licencja OEM nie posiadała możliwości przeniesienia systemu na inny komputer. Obecnie system zostaje odnotowany na koncie Mircosoft i istnieje możliwość przeniesienia licencji na inne urządzenie. Takie działanie wymaga uprzedniej dezaktywacji systemu na poprzednim komputerze. Nie ma możliwości jednoczesnego instalowania licencji OEM na kilku komputerach.

Licencja BOX to rozwiązanie dedykowane dla użytkowników, którym zależy na tradycyjnym wprowadzaniu oprogramowania. Jak sama nazwa wskazuje, licencja BOX wykorzystuje nośnik fizyczny, którym może być płyta instalacyjna lub inny nośnik zewnętrzny. Licencja BOX wpisuje się także na oficjalnym koncie Microsoft. Co ciekawe, system operacyjny z licencją BOX może być wykupiony na jedno lub kilka stanowisk. Cena Windows 10 będzie uzależniona od wybranego rozwiązania.

Warto także wspomnieć, że licencja OEM posiada obecnie dostęp do internetowego konta Microsoft. Istnieje możliwość przeniesienia systemu operacyjnego na inno urządzenie. Wymaga to dezaktywacji systemu na starszym sprzęcie, a następnie ponownej instalacji na urządzeniu docelowym. Standardowa licencja Microsoft OEM zawsze dotyczy wyłącznie jednego urządzenia.

Jaka jest cena Windows 10 w oficjalnym sklepie Microsoft?

Cena Windows 10 będzie uzależniona od kilku czynników. Na koszt z pewnością wpłynie specyfika oprogramowania, licencja oraz dystrybutor oprogramowania Microsoft. Nowy system operacyjny Windows jest dostępny na oficjalnej stronie Microsoft. Cena Windows 10 została podana w trzech grupach, którymi są:

  • System operacyjny Microsoft Windows 10 Home – koszt zakupu ze strony Microsoft wynosi od 629,99 zł w górę,
  • System operacyjny Microsoft Windows 10 Pro – koszt zakupu na stronie producenta to minimum 1099,00 zł
  • System operacyjny Microsoft Windows 10 Pro for Workstations – najdroższe rozwiązanie w ofercie marki Microsoft. Cena Windows 10 wynosi tutaj minimum 1 899,00 zł.

Źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/b/windows aktualizacja cen 06-04-2021

Powyższe ceny za nowy system pochodzą ze strony producenta i obejmują licencje na jeden komputer. Co ciekawe, cena za nowy system operacyjny oferowany przez niektóre sklepy z elektroniką często okazuje się bardziej atrakcyjna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny