Ceramika budowlana - ceny, rodzaje, opinie, porady praktyczne

Budynki mieszkalne powstają z rozmaitych materiałów. Nadal popularnością cieszy się drewno. Do wznoszenia bloków służą płyty betonowe. Dobrym tworzywem na ściany w domach jednorodzinnych są betonowe pustaki. Wśród tym surowców ważne miejsce zajmuje ceramika budowlana. Jest używana od wieków i nadal znajduje uznanie w oczach inwestorów. W tym artykule odpowiadamy na ważne pytanie. Jakie są ceny i rodzaje materiałów ceramicznych?

Ceramiczne wyroby budowlane – podstawowe informacje

Ceramika budowlana to grupa materiałów znanych od wieków. Obecnie składa się na nią szereg produktów wytwarzanych ze specjalnie przygotowanej i wypalonej gliny. W wielu ciekawych odmianach występują powszechnie używane cegły. Ważną rolę w budownictwie odgrywają między innymi cegły pełne, szamotowe czy dziurawki. Znacznie większymi rozmiarami mogą poszczycić się bloczki ceramiczne zwane też pustakami. Do czego służą wymienione materiały? Wznosi się z nich ściany zewnętrze, nośne i działowe w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych.

Ceramika budowlana dzieli się na dwie kategorie. Do pierwszej należą cegły i pustaki pełne. Zwyczajowo nie tworzy się w nich otworów. Jeśli jednak się pojawią to nie przekraczają 15% powierzchni podstawy. Tymczasem w drugiej grupie znajdują się wyroby posiadające otwory. W stosunku do powierzchni podstawy stanowią od 15 do 60%. Warto też wiedzieć, że istnieją rodzaje materiałów ceramicznych, z których tworzy się stropy. Są to na przykład pustaki Ackermana o wysokości 18 i 20 cm. Powstają z nich stropy gęstożebrowe o takiej samej nazwie.

Podstawowe ceramiczne wyroby budowlane

Ceramika budowlana służy do wznoszenia różnych typów ścian w budynkach mieszkalny. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie. Istnieje, bowiem dachówka ceramiczna, z której tworzy się pokrycia dachowe. Odznacza się dużymi walorami estetycznymi i dobrze wycisza pomieszczenia. Nie przepuszcza wody a przy tym umożliwia wymianę powietrze. Dachówka ceramiczna sprawdzi się na połaciach dwuspadowych jak i tych o skomplikowanych kształtach. Popularni producenci to firmy Braas, Creaton i Roben.

Teraz przechodzimy do wspomnianych na wstępie cegieł. Absolutną podstawą jej wersja pełna(nieposiadająca żadnych otworów). Materiał ten jest odporny na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje też wytrzymałość na duże obciążenia. Dzięki temu stosuje się go do wznoszenia ścian nośnych, działowych i piwnicznych. Cegła pełna bywa używana do konstruowania fundamentów. Jej zaletą są też stosunkowo niskie ceny. Za paletę, na której znajduje się 400 cegieł trzeba zapłacić od 350 do 370 zł. Nie jest to zbyt wygórowana kwota.

Cegły klinkierowe i dziurawki stosowane w budownictwie

Do budowy ścian działowych i konstrukcyjnych używa się cegły dziurawki i kratówki. Co już sugerują nazwy występują w nich otwory. Pierwsze z wymienionych dostępne są w wersji główkowej i wózkowej. Różni je przebieg otworów. Tymczasem otwory w cegłach kratówkach mają kształt rombów. Mało tego, układają się też w kratę. Oba opisane materiały są nieco droższe od wersji pełnej. Za paletę, na którą wchodzi 500 sztuk tego budulca płaci się 460-490 zł. Nadal jednak nie jest to wysoka cena za tak dużą ilość cegieł.

Ciekawym materiałem budowlanym jest cegła klinkierowa. Powstaje między innymi ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna palonego i wody. Jest niepalna i odporna na wahania temperatur. Występuje w wersji gładkiej, ryflowanej i szkliwionej. Jedna cegła tego typu kosztuje od 1,50 do 6 zł. Popularni producenci to Portland Antracyt i Roben. Warte uwagi są też bloczki klinkierowe. Oferują te same właściwości, co cegły. Stosuje się je do wznoszenia ścian zewnętrznych budynku. Uznanym wytwórcą tych bloczków jest firma Xella. Za pojedynczy bloczek klinkierowy płaci się od 1,80 do 6 zł.

Cegła szamotowa, bloczki silikatowe i pustaki Porotherm

W sprzedaży znajduje się cegła szamotowa, kolejny element ceramiki budowlanej. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do wznoszenia kominów. Wytrzymuje spore temperatury, ponieważ powstaje ze specjalnej ogniotrwałej gliny. Jako spoiwo trzeba używać dostosowanej do cegły zaprawy szamotowej. Na naszej liście nie może zabraknąć pełnych pustaków silikatowych. Występują też oczywiście w wersji drążonej. Są mrozoodporne i zapewniają izolację akustyczną. Radzą sobie z ogniem a ich nasiąkliwość jest niska. Pojedynczy bloczek kosztuje od 1,80 do około 6 zł. Teraz przechodzimy do ostatniej z popularnych odmian ceramiki budowlanej.

Bloczki betonowe mają konkurencję w postaci pustaków ceramicznych. One również służą do wznoszenia ścian fundamentowych i nośnych. Odznaczają się stosunkowo niewielką wagą i łatwością montażu. Występują w kilku wersjach, najpopularniejsze to pustaki MAX o sporym rozmiarze, U o większej ilości otworów oraz SZ. Te ostatnie są używane do wznoszenia ścian działowych. Popularne są też pustaki ceramiczne Porotherm. Szczególnie w odmianie 44 P+W, ten skrót oznacza łączenia na pióro i wpust. Warte uwagi są też bloczki Dryfix spajane na suchą zaprawę. Dobre pustaki ceramiczne można kupić za około 6 zł za sztukę.