Chcesz podnieść wartość nieruchomości? Zainwestuj w fotowoltaikę
Własne źródło energii jak fotowoltaika przynosi szereg korzyści – od niskich cen energii elektrycznej po oszczędności i efekty ekologiczne. Co więcej, zwiększa także wartość nieruchomości. Inwestycją w panele powinny się zainteresować osoby, które chcą sprzedać dom z dużym zyskiem, ale także planujące zakup domu z już zamontowaną instalacją.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego fotowoltaika wpływa na wartość nieruchomości?
Na wartość domu czy działki wpływa wiele czynników. Najważniejszym jest lokalizacja, bliskość węzłów komunikacyjnych oraz stan techniczny nieruchomości. W przypadku domu dochodzi także wyposażenie oraz urządzenia, które wpływają na jakość życia mieszkańców. Może to być domowa sauna, dobrze wyposażona kuchnia lub właśnie fotowoltaika. Własne źródło energii zamontowane na dachu będzie elementem nie tylko zwiększającym atrakcyjność sprzedawanej nieruchomości, ale i samą jej wartość. Inwestycja rzędu kilkunasto- lub kilkudziesięciu tysięcy złotych podniesie nasz zysk ze sprzedaży nie tylko przez wzgląd na poziom poniesionych kosztów inwestycji w niezależne źródło energii, ale korzyści jakie oferują panele fotowoltaiczne.
W jaki sposób fotowoltaika wpływa na wartość nieruchomości? Po pierwsze instalacja oferuje szereg korzyści finansowych, które przejawiają się w dwóch sferach. Po pierwsze gwarantuje niskie (a nawet zerowe) rachunki za energię elektryczną, co przekłada się na drugą sferę– oszczędności, które można przeznaczyć na inne inwestycje np. w elektryczny samochód czy nowoczesną technologię grzewczą jak pompę ciepła. W efekcie utrzymanie domu może być praktycznie bezkosztowe. Warto też pamiętać, że na przestrzeni lat będą zaostrzane wymagania w obszarze efektywności energetycznej budynków. Jedną ze strategii Unii Europejskiej jest Fala Renowacji, czyli plany głębokiej modernizacji budownictwa mieszkalnego. Celem jej jest zmniejszenie emisji CO2 w budownictwie. O ile już dziś panele fotowoltaiczne są pożądane na dachach budynków czy w obrębie nieruchomości, to w niedalekiej przyszłości fotowoltaika będzie już koniecznością. Zakup domu z fotowoltaiką w długiej perspektywie czasowej gwarantuje spełnienie standardów nowoczesnego budownictwa. Co więcej, coraz częściej klienci oraz młodsze pokolenia zwracają uwagę na aspekt ochrony środowiska. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia „zieloną energię”, nierzadko zgodną z wartościami potencjalnych klientów.
Jakie elementy instalacji fotowoltaicznej wpływają na wycenę nieruchomości?
Poziom wzrostu wartości nieruchomości po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych będzie zależał także od wielu czynników związanych z samym urządzeniem. Po pierwsze, istotne jest kiedy zamontowana była instalacja – jej wartość będzie się różniła, w zależności od tego, czy instalacja była montowana rok czy 10 lat temu. Panele fotowoltaiczne tak jak inne urządzenia elektryczne ulegają zużyciu w wyniku eksploatacji. Na wycenę wpłynie rozmiar systemu fotowoltaicznego, wiek modułów oraz falownika (istotne z punktu widzenia gwarancji) oraz efektywność instalacji.
Kwestią parametrów instalacji powinien być zainteresowany także klient. Warto zatroszczyć się o wszystkie dokumenty dotyczące instalacji oraz ewentualnie przegląd urządzenia. Na prawidłowe funkcjonowanie paneli wpływa nie tylko jakość komponentów, ale umiejętności monterów firmy odpowiedzialnej za instalację fotowoltaiki. Istotny jest wolumen produkcji energii elektrycznej – być może system będzie dla Ciebie zbyt mały, bo korzystasz z samochodu elektrycznego. W takim przypadku będzie potrzebna rozbudowa systemu, co trzeba uwzględnić już przy kosztach zakupu domu. Warto też stawiać na instalatorów z ugruntowaną pozycją na rynku fotowoltaicznym w Polsce jak Stilo Energy. Dzięki temu klient ma gwarancję, że po kilku latach dany podmiot będzie istniał w przeciwieństwie do mniejszych, „sezonowych” firm.
Kredyt hipoteczny a ekologiczny dom
Banki oferujące kredyty hipoteczne na zakup domu także obserwują trendy na rynku nieruchomości oraz polityki rządowe związane z transformacją energetyczną. W ich ofercie znajdują się kredyty hipoteczne, także na preferencyjnych warunkach, o ile dotyczą zakupu energooszczędnego domu (pasywnego) z fotowoltaiką. Podobnie wygląda w przypadku budowy domu niskoenergetycznego lub pasywnego – trzeba się liczyć wysokimi kosztami inwestycji w porównaniu z domem tradycyjnym. W przypadku „ekokredytów” oprocentowanie może być mniejsze nawet o 0,5 proc. w porównaniu do standardowego kredytu. Banki oferują także mniejsze marże, prowizje za udzielenie kredytu czy też RRSO. W efekcie jako potencjalny kredytobiorca więcej zyskujesz – nie tylko korzystniejszy kredyt, ale w perspektywie długoterminowej także oszczędności, które gwarantuje fotowoltaika.
artykuł sponsorowany