Chemia budowlana, czyli co jest potrzebne do budowy domu

Chemia budowlana to bardzo szeroka kategoria produktów. Znajdziesz w niej zarówno kleje, jak i farby czy bardziej specjalistyczne materiały budowlane. Chociaż wydaje się, że są to tylko niewiele znaczące akcesoria, to w zasadzie od nich zależy jakość wykonania całego budynku. Dlatego wybierając cement, tynki czy zaprawy warto dobrze się zastanowić i poszukać informacji o producencie. Materiały najlepszej jakości są gwarancją, że będziesz zadowolony z poziomu wykonania prac budowlanych i wykończeniowych.

Do tej kategorii należą i materiały używane w czasie budowy, i te, które wykorzystuje się już w trakcie wykańczania pomieszczeń. Do tej pierwszej należy na przykład cement, różnego rodzaju zaprawy, a także hydroizolacje. Część z nich zakłada się już na początku budowy domu. Wtedy też należy zdecydować, na jaki rodzaj hydroizolacji się decydujesz – na masę uszczelniającą czy folię w płynie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak folia w płynie jest o wiele powszechniejsza, głównie ze względu na łatwiejszy sposób rozprowadzania.

Druga podkategoria chemii budowlanej to materiały wykorzystywane do wykończenia domu czy przeprowadzenia remontu mieszkania. Są to przede wszystkim kleje do płytek, zaprawy do układania wewnętrznych cegieł dekoracyjnych i wszelkiego rodzaju tynki. Do tej podkategorii zaliczają się oczywiście także farby i żywica epoksydowa.

Chemia budowlana – kryteria wyboru

Wszystkie wymienione substancje występują w dziesiątkach typów i rodzajów. Każda z nich ma swoją klasyfikację, a każdy typ produktu ma inne właściwości. Aby idealnie dobrać na przykład tynki lub żywicę epoksydową, trzeba się zapoznać z opisami producenta. Warto także poszperać w Internecie i poznać opinie użytkowników. Należy wiedzieć, że każdy producent może mieć swoją klasyfikację i inny sposób opisu, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Wybór chemii budowlanej nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać.

Szukając farb lub tynków ozdobnych w pierwszej kolejności kierujemy się estetyką, dopiero w kolejnej zwracamy uwagę na inne czynniki. W dużej mierze znaczenie ma także cena – chemia budowlana może być dość kosztowna. Warto jednak na względzie mieć przede wszystkim trwałość i wybierać produkty lepszej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Tym bardziej, że można je kupić po niższych cenach niż standardowe.

Gdzie kupować taniej chemię budowlaną?

Preparaty i materiały należące do tej kategorii są sprzedawane w wielu sklepach i marketach budowlanych. Jeśli jednak zależy ci na taniej chemii budowlanejlepiej omijaj najbardziej znane szyldy. Chociaż w nich także można znaleźć atrakcyjną ofertę i przeceny, najniższych cen możesz spodziewać się w innych miejscach.

Są to przede wszystkim mniej znane sieci sklepów budowlanych. Możesz także poszukać małych sklepików i składów budowlanych prowadzonych przez niewielkie firmy. Niższe ceny oferują najczęściej także sklepy internetowe. Takie rozwiązanie opłaca się zwłaszcza, jeśli kupujesz większą ilość na raz – wtedy możesz liczyć na darmową lub tańszą dostawę.

Dobrym pomysłem jest także powierzenie zaopatrzenia w chemię budowlaną ekipie remontowej. Bardzo często duże firmy budowlane prowadzą własne składy materiałów lub kupują bezpośrednio u producenta, z dużymi rabatami. I chociaż oczywiście pobierają prowizję, koszt i tak będzie niższy.