Chemia ogrodnicza - rodzaje, producenci, zastosowanie, porady praktyczne

Na powodzenie uprawy roślin wpływają trzy ważne kwestie. Po pierwsze zapewnienie żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Po drugie ochrona roślin przed szkodnikami, przede wszystkim owadami. Po trzecie zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych chorób. Każdą z wymienionych prac pomoże wykonać chemia ogrodnicza. Jakie produkty wchodzą w jej skład? Jakie konkretnie mają zastosowanie? Rozwiązanie powyższych zagadek znajduje się tym i innych naszych artykułach.

Do czego przydają się preparaty ogrodnicze?

Chemia ogrodnicza to spora grupa produktów stosowanych, jako wsparcie uprawy roślin. Środki wchodzące w jej skład ze względu na zastosowanie zostały podzielone na dwie kategorie. Miejsce w pierwszej z nich zajęły nawozy mineralne. Spełniają ważne zadanie, znacznie zwiększają żyzność gleby i dostarczają roślinom składniki odżywcze. Natomiast druga kategoria skupia tak zwane środki ochrony roślin. Jak już wskazuje ich nazwa, muszą chronić uprawy przed różnego rodzaju zagrożeniami. Mają przede wszystkim zwalczać szkodniki, na przykład owady, i choroby. Bardzo często podaje się je, jako opryski.

Środki, których zadaniem jest ochrona roślin są nazywane pestycydami. Skutecznie zwalczają zagrożenia upraw. Jednakże same są niebezpieczne dla środowiska, ludzi i zwierząt. Dlatego też należy stosować je, gdy nie ma innych możliwości. Zawsze też trzeba dokładnie przestrzegać wskazówek producenta. Ważne jest dopasowanie preparatu do problemu pojawiającego się w uprawie. Niewskazane jest stosowanie tych środków w okresie zapylania rośli przez owady. Opryski wykonuje się wieczorem, gdy już nie latają pszczoły przy bezwietrznej pogodzie. Zalecane dawkowanie zawsze jest umieszczone na opakowaniu.

Do wyboru są środki ochrony roślin mające różne zastosowanie. Najważniejsze odmiany to:

  • herbicydy – ich rolą jest zwalczanie roślin uznanych z chwasty i gatunków inwazyjnych,
  • fungicydy – zapobiegają rozwojowi chorób, w większości wywoływanych przez grzyby,
  • insektycydy – pomagają zwalczać owady atakujące uprawy, na przykład mszyce,
  • zoocydy – pozostałe preparaty zwalczające szkodniki. Do wyrobu są odmiany działające na roztocza i nicienie. Używane są także wersje na ślimaki muszlowe i nagie.

Środki ochrony roślin opisujemy na naszej stronie. Wymieniamy ceny, producentów i wiele więcej.

Skuteczne nawożenie upraw

Chemia ogrodnicza nie oferuje wyłącznie środków, których rolą jest zwalczanie szkodników. W sprzedaży znajdują się produkty mające inny zastosowanie. Jest nim nawożenie, poprawianie chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości gleby. Zasilanie podłoża to także dostarczanie roślinom niezbędnych składników odżywczych. Te zadania spełniają nawozy mineralne produkowane z przetworzonych kopalin lub syntetyzowane w laboratoriach. Nawozy dostępne są w formie sypkiej lun płynnej, różnią się też składem. Przede wszystkim istnieją wersje jedno i wieloskładnikowe oraz wolnodziałające.

W uprawach szczególnie częste jest stosowanie azotu w różnej formie. To ten pierwiastek pobudza rośliny do wzrostu. Dzięki niemu wydają znacznie obfitsze plony. Mamy, więc nawozy:

  • amonowe – produkuje się je z siarczanu amonu, to stosunkowo tanie preparaty,
  • saletrzane – nieco droższe od powyższych, zawierają dodatki wapna oraz potasu,
  • amidowe – to mieszanki cechujące się powolnym działaniem i zawartością mocznika,
  • saletrzano amonowe – to nawozy zwane saletrzakami, cechuje je szybkie działanie.

Nawozy azotowe nie są jedyną grupą preparatów do wspomagania roślin.

Do nawożenia gatunków kwitnących i warzyw przydają się preparaty potasowe. Spełniają istotną rolę, bowiem stymulują proces fotosyntezy. Rzadziej podawane są nawozy fosforowe i magnezowe. W zasadzie stosuje się je tylko, gdy w glebie są spore niedobory tych składników. Istnieją też środki o specjalnym zastosowaniu. Często zdarza się, ze podłoże jest zbyt kwaśne by móc uprawiać w nim dane gatunki roślin. Wtedy z pomocą przychodzą nawozy wapienne. Skutecznie obniżają kwasowość ziemi. Tematykę nawozów i środków ochrony roślin rozwijamy na naszej stronie. Publikujemy dawkowanie, porady producentów, wskazówki.