Dlaczego bukszpan usycha - choroby bukszpanu, które mają na to wpływ

Zamieranie pędów bukszpanu - objawy i leczenie

Wielokrotnie zastanawiamy się, dlaczego nasz bukszpan usycha. Powodem zamierania pędów są ataki patogenów, które pojawiają się wiosną w chwili, gdy roślina rozpoczyna swoją fazę wzrostu. Bardzo łatwo możemy zauważyć wtedy, że jeszcze młode listki wybarwiają się na jasnozielony kolor, a później przebarwiają się na żółtobrązowy kolor.

Co więcej, na pędach rośliny możemy zaobserwować brązowe i szybko rozprzestrzeniające się plamy, które wielokrotnie mogą wystąpić na całym pędzie, a powyżej miejsca porażenia, pęd zamiera. Narkoza może rozrastać się zarówno w kierunku wierzchołków pędów, jak i w kierunku ich podstawy. Na powierzchni porażonych tkanek łatwo można zauważyć czarne lub pomarańczowe zarodniki grzybów. Choroba ta bez problemu rozprzestrzenia się także na inne rośliny, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność podczas jej zwalczania.

Pamiętajmy o tym, że porażona roślina nie może być w tym czasie przesuszona, uszkodzona przez owady, przemarznięta, ale i nie może mieć uszkodzonych korzeni, ponieważ wtedy zamieranie się rozwija. Przy leczeniu powinniśmy usunąć obumarłe tkanki, a także wykonać opryski preparatami takimi jak, Score 250 EC. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Zamieranie liści i pędów - dlaczego bukszpany usychają

Na bukszpanie może pojawić się także fizjologiczne zamieranie liści i pędów bukszpanu, które przejawia się wiosną, kiedy to młode liście, zaczynając od wierzchołka, przebarwiają się na rdzawobrązową barwę. Te przebarwienia z biegiem czasu postępują na całe liście, a później nawet i na pędy.

Bardzo dobrze sprzyja temu niska temperatura oraz wiatr, który wysusza tkanki roślinne. W momencie, gdy temperatura gwałtownie wzrasta, a ziemia jest cały czas zamarznięta, roślina nie ma możliwości na pobieranie wody, którą traci podczas rozwoju pędów i liści. Właśnie wtedy możemy zauważyć, jak liście i pędy zamierają, stają się słabsze, w wyniku czego później mogą być łatwiej porażone przez choroby grzybowe.

Walka z tym aspektem nie jest wcale prosta, szczególnie gdy nasza roślina jest już duża i nie znajduje się na odpowiednim miejscu. Jednak młode rośliny powinno się sadzić na osłoniętych od wiatrów stanowiskach. Co więcej, w momencie, gdy pojawi się bardzo duże nasłonecznienie, warto cieniować agrowłókniną nasze rośliny, by nie rozpoczęły swojego wzrostu zbyt wcześnie.

Choroby grzybowe - z jakimi chorobami możemy się spotkać

Plamistość liści - często występująca choroba grzybowa

Choroby bukszpanu sprawiają, że ich liście brązowieją, żółkną, czy też zamierają. Nie jest to korzystne dla rośliny, ale i dla naszego ogrodu, ponieważ żółte liście bukszpanu nie są atrakcyjnym elementem, który miałby pojawić się w naszym ogrodzie. Jedna z takich chorób jest plamistość liści.

Objawami plamistości liści są pojedyncze, jasnobrązowe lub białe plamki na brzegach blaszek liściowych. Z biegiem czasu pokrywają one całe liście, przez co wydaje nam się, że bukszpan ma żółte liście bądź nastąpiło ich brązowienie. Co więcej, na górnej stronie blaszki liściowej, możemy zauważyć czarne skupiska zarodników grzybów, co w efekcie skutkuje obumieraniem liści i pędów.

Warto wiedzieć, że taką chorobę wywołują różne gatunki grzybów, które mogą być przenoszone przez owady, ale także z kropelkami wody. Warto wspomnieć, że zarażeniu ulegają z reguły rośliny, które w jakiś sposób są osłabione, natomiast zdrowe rośliny nie poddają się łatwo chorobie.

Robak w powiększeniu na tle bukszpanu, czyli szkodniki, a także choroby bukszpanu
Szkodniki i choroby bukszpanu, czyli jak wygląda ich rozpoznawanie i zwalczanie

Pamiętajmy o tym, że ta choroba jest możliwa do zwalczenia, jeśli usuniemy wszystkie porażone pędy i poddamy je spaleniu. Dodatkowo musimy również wykonać oprysk na całej roślinie.

Fytoftoroza - do czego prowadzą te choroby grzybowe

To, że roślina żółknie i brązowieje, może być także przyczyną pojawienia się innej choroby grzybowej, jaką jest fytoftoroza, którą zauważamy na liściach i młodych pędach. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się żółtych liści, które później brązowieją, a w fazie końcowej zamierają.

Jeśli wyciągniemy nasze rośliny z gleby, wtedy możemy zauważyć, że ich system korzeniowy jest bardzo słabo rozwinięty. Dodatkowo pojawił się na nim biały nalot, który świadczy o tym, że korzenie zaczęły gnić. Ilość białego nalotu stopniowo się zwiększa i z czasem nekroza może przejść nawet na podstawę pędu. Tego typu infekcja bardzo szybko rozwija się w szkółkach roślin.

Jeśli chcemy zapobiec tej chorobie, nie powinniśmy sadzić naszych krzewów w podłożu z torfu, który zawiera w sobie duże ilości substancji organicznych. W takim podłożu grzyb odpowiedzialny za pojawienie się choroby, bardzo szybko się rozwija, powodując duże ubytki w roślinie. Co więcej, z nasadzeń krzewów musimy natychmiastowo usuwać porażone rośliny, a te, które są jeszcze zdrowe, powinniśmy podlewać fungicydami.

Szkodniki bukszpanu - jak z nimi walczyć

Bukszpan, tak samo, jak i inne rośliny, może zostać obiektem żerowania szkodników, np. mszyc. Mszyce to jedynie jedne z wielu owadów, które mogą pojawić się na naszych krzewach. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele specjalistycznych preparatów, które pomogą nam w walce z nimi.

Jednak najczęściej spotykanym szkodnikiem bukszpanu jest miodówka bukszpanowa, która powoduje, że liście bukszpanu zawijają się, przypominając główki kapusty. Innym szkodnikiem jest ćma bukszpanowa, która w Polsce jest znana od niedawna, ale wyrządza ogromne szkody.

Możemy również spotkać się z popularnym przędziorkiem bukszpanowcem, który powoduje, że liście bukszpanu brązowieją i zaczynają więdnąć. Nie możemy zapomnieć także o szkodniku, jakim są gąsienice, które pojawiają się na roślinach już od kwietnia aż do września.

ikona podziel się Przekaż dalej