Choroby roślin - spis oraz sposoby rozpoznawania, leczenia i zapobiegania

Uprawa kwiatów czy krzewów to popularne zajęcie. Zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i zażywania ruchu. Ponadto daje bardzo dużą satysfakcję. Doglądanie nasadzeń i patrzenie jak rozkwitają to prawdziwa przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że mogą pojawić się pewne komplikacje. Do najpoważniejszych należą choroby roślin. Jak można je rozpoznać i wyleczyć? Jak im zapobiegać? O tym opowiadamy na naszej stronie.

Dolegliwości roślin ozdobnych i jadalnych

Choroby roślin ogrodowych objawiają się na liściach, pędach a nawet korzeniach. Atakują chętnie sadzone gatunki ozdobne jak kwiaty, krzewy czy drzewka. Niestety nie oszczędzają także warzyw i okazów owocujących. Przeważnie trwale uszkadzają ich nadziemne i podziemne organy. W skrajnych przypadkach powodują obumieranie całych roślin. Choroby najczęściej spotykane w uprawach są wywoływane przez grzyby, wirusy oraz bakterie. Zdarza się, że ich pośrednią przyczyną są działające w ogrodzie, niebezpieczne szkodniki. Chodzi tu głównie o owady. Tylko zdecydowane działanie jest w stanie całkowicie pokonać chorobę.

By móc szybko rozpocząć zwalczanie problemu trzeba umieć rozpoznać objawy. Najłatwiej zaobserwować je na liściach i pędach. Porażone fragmenty znacznie wolniej rosną a kwitnienie, jeśli występuje, jest mniej obfite. Ponadto niejedna dolegliwość to charakterystyczna, plamista choroba. Liście i pędy pokrywają dobrze widoczne przebarwienia. Następnie te części roślin żółkną lub wysychają. W innych przypadkach można natknąć się na biały nalot lub pleśń. Jeśli takie objawy wystąpią należy sięgnąć po specjalne preparaty. Nie muszą być to od razu produkty chemiczne. Sprawdzają się też naturalne metody.

Bakterie, grzyby i wirusy to bezpośrednie przyczyny. Natomiast czynniki sprzyjające chorobom to:

  • Bezmroźna zima, zbyt ciepła i mokra wiosna. Takie warunki przyciągają szkodniki i choroby,
  • Sadzenie roślin na niewłaściwych stanowiskach. Niespełnianie wymagań dotyczących poziomu nasłonecznienia, żyzności i wilgotności gleby oraz preferowanego odczynu,
  • Zbyt obfite lub zbyt ubogie dostarczanie wody. Czasem też niewłaściwy sposób podlewania,
  • Brak lub niepoprawne nawożenie. Podawanie niewłaściwych środków w złych proporcjach.

Rozwinięcie kwestii objawów chorób i zapobiegania wystąpieniu rozwijamy na naszej stronie.

Częste choroby roślin ogrodowych

Zwalczanie chorób różnych gatunków roślin to trudne zadanie. Na szczęście w sklepach ogrodniczych znajdują się skuteczne preparaty. Szczególnie warto sięgać po odmiany ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystywane są naturalne metody i surowce. Natomiast sztuczne substancje chemiczne powinny być ostatecznością. Niestety leczenie czy też zapobieganie nie zawsze jest skuteczne. Problemy rozwijają się mimo starań. I tak drzewa, krzewy liściaste i iglaste atakuje plamista choroba liści. Co już sugeruje nazwa objawia się plamami. Często wodnistymi, brązowymi lub czarnymi. Podobne symptomy daje rdza wywoływana przez grzyby.

Trzeba też wspomnieć o chorobach kwiatów. Różne ich odmiany nęka:

  • Fuzarioza – objawia się brązowymi, wodnistymi plamami na liściach i pędach,
  • Szara pleśń – atakuje między innymi begonie, malwy, niecierpki. Jej objawami są wodniste plamy oraz obumieranie nadziemnych części roślin,
  • Mączniak prawdziwy – symptomem jest charakterystyczny, biały nalot na liściach i pędach,
  • Mączniak rzekomy – w jego przypadku plamy i nalot pojawiają się na dolnej części liści.

To oczywiście tylko przykłady najczęstszych chorób kwiatów.

Na koniec wracamy do chorób drzew i krzewów ozdobnych oraz owocujących. Jeśli chodzi o rośliny dekoracyjne, mogą cierpieć z powodu fytoftorozy. Atakującej przeważnie iglaki i rododendrony. Można ją rozpoznać po brązowieniu a później obumieraniu liści, igieł i pędów. Natomiast jabłonie i grusze są zagrożone przez parcha. Porażone nim liście szybko opadają, plamy pojawiają się także na pędach i owocach. Jeśli w ogrodzie rosną brzoskwinie, trzeba sprawdzać czy nie nęka ich kędzierzawość liści. Wspomniane choroby i wiele innych dokładniej opisujemy w serii artykułów na naszym portalu.