Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – co warto wiedzieć?

Objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych czy też pestkowych wywoływana jest przez paciornicę owocową oraz pestkowcową. Jako, że łacińskie nazwy obu chorób to monilinia, chorobę określa się również jako monilioza wiśni (lub innego drzewa owocowego). Gorzka zgnilizna pojawić się może na śliwie, wiśni, czereśni, moreli, brzoskwini czy też gruszy i jabłoni. Warto w tym momencie rozgraniczyć choroby wywoływane przez paciornice:

  • pestkowcową – brunatna zgnilizna drzew pestkowych
  • owocową - brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

Najwcześniej pojawiają się choroby wiśni. Właśnie na tym drzewie najbardziej uwidacznia się zgnilizna – podobnie, jak bawełnica korówka na jabłoni. W przypadku wiśni, już na początku ich kwitnienia choroba może się ukazać. Kwiaty zaczynają brązowieć i zasychać, a chwilę później liście wiśni. Choroby wiśni są najmocniej widoczne, jednak pozostałe drzewa owocowe również wyglądają źle – jednak głównie na owocach. Robią się one wówczas brunatne i gniją, pokrywając się brodawkami w szarym kolorze.

Szara zgnilizna atakuje owoce, które deformują się i usychają, niczym… mumia. Część z nich wcale nie spada z drzewa i wisi na nim, aż do kolejnego sezonu. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych poraża więc kwiaty i pędy (monilioza wiśni), ale i owoce. Właśnie na tych częściach drzew owocowych można będzie zauważyć objawy zgnilizny.

Gorzka zgnilizna drzew pestkowych – jak się zaczyna choroba?

Dotknięte chorobą kwiaty przybierają kolor brunatny. Następnie zasychają i przez dłuższy czas wiszą na drzewie. Chorobę młodych pędów możesz zauważyć po ich zwijaniu się – głównie wierzchołków. Można też rozpoznać zgniliznę po zasychaniu liści drzew owocowych. Na pędach, które umierają, często można także zauważyć wycieki gumy. Oczywiście, widoczne jest też porażenie zgnilizną owoców – wówczas robią się na nich wielkie, szare plamy. Z czasem te owoce zasychają.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba, która szybko postępuje. Jeżeli nie będziesz troszczył się o swoje drzewka, z całą pewnością możesz je w parę dni całkowicie zniszczyć – właśnie przez swoje niedopatrzenie. Choroba może nasilać się przez:

  • wielkość infekcji,
  • warunki klimatyczne,
  • podatność na chorobę.

Zgnilizna może się także powiększyć przez wysoką temperaturę i deszcz, ale i uszkodzenie otoczki rośliny czy pękanie owoców. Drzewa cierpią też na tę chorobę w momencie, gdy np. długo było sucho i nagle spadł deszcz. Wówczas tkanki szybko się uwadniają i pękają, co jest przyczyną licznych infekcji owoców. Żerowanie owadów, jak bawełnica korówka, również możesz zwiększyć ryzyko pojawienia się choroby. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Jakimi środkami ochrony pryskać drzewa owocowe?

Zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych

Najważniejsze będzie usunięcie porażonych chorobą części drzewek – np. brązowiejących lub zasychających. Nie możesz zostawiać zmumifikowanych owoców na drzewie, a od razu się ich pozbywać. Staraj się regularnie przeglądać drzewa i pozbywać zgniłych owoców. Gdy tylko zauważysz jakiś ślad gnicia, pozbądź się „naznaczonych” owoców. Na kolejny sezon jednak, gdy brunatna zgnilizna drzew pestkowych była wyjątkowo silna w poprzednim, powinieneś zrobić oprysk drzewek.

Oprysk drzew owocowych, a także brunatna zgnilizna drzew pestkowych i inne choroby roślin
Czym objawia się brunatna zgnilizna drzew pestkowych, a także inne choroby drzew

Bardzo ważne jest opryskiwanie ich zapobiegawczo w fazie kwitnienia początkowej, a następnie już w pełni kwitnienia. Kolejny oprysk możesz przeprowadzić ok. miesiąc przed zebraniem owoców (zwłaszcza po silnych deszczach). Oprócz środków chemicznych, warto stosować też naturalne. Poleca się np. wywar ze skrzypu polnego lub krwawnika, a także napar z chrzanu. Zapamiętaj, by pryskać drzewka owocowe w fazie początkowej kwitnienia, a później w fazie kwitnienia. Inaczej, oprysk nie będzie przynosił żadnych rezultatów. Chemiczne preparaty, które możesz zakupić, to np.:

  • Miedzian 50 WP (ok. 10 zł / 15 g)
  • Topsin M 500 SC (ok. 80 zł / 1 l)
  • Kaptan Plus 71,5 WP (ok. 40 zł / 1 kg)

Preparaty, które wymieniliśmy, są dobrej jakości produktami ochrony roślin. Wykorzystuje się je w opryskach drzew owocowych. Można z nich korzystać nie tylko zapobiegawczo przed kolejnym sezonem, ale też interwencyjnie.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Jak jeszcze ochronić drzewa owocowe przed brunatną zgnilizną?

Środki do ochrony przed brunatną zgnilizną są powierzchniowe, wgłębne oraz układowe. Ostatnie z nich najlepiej stosować w okresie kwitnienia, bo wówczas mogą dotrzeć do tkanek głębokich – czyli do miejsc, gdzie rozwija się patogen i jego źródło.

Jeżeli chcesz zmniejszyć infekcję, warto będzie zbierać zarówno zmumifikowane owoce jak i te, które spadły z drzewa. Powinno się je wynieść z sadu i spalić. Oczywiście, będzie to możliwe w niewielkich sadach przy domu. Produkcyjne sady muszą stawiać wyłącznie na ochronę chemiczną, czyli opryskiwanie fungicydami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny