Parch gruszy - co to jest za choroba?

Parch gruszy jest chorobą wywołaną przez patogen grzybowy Venturia pyrina. Objawy są bardzo podobne, jak w przypadku parcha jabłoni. Ostatecznie grzyb powoduje straty w plonach nawet o połowę. Owocniki grzyba są w stanie przezimować do kolejnego sezonu w opadłych liściach. Natomiast na porażonych pędach oraz w pąkach owoców znajdują się grzybnie. Jeżeli nie zgrabimy liści spod gruszy, to w ciągu 1,5-2 miesięcy dojdzie do rozsiewu zarodników.

Należy pamiętać o tym, że do rozsiewu zarodników dochodzi na bardzo duże odległości. Samo zainfekowanie drzew zaczyna się wiosną i trwa aż do połowy czerwca. Natomiast wtórne zarażenie przy pomocy zarodników konidialnych dochodzi nawet do wczesnej jesieni. Oczywiście choroby gruszy pojawiają się przede wszystkim przy nieodpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj jest przede wszystkim o niegrabieniu liści, czy też nieprześwietlaniu drzew poprzez wycinanie niepotrzebnych gałęzi. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zarażeniu parchem gruszy jest wilgotna aura z temperaturą powietrza na poziomie ok 17-23 stopni Celsjusza. Parch jabłoni czy też parch ziemniaka powstają w bardzo podobnych warunkach.

Objawy parcha gruszy

Grzybowe choroby gruszy bardzo szybko poznamy po pierwszych objawach pojawiających się na liściach. Po spodniej stronie zaczynają pojawiać się brązowe plamy, które początkowo przybierają coraz większe rozmiary, aż w końcu dochodzi do zamierania liści. Parch gruszy następnie atakuje owoce. Na zawiązkach owoców pojawiają się podobne plamy, które zauważyć można było na liściach. Zarażone owoce ostatecznie rosną bardzo zniekształcone i podobnie jak liście szybko opadają na ziemię.

Jak już wcześniej wspomniano, może dojść również do zarażenia pędów. Tutaj także zaobserwujemy przebarwienia. Natomiast w kolejnym sezonie, w ich miejscu najczęściej pojawiają się pęknięcia. Warto mieć na uwadze, że choroby gruszy zwykle dotykają wierzchołkowe pędy, które jeszcze nie zdążyły zdrewnieć. Objawy parcha gruszy możemy zauważyć także na pąkach, które zwykle obumierają. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Choroby gruszy - zwalczanie

Najlepszym rozwiązaniem na choroby gruszy, jest oczywiście niedopuszczenie do pojawienia się patogenu grzybowego. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, do których zaliczymy chociaż grabienie liści oraz spadów. Sprzątanie resztek po okresie zimowym może doprowadzić do przezimowania patogenów grzybowych. Dlatego grabienie należy zaplanować jeszcze jesienią. Gdy tylko zauważymy pierwsze plamy na liściach lub innych częściach gruszy, należy jak najszybciej je usunąć. W początkowej fazie gruszy mamy możliwość zatrzymania procesu rozprzestrzeniania się grzyba.

Oprysk drzew owocowych, a także parch gruszy, choroby gruszy, parch jabłoni, zwalczanie
Choroby roślin i ich zwalczanie, czyli parch gruszy, choroby gruszy, parch jabłoni

Jeżeli jednak choroby gruszy przybrały późniejszy etap, zwalczanie patogenu należy wykonać opryski przy użyciu odpowiednich preparatów. Wybierając konkretne środki, należy sprawdzić dokładne dawkowanie, a także informacje o tym, kiedy pryskać drzewa owocowe. Do najczęściej rekomendowanych środków zalicza się m.in.:

  • Miedzian Extra 350 SC - są to najpopularniejsze opryski do drzew owocowych, które zwalczają nie tylko parcha gruszy, ale również parch jabłoni, czy też zaraza ogniowa. Kiedy pryskać preparatem na drzewa? To zależy od wystąpienia zarazy, jednak należy pamiętać o zachowaniu 7-dniowej karencji przed zbiorem owoców.
  • Syllit 65 WP - Zwalcza Choroby drzew owocowych, Substral - opryski tego producenta służą do kontaktowego działania po uprzednim wykonaniu zawiesiny w odpowiednich proporcjach. Oprócz parcha gruszy preparat działa również na parch jabłoni, czy też kędzierzawość brzoskwini. Kiedy pryskać w przypadku choroby gruszy? Producent zaleca, aby zwalczanie grzyba odbywało się nie później niż 60 dni przed zbiorem. Natomiast można stosować preparat już interwencyjnie, jeżeli zauważymy pękanie zawiązków owoców. Opryski powinny odbywać się w odstępach 7-10 dni. Jednak nie należy wykonywać ich więcej niż 4 w sezonie.

Pozostałe choroby drzew owocowych

Oczywiście mając ogród, należy wziąć pod uwagę choroby innych drzew owocowych. Wśród nich występują wspomniane już choroby jabłoni, choroby brzoskwini, czy też wiśni. Należy mieć na uwadze, że każda z nich spowodowana jest przez zupełnie inny patogen grzybowy. Na przykład parch jabłoni, który również objawia się tym, iż na liściach pojawiają się plamy, spowodowany jest patogenem Venturia inaequalis. Jeżeli chodzi o pozostałe choroby jabłoni, to wśród nich wymienia się m.in. zgorzel kory jabłoni. Są to choroby jabłoni, które objawiają się plamami na korze. Zwalczanie tej przypadłości odbywa się poprzez stosowanie oprysków. Oczywiście należy zwracać uwagę na to kiedy pryskać, aby dokonać bezpiecznych zbiorów. Pozostałe choroby jabłoni, to także drobna plamistość czy też rak bakteryjny.

Mając na uwadze pozostałe dolegliwości drzew owocowych, warto sprawdzić choroby brzoskwini. Do najpopularniejszych wymienia się kędzierzawość liści brzoskwini, czy też parch brzoskwini. Choroby brzoskwini wymagają natychmiastowego działania w postaci oprysku. Zaraza ogniowa także często powoduje choroby brzoskwini, które niestety mają bardzo trudne rokowania. Dla sadowników zaraza ogniowa jest wyjątkowo uporczywym problemem, ze względu na łatwość zarażania. Tak jak w przypadku chorób grzybowych, zaraza ogniowa najłatwiej rozprzestrzenia się przy ciepłej i wilgotnej pogodzie.

Parch nie dotyczy wyłącznie drzew owocowych. Dowodem na to jest parch ziemniaka. Choroba wywołana jest grzybami z rodzaju Streptomyces. Parch ziemniaka rozprzestrzenia się przy zasadowym odczynie podłoża. Pierwszymi objawami są brązowe plamki na skórce ziemniaka. Im bardziej parch ziemniaka zaczyna się rozwijać, tym plam zaczyna przybywać, a ich rozmiary zaczynają się powiększać.

ikona podziel się Przekaż dalej