Parch jabłoni – krótka charakterystyka

Choroby jabłoni i innych drzew owocowych

Parch jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini czy parch gruszy to popularne, a zarazem groźne choroby drzew owocowych. Wywoływane są one zwykle przez różnego rodzaju grzyby, wirusy czy bakterie. Choroby jabłoni czy innych drzew są toksyczne nie tylko dla nich, ale także dla wszystkich spożywających ich owoce. Objawy zainfekowania przejawiają się najczęściej na liściach.

Parch jabłoni to choroba, która dotyka prawie wszystkie odmiany tego drzewa owocowego. W Polsce uprawiane są jabłonie średnio oraz wysoce podatne na zakażenie. Pomimo stosowania najnowszych metod ochrony jabłoni przed parchem, to co roku obecne jest duże ryzyko strat plonów. Zwalczanie parcha jabłoni jest skuteczne, ale i pracochłonne. Nie zawsze jest tak, że zainfekowane drzewo owocowe obumiera. Często zakażenie postępuje systematycznie przez lata.

Objawy parchu jabłoni

Jak już wcześniej zostało wspomniane, objawy chorób drzew owocowych widoczne są najczęściej na liściach. Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne części jabłoni, które nie są zdrewniałe. Ta choroba jabłoni przejawia się widocznymi zmianami nie tylko na liściu, ale także na owocu czy pędzie. Dlatego też leczenie jest skomplikowane z uwagi na różnorodność lokalizacji zmian.

Charakterystycznym objawem na liściach są okrągłe i ciemnooliwkowe plamy. Mogą one występować pojedynczo, a mogą także łączyć się w większe skupiska. Taki liść ulega całkowitemu porażeniu. Opadające liście to jeden z ostatnich momentów, aby zacząć leczenie. Ochrona jabłoni przed parchem powinna obejmować również zawiązki owoców. Zainfekowanie owoców doprowadza do powstawania na nich ciemnych i strupowatych plam. Efektem parchu jabłoni czy parchu gruszy są owoce nie nadające się do spożycia.

Zarodniki grzybów powodujących chorobę przenoszone są przez wiatr na duże odległości. Parch gruszy czy jabłoni prowadzi do porażenia drzew już na wiosnę podczas kwitnienia kwiatów. Sprzyjają temu wysokie temperatury i duża dostępność światła dziennego. Wolniejszy rozwój grzybów zauważa się nocą oraz podczas niskiej temperatury powietrza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Ochrona jabłoni przed parchem – sposoby

Czym pryskać jabłonie? Metody leczenia

Jedne z najpopularniejszych środków na zwalczanie parcha jabłoni to Syllit 65 WP czy Score 250 EC. Są to preparaty wykorzystywane do wczesnych oprysków.Do późniejszych aplikacji warto wykorzystać Kaptan zawiesinowy 50 WP lub Merpan 80 WG. Co roku wydawane są aktualne zalecenia dotyczące ochrony jabłoni przed parchem, dlatego warto się z nimi na wstępie zapoznać. Z różnych względów niekorzystne jest stosowanie silnych chemicznie preparatów na jabłonie znajdujące się na ogródkach przydomowych. W takich przypadkach można uprawiać odmiany jabłoni, które są wysoce odporna na parcha. Z drugiej jednak strony te odmiany podatne są na inne choroby.

Ekologicznym sposobem zapobiegania chorobie jest właściwa pielęgnacja drzewa owocowego na jesień. Warto pozbyć się starych, zwiędłych liści i je zniszczyć. Mogą one być potencjalnym źródłem infekcji na wiosnę. Niestety nie da się całkowicie zapobiec zarażeniu przez grzyby. Zarodniki przenoszone są przez wiatr, dlatego też ich źródło może znajdować się nawet kilkaset metrów dalej.

Ciekawą alternatywą dla chemicznych środków ochrony jest metoda biologiczna. Polega ona na zaszczepieniu liści przez antagonistyczne grzyby. Ten sposób cechuje bardzo wysoka skuteczność. Minusem może być jednak fakt, że takie zaszczepianie nie jest prostą i tanią czynnością. Z uwagi na to ta metoda wykorzystywana jest jedynie w dużych sadach przeznaczonych do celów produkcyjnych.

Jabłka z plamami porażone przez parcha oraz parch jabłoni, zwalczanie parchu jabłoni
Jak wygląda parch jabłoni, a także zwalczanie parchu jabłoni krok po kroku

Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje

Wykaz wybranych środków na parcha jabłoni wraz z cenami

Nazwa preparatu

Przykładowa cena

Syllit 65 WP Substral 45 g

26,92 zł

Score 250 EC 50 ml

39,00 zł

Merpan 80 WG 1 kg

45,00 zł

Kiedy pryskać? Najlepszy termin oprysku

Odpowiednio dobrany środek na parcha jabłoni to jeden z elementów leczenia drzewa. Ważny jest również właściwy termin oprysku. Środki grzybobójcze można zastosować zarówno przed, jak i podczas zarażenia. Skuteczne zwalczanie parcha jabłoni niekoniecznie zależne jest od terminu oprysku. Informacja o tym, kiedy pryskać ważna jest, aby odpowiednio zaplanować czas i ilość oprysków. Bez względu jednak na to, opryski wykonuje się jedynie na etapie rozwoju liści, pąków kwiatowych czy pojawiania się zalążków owoców.

Środek na parcha jabłoni charakteryzuje się trwałością wynoszącą 6-8 dni w trakcie kwitnienie oraz 10-14 dni już po kwitnieniu. Wszystko zależy jednak od tego, czy w międzyczasie występowały mniej lub bardziej obfite deszcze. W takim przypadku należy powtórzyć zabieg.  Chcąc zniszczyć zarodniki lub grzybnię już po wystąpieniu objawów zainfekowania, należy wykonać dwukrotny oprysk przy odstępie około 7 dni między aplikacjami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny