Chrapanie i kaszel zakłócają sen – na szczęście można z tym walczyć
Chrapanie i kaszel to powszechne dolegliwości, które dotyczą wielu osób na świecie. Mimo że bywają uciążliwe i zakłócają sen, istnieją różne sposoby łagodzenia tych schorzeń. Sprawdź kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w redukcji chrapania i kaszlu.
Uciążliwy kaszel w nocy – od czego powstaje i jak sobie z nim radzić?
Kaszel to powszechny objaw, który sam w sobie nie jest chorobą. Zwykle świadczy o pewnych nieprawidłowościach w naszym organizmie. Zarówno suchy, jak i mokry kaszel potrafi nieźle dawać się we znaki – zwłaszcza wieczorem. Może nie tylko utrudniać zasypianie, ale też wybudzać ze snu. Istnieje wiele przyczyn nocnego kaszlu. Jego obecność może świadczyć o problemach układu oddechowego (np. astma) lub pokarmowego (np. refluks żołądkowo-przełykowy), a także samego gardła. W walce z nocnym kaszlem mogą pomóc środki farmakologiczne, tj. syropy i tabletki na kaszel z Wapteka.pl. Ich doraźne stosowanie może złagodzić problem, jednak nie usunie przyczyny refluksu – tu konieczna będzie wizyta u lekarza.
To nie wszystkie przyczyny męczącego w nocy kaszlu. Jednym z powszechnych czynników jest alergia na m.in. roztocza, kurz i sierść zwierząt. Do kaszlu zakłócającego sen przyczynia się również zbyt suche powietrze w sypialni – wysusza śluzówkę i pobudza odruch kaszlenia. Aby do tego nie doprowadzać, należy dbać o optymalną wilgotność powietrza w sypialni. Warto ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, aby wieczorem więcej nie dochodziło do napadów kaszlu. Na męczącą dolegliwość pomaga też domowy sposób, mianowicie syrop z cebuli – znakomicie łagodzi ból gardła. Jeśli doraźne stosowanie leków z apteki lub nawilżacza nie pomaga, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Najczęstsze przyczyny chrapania
Chrapanie jest równie uciążliwą przypadłością co kaszel. Przyczynia się do zaburzenia zdrowego snu, a także ogranicza prawidłowe natlenienie organizmu. Podstawową przyczyną pojawienia się chrapania jest nieprawidłowa drożność dróg oddechowych. Może do tego doprowadzić np. alergia, gdy ściany dróg oddechowych ulegają obrzękowi i powietrze nie może przejść przez zamknięte gardło. Przyczyną chrapania może być też krzywa przegroda nosowa, przeziębienie i polipy w jamie ustnej. Problemem wzmagającym chrapanie jest również otyłość – wówczas prawidłowy przepływ powietrza zablokowany jest przez tłuszcz w okolicy gardła. Aby poradzić sobie z chrapaniem, warto spróbować środków farmakologicznych dostępnych w aptece: https://www.wapteka.pl/chrapanie,248.html.
To nie koniec. Chrapać można przez ograniczające przepływ powietrza przerośnięte migdałki – warto je wtedy usunąć. Kolejną przyczyną bywa palenie papierosów i picie alkoholu. Innym czynnikiem wpływającym na chrapanie jest wiek – im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się u nas zaburzenia oddychania. Wydawaniu nieprzyjemnych odgłosów sprzyja też nieodpowiednia pozycja podczas snu. Chrapiące osoby zwykle śpią na plecach – język opada bowiem w stronę gardła, blokując przepływ powietrza. Walka z tą nocną dolegliwością jest bardzo ważna. Niestety, ale nieleczone chrapanie może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań i chorób. Jedną z nich jest bezdech senny. Powoduje on powtarzające się przejściowe niedotlenienie organizmu. Konsekwencją są problemy z koncentracją i zmęczenie. Nieleczony bezdech senny może być jednak znacznie poważniejszy w skutkach – w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
Skuteczne sposoby na chrapanie
Spokojny sen jest podstawą zdrowego, szczęśliwego i spokojnego życia każdego z nas. To sen sprawia, że w dzień możemy prawidłowo funkcjonować. Zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne, warto zmienić swoje nawyki, np. przyjąć inną pozycję do spania. Jeśli chrapanie pojawia się czasami i związane jest z niewyleczonym katarem albo zapaleniem zatok, należy się doleczyć. Pomóc może też zmiana pościeli – zwłaszcza poduszki będącej podparciem dla szyi, głowy i kręgosłupa. Należy również zrezygnować z używek, przejść na lekkostrawną dietę i zapewnić odpowiednią temperaturę do spania w pomieszczeniu (ok. 18-21 st. C).
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza w celu wykonania badań i dobrania odpowiedniego leczenia.
artykuł sponsorowany