Na czym polega obróbka betonu?

Obróbka betonu, polegająca na cięciu i wierceniu w nim otworów jest trudna, ponieważ materiał ten jest bardzo twardy i najczęściej zbrojony. Dodatkowo pracy towarzyszy duże zapylenie, hałas i wibracje. Należy również pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, ponieważ przy tego typu pracach o wypadek nietrudno. Wiercenie otworów w betonie najczęściej wykonuje się w celu zamontowania instalacji wentylacyjnej, grzewczej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej lub klimatyzacji. Dużych przewiertów dokonuje się przy budowie budynków, wiaduktów, czy konstrukcji żelbetowych. Cięcie betonu jest konieczne, gdy np. wykonujemy lub poszerzamy już istniejące otwory okienne czy drzwiowe, montujemy wentylację, czy też wycinamy dziury w stropach pod montaż schodów. Cięcie betonu jest niezbędne również w przypadku prowadzenia prac rozbiórkowych.

Stosowane techniki

Podczas wiercenia chętnie wykorzystuje się bezudarowe techniki diamentowe, ponieważ pozwalają one na wykonanie pracy w bardzo krótkim czasie, przy niskim poziomie hałasu i wibracji. Otwory i cięcia przeprowadzane są precyzyjnie i posiadają równe i gładkie powierzchnie. Technika ta umożliwia również wykonywanie prac w miejscach trudno dostępnych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Często wykorzystuje się wodę, co pozwala na ograniczenie ilości powstającego pyłu. Otwory wykonywane metodą diamentową można wiercić w pionie i w poziomie pod różnymi kątami, i na różnych głębokościach. Przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu mogą mieć średnicę od 1 do ok. 80 centymetrów.

Cięcie piłami ściennymi

Piły ścienne z tarczami diamentowymi wykorzystuje się do wykonywania precyzyjnych otworów o ściśle określonych wymiarach. Zapewniają one cichą pracę i wykluczają powstawanie jakichkolwiek drgań, które mogłyby zostać przeniesione na konstrukcję. Stosuje się piły elektryczne i hydrauliczne o niewielkich wymiarach, dzięki czemu obróbkę betonu można wykonywać w trudno dostępnych miejscach. Zastosowanie pił ściennych z tarczami diamentowymi pozwala wykonać pracę szybko i co najważniejsze, bezpyłowo (dzięki zastosowaniu wody) zarówno w betonie, jak i innych materiałach, np. granicie. Stosuje się je przede wszystkim do cięcia ścian, posadzek, stropów i wycinania otworów okiennych i drzwiowych o grubości do 70 cm.

Cięcie piłami jezdnymi

Piły jezdne stosuje się przy pracach z powierzchniami wielkogabarytowymi, takimi, jak np. hale, magazyny, drogi czy płyty lotnisk. Wykorzystywane są do wykonywania przerw dylatacyjnych w mostach, w pracach demontażowych, do naprawy uszkodzeń nawierzchni, cięcia podjazdów, parkingów, posadzek czy asfaltu. W zależności od warunków panujących na budowie stosuje się piły napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych tarcz diamentowych możliwe jest cięcie powierzchni na głębokość 35 cm.

Cięcie piłami ręcznymi

W miejscach, w których nie można zastosować pił ściennych ani jezdnych, stosuje się piły ręczne. Ponieważ są małe, lekkie i nie wymagają montażu do podłoża, można dzięki nim wykonywać cięcia w dowolnym kierunku, w trudno dostępnych miejscach, zarówno na mokro, jak i na sucho. Wykorzystuje się je do cięcia ścian i stropów w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach, wycinania bruzd ściennych pod instalacje wodne, czy elektryczne, otworów drzwiowych i okiennych. Cięcia mogą mieć grubość do 12,5 cm.

Warto zapoznać się z bogatą ofertą firmy Santona, zamieszczoną na stronie www.rcut.pl. Prowadzi ona prace innowacyjną metodą diamentową, nie tylko w betonie, ale również w żelbetonie, asfalcie, granicie czy cegle. Oferuje usługi na terenie całego kraju i szczyci się szerokim gronem zadowolonych klientów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny