Cięcie strumieniem wody – jak to wszystko działa?

Do wykonania takiej obróbki wykorzystuje się maszyny do cięcia wodą. Przedmiotem tnącym jest albo sam strumień wody, albo strumień wody połączony ze ścierniwem. Woda początkowo trafia do pompy i zostaje sprężona pod ciśnieniem. Następnie trafia do w pełni zautomatyzowanej głowicy tnącej.

To właśnie w niej znajduje się kryza z kamienia szlachetnego, w której niewielkiej średnicy strumień wody zyskuje energię kinetyczną i może osiągnąć oszałamiającą prędkość. Strumień ten przedostaje się do przestrzeni roboczej, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne cięcie nawet bardzo grubych materiałów.

Podstawowe wyposażenie maszyny do cięcia wodą

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite maszyny do cięcia wodą. Jak wyglądają wycinarki wodne sprawdzić można między innymi na stronie firmy Eckert - https://www.eckert.com.pl/pl/technologies/79,ciecie-wodne.html. Producent oferuje szeroki wybór maszyn. Każde zlecenie jest realizowane indywidualnie, co oznacza przystosowanie urządzenia do potrzeb klienta. Najczęściej sprzęt umożliwiający cięcie strumieniem wody posiada:

  • kilkuosiową głowicę wodną (im więcej osi, tym efektywniejsza obróbka materiału),
  • możliwość wykorzystania garnetu (ścierniwa),
  • mocną i solidną konstrukcję,
  • narzędzia, które są w stanie poradzić sobie z niemal każdym materiałem,
  • możliwość wyboru różnych trybów podczas cięcia krawędzi danego elementu,
  • stół wodny,
  • sterownik,

Maszyny do cięcia wodą - które wycinarki wodne wybrać?

Wśród dostępnych na polskim rynkumaszyn do cięcia wodą, na pewno wartymi uwagi są urządzenia, które dają możliwość cięcia materiałów o grubości w przedziale do 150-250 mm. Łatwo jest uzyskać ich części zamienne. Cechują się niską awaryjnością, ultraszybkim cięciem a wszelkie regulacje urządzenia można przeprowadzić elektronicznie.

Cięcie wodą tworzyw sztucznych – ze ścierniwem, czy bez?

Współczesne wycinarki wodne dają możliwość cięcia zarówno przy użyciu samej wody, jak i w połączeniu ze ścierniwem. W przypadku tego drugiego, mamy do czynienia z tzw. cięciem abrazyjnym. Ścierniwo jest przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy ciąć materiały twarde. Ich obróbka staje się wtedy łatwiejsza. Należy w tym miejscu zauważyć, że stosuje się różnego rodzaju ścierniwa. Wyboru dokonuje się, uwzględniając specyfikę materiału poddawanego obróbce.

Maszyny do cięcia wodą – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Maszyny do cięcia wodą są chętnie wykorzystywane w przemyśle i to w różnych jego sektorach. Do branż, w których cięcie strumieniem wody znajduje zastosowanie najczęściej, należy zaliczyć budownictwo, a także wszelkiego rodzaju wytwórstwo, na przykład ciężkich maszyn.

Niemniej jednak, wycinarki wodne coraz częściej są także stosowane przez artystów, którzy tworzą unikatowe budowle, rzeźby czy zajmują się kamieniarstwem. Profesjonalne maszyny do cięcia wodą sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy rozdzielać i formować różnego rodzaju materiały i w efekcie uzyskać niezwykle precyzyjne i gładkie cięcia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej