Ciepły dom, czyli jak ogrzać przestrzeń w zimowych miesiącach?
Jesień i zima niosą za sobą chłodniejsze poranki i minusowe temperatury w nocy. Nasz dom ma być przyjemnym, ciepłym kątem, chroniącym nas przed tymi niedogodnościami. W końcu, mało kto lubi przebywać w zimnym pomieszczeniu, prawda?

W ciągu dnia, idealna temperatura do prawidłowego funkcjonowania to ok. 19- 22 stopnie Celsjusza. Specjaliści i lekarze wskazują, że w nocy ta temperatura powinna nieznacznie spaść, osiągając około 18 stopni. Ta zmiana gwarantuje dobry sen i mniejszą różnicę temperatur, a w ostateczności – niweluje ryzyko przeziębienia lub grypy.
W jaki sposób dogrzewać swoje mieszkanie i dom? Co zrobić, aby zimowe wieczory były przyjemne i przytulne?
Najpierw konserwacja
Niezwykle ważny krok, który powinniśmy wykonywać jeszcze przed rozpoczętym sezonem grzewczym. W tym celu sprawdź wszystkie kaloryfery – upewnij się, że żaden z nich nie jest uszkodzony lub zapowietrzony. Jeśli okaże się, że nie działa on poprawnie, ogrzewanie będzie słabsze i nierównomierne. Zwróć zatem uwagę, czy z kaloryfera nie wydobywa się dziwny dźwięk bulgotania.
Powodem tego może być korozja lub nieszczelny układ C.O.
Aby zwalczyć opisywany problem możesz wezwać specjalistę, lub spróbować swoich sił samodzielnie – w tym celu będzie potrzeby ci płaski klucz i wiaderko.
Pokrętło od odpowietrzania znajduje się w górnej części kaloryfera – odkręć je delikatnie i podstaw w odpowiednim miejscu pojemnik, wiaderko lub miskę. Gdy woda całkowicie spłynie, opukaj grzejnik i uwolnij pęcherze powietrza. Na koniec zakręć dokładnie odpowietrznik.
W całym procesie konserwacji pamiętaj, aby kaloryfery czyścić z zalegającego kurzu i pyłu.
Ogrzewanie domu
Jednakże, nie samymi kaloryferami człowiek potrafi nagrzać w swoim domu. Oto kilka innych elementów, które uchronią cię przed zimnymi, grudniowymi nocami:
- Odpowiednia izolacja – element podstawowy, o którym pamiętać musimy podczas budowania swojego domu. Odpowiedni wybór materiału izolacyjnego ma wpływ na nasze finanse, bezpieczeństwo, akustykę w pomieszczeniu i komfort. Szacuje się, że europejskie budynki pochłaniają ok 40% zużywanej energii, która w głównej mierze przeznaczana jest na ogrzewanie (lub chłodzenie) danego pomieszczenia. Co z pozostałymi 60%? Uciekają na zewnątrz, z czego ponad 30% przez nieocieplony poprawnie dach.
- Właściwie ocieplony budynek, przy pomocy wełny mineralnej szklanej, rzadko kiedy wymaga dodatkowych nakładów finansowych i co ważne - wspiera środowisko. Ma to znaczenie, gdy zapoznamy się z rozporządzeniami, mówiącymi, że od 2021 roku ustawowo każdy dom ma mieć energooszczędny charakter.
- Uszczelnianie okien – a dokładniej, osłanianie szklanych przegród, dzięki tzw. squid. Jest to rodzaj samoprzylepnego, lekkiego arkuszu, którego można przycinać w odpowiedni dla siebie sposób. Efekt przypomina trawione szkło i jest doskonałą, łatwą do zamontowania alternatywą dla np. rolet czy zasłon.
- Ekrany odbijające ciepło – najmniej estetyczne, ale bardzo efektywne rozwiązanie, polegające na układaniu ekranów na elewacji lub dachu budynku. Ekrany wykonywane są z warstwy izolacyjnej (a dokładniej pianki z warstwą samoprzylepną) i odbijającej ( z folii). Dzięki nim promieniowanie świetlne jest odbijane i kierowane w stronę domu.
Ogrzewanie tarasu
Planując ogrzewanie swojego domu zastanawiasz się pewnie co zrobić z terenami do niego należącymi? Aranżując taras i chcąc spędzić w nim kilka długich, zimowych wieczorów, pamiętaj, że ogrzać go możesz przy pomocy:
- Kominka tarasowego – co zalecamy szczególnie w przypadku posesji wyłożonych kamienną posadzką. Odpowiednio zamontowany kominek może również spełniać rolę grilla ogrodowego.
Pamiętaj jednak, że na otwartej przestrzeni tego typu ogrzewanie nie jest zbyt wydajne – najcieplej będzie w obrębie kilku metrów, co docenią zwłaszcza właściciele małych tarasów.
- Promienniki ciepła – cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na różne kształty i możliwości. Najchętniej wybierane są te występujące w formie parasoli, lampy czy latarni. Większość dostępnych modeli potrafi podwyższyć temperaturę do nawet 20 stopni. Decydując się na któryś z nich wybierać możesz pomiędzy gazowymi modelami lub tymi, działającymi na podczerwień. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla środowiska.
Po więcej informacji, produktów i inspiracji zapraszamy do sklepu DlaElektryków.
artykuł sponsorowany