Ciepły parapet i jego popularność

Ciepły parapet – zalety

Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że wyeliminowany zostaje problem powstawania mostków termicznych, które mogłyby doprowadzić do powstawania zawilgoceń i pleśni w okolicach okien. Punktowo wychładzana przegroda sprawia, że we wnętrzu mamy do czynienia dużymi stratami ciepła.

Na szczęście jednak montaż ciepłego parapetu (czyli innymi słowy kształtki) sprawia, że nie stwierdza się niepożądanych przewiewów czy przecieków w tym rejonie pomieszczenia. Ponadto dzięki tej opcji można w sposób łatwy i szybki zamontować całą stolarkę okienną, nie ma bowiem konieczności zastosowania listew podokiennych.

Warto wspomnieć również o tym, że sposób montażu ciepłego parapetu uchodzi powszechnie za nieskomplikowany, co również stanowi dużą zaletę tego rozwiązania. Należy też wiedzieć, że kształtka ma zwykle dokładnie taki współczynnik przewodzenia ciepła jak izolacja ścian.

Warto wspomnieć, że elementy stosowane w montażu zostały skonstruowane w ten sposób, by można było zainstalować różną wysokość parapetu. Wszak nie zawsze spotykamy się w nowym budownictwie ze standardową grubością murów. W tym przypadku wysokość parapetów niekoniecznie jest taka sama. Zwykle jest to 7-8 cm. Zdarzają się również inwestycje, w których zostaje zastosowana inna, rzadziej spotykana wysokość parapetu. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł z cennikiem parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

Profil podparapetowy – wymiary

Jaki wymiary powinien mieć profil podparapetowy (bo i tak ciepły parapet bywa niekiedy nazywany)? Przede wszystkim muszą być one idealnie dopasowane pod indywidualne zamówienie. Należy dobrze dobrać ten element do profilu okna, bo to na ramę okienną nakładana jest jego część górna.

Jeśli zaś mowa o konkretnych wymiarach ciepłych parapetów, ich wysokość to zwykle około 7 cm, zaś szerokość to około 38 cm. W przeważającej większości przypadków kształtka ma długość 120 cm.

Warto podkreślić, że na wykonanie montażu ciepłego parapetu można zdecydować się w przypadku instalowania okien z różnych materiałów:

  • drewna
  • aluminium
  • plastiku

Ciepły parapet – cena

Ile kosztuje ten typ parapetu? Producenci mają rzecz jasna swoje indywidualne cenniki, jednak minimalna cena parapetu jednostronnego o standardowej długości 120 cm to 40 złotych. Za modele dwustronne zapłacić trzeba odpowiednio więcej. Ich ceny to w przeważającej większości przypadków 50-60 złotych i więcej.

Na cennik wpływają takie wytyczne, jak:

  • producent danego egzemplarza
  • materiał wykonania modelu
  • jego wymiar

Jak widać koszt zakupu bez względu na wysokość parapetu jest raczej niewielki, a cennik każdego z wiodących i tych mniej znanych producentów skłania do zakupu. To niewielka inwestycja, która w opiniach tych, którzy się na nią zdecydowali, przynosi szereg korzyści.

Funkcjonalne i praktyczne ciepłe parapety

XPS lub EPD

Te elementy montażowe wykonuje się zasadniczo z dwóch materiałów:

  • styropianu EPD
  • polistyrenu ekstrudowanego XPS

Najbardziej popularni producenci modeli z XPS to między innymi: Penosil, OknoBest oraz Illbruck. Również popularna marka Veka proponuje klientom tego typu egzemplarze charakteryzujące się funkcjonalnością i solidnością wykonania.

Parapet w domu, a także ciepły parapet i jego cena, opinie oraz wymiary
Ciepły parapet w domu oraz jego zalety, wymiary, opinie i ceny

Modele od Veka to połączenie wysokiej jakości wykonania oraz przystępnych cen, więc ich popularność jest dziś stosunkowo duża. Spory wybór różnych ciepłych parapetów marki Veka to również ich duża zaleta.

Marka Vetrex również proponuje kupującym solidne egzemplarze wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Łatwość ich montażu oraz staranność wykonania sprawiają, że są zamawiane przez profesjonalistów. Modele od Vetrex stosowane są zarówno w przypadku budownictwa jednorodzinnego, jak i w tym wielorodzinnym. Dla wielu produkty Vetrex to synonim najwyższej jakości wyrobu.

Ciepły parapet – opinie

W przeważającej większości przypadków opinie na temat instalowania ciepłych parapetów są pozytywne. Podkreśla się fakt ich przystępnej ceny oraz tego, że ich pojawienie się pozwoli wyeliminować problem pleśni i wilgoci w przestrzeni domu.

Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by montaż ciepłego parapetu został przeprowadzony w sposób prawidłowy i by uniknąć ewentualnych błędów podczas jego zakładania. Gdyby takie się pojawiły, nie mógłby z pewnością pełnić swojej funkcji w sposób optymalny.

Warto podkreślić, że jeżeli montaż parapetów zewnętrznych będzie się odbywał w późniejszym terminie, należy zadbać o to, by zabezpieczyć profile podokienne przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli natomiast zakładanie zewnętrznych parapetów odbywa się od razu, praca przebiega nieco prościej.

Montaż parapetów wewnętrznych

Taki montaż parapetów wewnętrznych stosuje się dziś coraz powszechniej. Jak wygląda on w praktyce?

W pierwszej kolejności należy starannie przymocować profile podokienne do otworu okiennego, który został uprzednio dobrze wypoziomowany. Klej do styropianu sprawdzi się w tym przypadku bardzo dobrze. Warto zastosować także silikon, który sprawi, że przeprowadzenie montażu parapetów wewnętrznych będzie przebiegało sprawnej (dzięki dobrym właściwościom uszczelniającym tego produktu).

W dalszej kolejności dochodzi do montowania ramy okiennej. Jest ono jednak możliwe dopiero wówczas, kiedy wszystkie elementy ulegną wyschnięciu.

Stosowane po to, by podwyższyć właściwości termiczne i energetyczne budynku, aby montaż okien charakteryzował się szczelnością, by zapewnić wsparcie osadzanym parapetom wewnętrznym oraz zewnętrznym – nic więc dziwnego, że ciepłe parapety są dziś rozwiązaniem stosowanym coraz chętniej.

ikona podziel się Przekaż dalej