Czym jest presostat?

Presostat to urządzenie określane również jako wyłącznik lub czujnik ciśnieniowy. Stworzone zostało ono z myślą o możliwości regulacji i kontroli ciśnienia cieczy oraz gazów w zamkniętym układzie. Zadaniem czujnika jest więc wykrywanie zmian poprzez pomiar różnicy ciśnień. Dzięki temu w razie konieczności można dokonać stosownej regulacji. Wykonywana jest ona poprzez uruchomienie bądź zatrzymanie pompy. Kiedy ciśnienie osiągnie z góry ustaloną wartość, wówczas presostat odpowiednio steruje elektrycznością, np. poprzez jej odłączenie.

Presostat pozwala więc na funkcjonowanie instalacji bez nadzoru człowieka, chroniąc ją przed nieprawidłowym ciśnieniem. To skutkuje nie tylko obniżeniem kosztów i oszczędnością czasu. Zapewniając odpowiednią reakcję na zmiany, można także utrzymać pełną kontrolę nad procesami. Przekłada się to na bezpieczeństwo i efektywność działania obsługiwanego systemu.

Ze względu na olbrzymią odpowiedzialność, jaka spada na presostat, należy korzystać wyłącznie z wysokiej jakości rozwiązań. To zagwarantuje ich wydajność i niezawodność. Warto spojrzeć np. na urządzenie znajdujące się pod linkiem https://sklep-prawm.pl/presostat-KPI-35. Charakteryzuje się ono doskonałymi parametrami pracy oraz trwałą i szczelną obudową, która pozwala na sprawne działanie nawet w trudnych warunkach.

Jak działa presostat?

Cały fenomen presostatu tkwi w jego budowie. Otóż wyposażony jest on w przekaźnik mechaniczny lub elektryczny. Podłączone są do niego dwa przewody ciśnieniowe – wlotowy i wylotowy – a także od jednego do trzech przewodów elektrycznych. Ich obecność umożliwia odcięcie dopływu prądu po wykryciu nieprawidłowej wartości ciśnienia. Aby było to możliwe, przed instalacją presostatu należy ustawić odpowiednie parametry, w tym ciśnienie graniczne – minimalne oraz maksymalne. Są to wartości, które będą podlegać monitorowaniu. Urządzenie działa bowiem w dwie strony – odpowiadając zarówno na zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie. Gdy ustalona wartość zostanie przekroczona, mechanika presostatu, z którym masz do czynienia, wymusi odpowiednią reakcję. W poszczególnych modelach odpowiedzialność za to bierze membrana, sprężyna, przełącznik elektroniczny bądź też inny mechanizm.

Możliwości, jakie daje presostat, sprawiają, że urządzenie to ma bardzo szerokie zastosowanie. Stanowi ono przede wszystkim niezbędny element konstrukcyjny każdego hydroforu. Stosowane jest także do kontrolowania pracy wentylatorów i filtrów powietrza, a także wszędzie tam, gdzie wymaga się stałej kontroli poziomu ciśnienia.

ikona podziel się Przekaż dalej