Sufit podwieszany – ledy czy halogeny?

Sufit podwieszany to popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki niemu można nadać pomieszczeniu nowy kształt czy obniżyć pierwotny sufit. Inwestorzy decydują się montować sufit podwieszany również z innego powodu. Jest on idealnym rozwiązaniem do stworzenia klimatycznego oświetlenia danego pomieszczenia. Z powodzeniem można do tego wykorzystać system ledów czy halogenów. Choć punkty oświetleniowe można rozmieścić w różnej odległości, to o ogólnych zasadach będzie w dalszej części artykułu.

Sufit podwieszany sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Zarówno w kuchni jako oświetlenie blatu roboczego, jak i w łazience dla stworzenia ciepłego klimatu czy w salonie jako główne oświetlenie. Odległość rozmieszczenia halogenów i ledów będzie zależna od wielu zatem czynników. Niezależnie od tego, czy będzie to sufit podwieszany krzyżowy, czy pojedynczy, halogeny i ledy mogą go idealnie dopełnić. W przypadku zdecydowania się na taką inwestycję warto również zapoznać się z tym, jak zrobić sufit podwieszany.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym?

Kluczową sprawą przy projektowaniu oświetlenia w suficie podwieszanym jest jego funkcja. W zależności od tego, czy będzie to oświetlenie główne, czy tylko dodatkowe, to różnice w odległości od punktów mogą być znaczne. Aby rozmieścić prawidłowo halogeny, warto się nad tym zastanowić już na etapie montażu sufitu podwieszanego. Dzięki temu można przygotować otwory na halogeny przez zamontowaniem płyt gipsowo-kartonowych. Ułatwi to dalsze prace i pozwoli zaoszczędzić czas.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym w przypadku oświetlenia głównego? Odległość między nimi powinna być na tyle wystarczająca, aby całe pomieszczenie było dobrze doświetlone. Zbyt daleko rozstawione od siebie na suficie halogeny pozostawią przyciemnione przestrzenie w pomieszczeniu. Jeśli jednak ilość halogenów będzie zbyt duża, to nie tylko będzie za jasno w pokoju, ale także rachunki za prąd mogą znacznie wzrosnąć. Przy montowaniu halogenów trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i najlepiej podążać za praktycznymi wskazówkami. Najczęściej można się spotkać z zaleceniami, aby na 3 m2 powierzchni było około 7-8 punktów oświetleniowych. Taka ilość pozwoli skutecznie oświetlić pomieszczenie. O ile, oczywiście odstępy między nimi będą miały podobną odległość.

W przypadku wykorzystania halogenów jedynie do oświetlenia dodatkowego trzeba mieć na względzie oświetlenie główne. Jeśli w pomieszczeniu jest wisząca lampa na suficie, to halogeny powinny znajdować się dalej niż bliżej od niej. Nie można ich rozmieścić w sąsiedztwie głównego oświetlenia, ponieważ da to niezbyt przyjemny dla oczu efekt.  Halogeny jako oświetlenie dodatkowe mają często za zadanie doświetlić wyłącznie wybrany element w pomieszczeniu. Przykładem mogą być halogeny w linii prostej umieszczone nad sofą w salonie czy nad umywalką w łazience. Odległość w centymetrach będzie wtedy zależna od gustu inwestora, ponieważ i tak funkcję oświetlenia głównego spełnia inne źródło światła na suficie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o halogenach led.

Jak rozmieścić ledy w suficie podwieszanym?

Jeśli wybór padnie na ledy w suficie podwieszanym, to podobne będą zasady ich rozmieszczania. Trzeba jednak pamiętać, że ledy dają trochę inny rodzaj światła niż halogeny. Dlatego też ilość centymetrów między nimi może być inna niż w przypadku halogenów. Ledy można montować również jako oświetlenie główne i poboczne w zależności od potrzeb.

Ledy będą dobrym rozwiązaniem, jeśli celem jest oświetlenie stołu w jadalni czy stworzenie klimatycznej przestrzeni w sypialni. Dodatkowo można zamontować ledy z opcją przyciemniania, co pozwoli samodzielnie sterować ilością światła. Zarówno ledy, jak i halogeny będą się dobrze komponować w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Efekt końcowy to kwestia odpowiedniego doboru ilości centymetrów między punktami oświetleniowymi.

ikona podziel się Przekaż dalej