Co to jest beton wodoszczelny?

Beton może osiągnąć wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, chroniąca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Miedzy innymi poprzez odpowiedni dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu. Zapoznajmy się z technologią wyrobu betonu wodoszczelnego oraz jego ceną.

Szukasz sprawdzonych firm budowlanych? Skorzystaj z usługi Szukaj Firmy Budowlanej i pozyskaj oferty od sprawdzonych wykonawców z Twojej okolicy.

Fundamenty wylewane z pomocą betonu wodoszczelnego

Beton wodoszczelny - technologia

Wodoszczelność to cecha betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody pod ciśnieniem. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu uzyskania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

Beton wodoszczelny uzyskuje się ponadto poprzez stosowanie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu - to klasyczna  chemia budowlana. Ponadto chcąc uzyskać wodoszczelność należy używać kruszywa o różnych grubościach ziaren. Czasem stosuje się także hydrolizację. W celu uzyskania szczelności beton po wylaniu wibruje się, aby spowodować wyeliminowanie pęcherzyków powietrza.

Kruszywa (piasek, żwir) o różnej grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych przestrzeni. Chodzi tu o to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a puste miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu - tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Według obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie może przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody powoduje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

W nomenklaturze fachowej istnieje kilka stopni wodoszczelności betonu. Wyróżniamy wskaźniki: W2, W4, W6, W8, W10 i W12. Betonem wodoszczelnym zwykło się nazywać betony o wskaźniku równym lub niższym niż W8. Jednak sam zakup odpowiedniego betonu to nie wszystko. Beton wodoszczelny powinien być w odpowiedni sposób wbudowany a także fachowo pielęgnowany.

Chemia do betonu w najlepszych cenach - sprawdź je!

Dodatki do betonu wodoszczelnego

Obecnie na polskim rynku istnieje duży wybór dodatków do betonu wodoszczelnego lub poprawiających parametry wodoszczelności. Przykładem takiej domieszki jest Wodouszczelniacz Dragon. Jest to dodatek do betonu wodoszczelnego - chemia budowlana nadająca się do betonowych konstrukcji narażonych na niszczącą działalność wody. Wodouszczelniacz polecany jest również do wykonywania towarowych betonów wodoszczelnych oraz do obrzutek piwnic i podstaw fundamentów.

Co to jest beton wodoszczelny? 2

Kolejną propozycja jest Plastimix-W. Jest to również produkt z kategorii dodatków do betonu wodoszczelnego. Zwiększa wodoszczelność, wpływa na zmniejszenie ilości kapilar a także wydatnie zwiększa wodoszczelność utwardzonych mieszanek betonowych. Można go stosować do różnego rodzaju konstrukcji betonowych, na przykład tarasów, basenów, szamb a nawet płyt drogowych.

Dla przykładu można również wymienić Hydroflux. Jest to również dodatek, uszczelniacz który służy do produkcji betonów wodoszczelnych o różnym przeznaczeniu. Cena tego produktu to w przybliżeniu 20 zł za pięciolitrowy pojemnik.

Mnogość dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko wodoszczelności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Zastosowanie betonu wodoszczelnego

Beton wodoszczelny sprawdzi się doskonale do różnego typu konstrukcji. Jednak ponieważ koszt takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoki, przede wszystkim należy rozpatrzeć zastosowania najbardziej optymalne. W niektórych przypadkach najzwyczajniej w świecie wysokie wymogi wodoszczelności nie są konieczne, a wręcz niepotrzebne. Gdzie zatem beton wodoszczelny warto stosować, czy wręcz stosować należy?

Beton wodoszczelny sprawdzi się doskonale w konstrukcjach narażonych na gromadzenie się wilgoci. W celu zatrzymania wody poza konstrukcją, beton wodoszczelny będzie odpowiednim wyborem w piwnicach, garażach, tunelach a także w mieszkaniach usytuowanych pod poziomem gruntu (np: piwnice zaadaptowane na mieszkania). Beton wodoszczelny umożliwia zatrzymanie wody w granicach konstrukcji przy stawianiu basenów, różnego typu zbiorników wodnych i tam.

Jednak to nie wszystko. Beton wodoszczelny świetnie zda egzamin także do fundamentów, szczególnie narażonych na podmywanie oraz do tarasów i dachów płaskich. Naturalnie są systemy które dodatkowo uszczelniają spoiny z betonu wodoszczelnego, przy zastosowaniu płynnych tworzyw sztucznych.

Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie stale narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Co to jest beton wodoszczelny? 3

Cena betonu wodoszczelnego

Beton wodoszczelny można nabyć w hurtowniach w niewygórowanych cenach. Biorąc pod uwagę korzyści jakie płyną z wodoszczelnego betonu w konstrukcjach narażonych na działanie wody, warto zapłacić nieco wyższą cenę. Tak jak było wspomniane uprzednio, beton wodoszczelny nie jest dużo droższy niż standardowy beton.

Beton wodoszczelny W8 można kupić dopłacając ok. 12 zł brutto za m do ceny normalnego betonu (kosztującego od 170 do 220 zł/m3). Wymieniona cena pochodzi z cennika Betoniarni Sokołów. W sprzedaży jest również wiele zapraw wodoszczelnych z modyfikatorami. Powłokę wodoszczelną do betonu dostaniemy w cenie średnio 50 zł za 25 kg.

Firma Vandex produkuje materiały uszczelniające do betonu o własnościach chroniących przed wilgocią. Od tego producenta mamy do wyboru różnego typu zaprawy uszczelniające chroniące beton a także szlam - który można stosować zarówno na starym jak i nowym betonie. Firma Vandex jest także producentem Wasserstopper, czyli mieszanki na bazie cementu, materiał ten może być używany również pod wodą, do betonu czy kamienia.

Do rozważenia jest również zakup mas hydroizolacyjnych. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie betonu wodoszczelnego, nie potrzebujemy dodatkowo zabezpieczać elementów poprzez hydroizolację. Jeśli jednak mamy beton zwykły, będzie to dobry pomysł, do zastosowania przy elementach konstrukcji narażonych na działanie wilgoci.

Mamy więc do wyboru bitumiczne masy hydroizolacyjne, papy asfaltowe oraz zaprawy hydroizolacyjne. Te ostatnie tworzą na powierzchniach zabezpieczanych powłokę przeciwwilgociową. Na rynku dostępne są również przeróżne farby, które chronią przed przedostaniem się wody do wnętrza.

Jak widać rozwiązań wodoszczelnych jest bardzo dużo a beton wodoszczelny ma konkurencję w postaci innych systemów zabezpieczających konstrukcje przed wnikaniem wody. Główną rolę w doborze materiałów, oprócz względów ekonomicznych, powinny odgrywać kwestie zastosowań. Już na etapie projektu, należy podjąć decyzję jaka technologia będzie najbardziej korzystna.

Ocena: 4,3/5 (głosów 10)
, aktualizacja 21 sierpnia 2019
Komentarze (3)
 • 18 sierpnia 2017 01:08 - max12 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Jeśli jest potrzeba to warto dopłacić do betonu wodoszczelnego, ponieważ nie jest to wielka różnica.

 • 21 sierpnia 2017 02:08 - beton1967 napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Cytuję" Beton wodoszczelny W8 można kupić w cenie od 12 zł brutto za m3. Wymieniona cena pochodzi z cennika Betoniarni Sokołów". To rewelacyjna cena nigdzie w Polsce takiej nie ma.

 • 04 lipca 2019 10:07 - ~mk napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  cytat:"Beton wodoszczelny W8 można kupić dopłacając ok. 12 zł brutto za m3 do ceny normalnego betonu (kosztującego od 170 do 220 zł/m3). Wymieniona cena pochodzi z cennika Betoniarni Sokołów. "
  Nie warto się spieszyć w szukaniu "igły w oku bliźniego".

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Ceny betonu architektonicznego 2019 - sprawdź cenniki firm
Ceny betonu architektonicznego 2019 - sprawdź cenniki firm
Beton stemplowany krok po kroku - wybór mieszanki, formy, wykonanie, ceny, rodzaje betonu
Beton stemplowany krok po kroku - wybór mieszanki, formy, wykonanie, ceny, rodzaje betonu
Impregnat do betonu - rodzaje, zastosowanie, konserwowanie i impregnacja betonu krok po kroku
Impregnat do betonu - rodzaje, zastosowanie, konserwowanie i impregnacja betonu krok po kroku
Suchy beton krok po kroku - proporcje, ceny, rodzaje zapraw, wykonanie, zastosowanie
Suchy beton krok po kroku - proporcje, ceny, rodzaje zapraw, wykonanie, zastosowanie
Efekt betonu na ścianie - jak wykonać imitację surowego betonu? Najlepsze sposoby
Efekt betonu na ścianie - jak wykonać imitację surowego betonu? Najlepsze sposoby
Płyty z betonu architektonicznego - rodzaje, cena, sposób montażu paneli dekoracyjnych
Płyty z betonu architektonicznego - rodzaje, cena, sposób montażu paneli dekoracyjnych
Beton strukturalny na ściany - zastosowanie, cena, sposób nakładania
Beton strukturalny na ściany - zastosowanie, cena, sposób nakładania
Klasy ekspozycji betonu - co oznaczają, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Klasy ekspozycji betonu - co oznaczają, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Chudy beton - klasa, skład, proporcje, zastosowanie popularnego chudziaka
Chudy beton - klasa, skład, proporcje, zastosowanie popularnego chudziaka
Beton konstrukcyjny - rodzaj, skład, zastosowanie, wytrzymałość
Beton konstrukcyjny - rodzaj, skład, zastosowanie, wytrzymałość
Plastyfikator do betonu - cena, zastosowanie, opinie, który wybrać i ile użyć?
Plastyfikator do betonu - cena, zastosowanie, opinie, który wybrać i ile użyć?
Tania chemia budowlana - gdzie kupić za niewielką cenę?
Tania chemia budowlana - gdzie kupić za niewielką cenę?
Zaprawy samopoziomujące – masę którego producenta wybrać?
Zaprawy samopoziomujące – masę którego producenta wybrać?
Zaprawa wapienna - skład, zastosowanie, cena
Zaprawa wapienna - skład, zastosowanie, cena
Cement portlandzki – cena, zastosowanie, skład, opinie
Cement portlandzki – cena, zastosowanie, skład, opinie
Kręgi betonowe - cena, wymiary, opinie, zastosowanie
Kręgi betonowe - cena, wymiary, opinie, zastosowanie
Szkło wodne - zastosowanie, cena, rodzaje, porady użytkowe
Szkło wodne - zastosowanie, cena, rodzaje, porady użytkowe
Co to jest mur oporowy? Porady dla budujących
Co to jest mur oporowy? Porady dla budujących
Zaprawy budowlane - co, z czego i po co?
Zaprawy budowlane - co, z czego i po co?
Wiercenie w betonie – zrób to sam!
Wiercenie w betonie – zrób to sam!
Betonowanie zimą - czy to możliwe? Odpowiednie rodzaje betonów, wymagania, porady
Betonowanie zimą - czy to możliwe? Odpowiednie rodzaje betonów, wymagania, porady
Klasy betonu - rodzaje, oznaczenia, właściwości, zastosowanie, porady
Klasy betonu - rodzaje, oznaczenia, właściwości, zastosowanie, porady

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij