Co to jest hydrożel? Jak działa hydrożel?
Uprawa roślin doniczkowych, czy też ogrodowych, jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Utrzymująca się susza nierzadko prowadzi do znacznych strat. W przypadku roślin doniczkowych, które hodujemy na parapetach lub balkonach, kluczowe jest regularne podlewanie. Sprawa komplikuje się, gdy systematyczna pielęgnacja ograniczona jest brakiem czasu lub innymi obowiązkami, które uniemożliwiają regularne podlewanie roślin. Świetnym sposobem na pozbycie się problemu jest zastosowanie hydrożelu ogrodniczego. Co to jest hydrożel? Jakie ma zalety i dlaczego warto spróbować tej metody pielęgnacji roślin?
Co to jest hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy to produkt, który znalazł swoje zastosowanie podczas sadzenia, przesadzania oraz pielęgnacji roślin.
Jest to poliakrylan sodu, czyli superchłonny absorbent wody pochodzącej z podlewania lub opadów. Hydrożel to złożona substancja syntetyczna, występująca najczęściej w formie proszku lub granulatu, zdolna zaabsorbować nawet 1000 razy więcej wilgoci, niż sama waży. Wraz z wodą, hydrożel magazynuje również mikroelementy oraz substancje pokarmowe (potas, wapń, magnez), dzięki czemu zapobiega wymywaniu się ich z podłoża oraz poprawia jego właściwości fizyczne.
Najlepsze działanie hydrożelu możemy zaobserwować na glebach lekkich oraz mocno przepuszczalnych. Doskonale sprawdzi się dodany do kwiatów doniczkowych w naszym domu, ale może być również używany na balkonach i w ogrodach. Ze względu na fakt, że żadne niepożądane substancje nie magazynują się w roślinach, możemy z powodzeniem stosować go przy uprawach warzywnych oraz owocowych.
Jak działa hydrożel?
Po wymieszaniu hydrożelu z glebą, w której posadzona jest roślina, pochłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu zapobiega gniciu i więdnięciu rośliny. Następnie zaczyna stopniowo i równomiernie oddawać wodę prosto do korzeni rośliny, co jest szczególnie pomocne zwłaszcza w okresie suszy. Ponadto, pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody, która zatrzymywana jest na poziomie systemu korzeniowego i nie przedostaje się w głębsze części podłoża.
Ciekawostką jest, że na rynku dostępne są produkty, które w swoim składzie posiadają nie tylko hydrożel, ale również nawóz!
Świetnym przykładem jest tu odżywka do gleby Target TerraCottem Universal, będąca mieszanką hydrożelu, nawozu, materiału nośnikowego oraz lawy wulkanicznej.
TerraCottem universal to unikalne połączenie składników, które dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się, wykazują szereg cennych właściwości:
- zwiększają zdolność podłoża do magazynowania większych ilości wody,
- dostarczają mikroelementów oraz składników pokarmowych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju rośliny,
- napowietrzają oraz spulchniają glebę,
- wspierają rozwój systemu korzeniowego rośliny.
Ponadto, dzięki stosowaniu produktu redukujemy ilość oraz koszty wody i nawozów, potrzebnych do odpowiedniej pielęgnacji naszych upraw. Preparat przedłuża czas kwitnienia i owocowania, dzięki czemu zebrane plony są znacznie okazalsze.
Ciekawostki na temat hydrożelu
Oprócz wspomnianych wyżej właściwości oraz sposobu działania, hydrożel cechuje wiele zalet, które warto podkreślić.
Otóż proces absorpcji wody może być powtarzany tysiące razy, ponieważ hydrożel zachowuje swoje właściwości nawet przez 5 lat. Po upływie określonego czasu następuje jego biodegradacja. Co więcej, produkt rozkłada się w glebie, nie pozostawiając substancji szkodliwych, dlatego nie wpływa negatywnie na rośliny. Nie musimy się więc martwić o nasze uprawy. Fakt ten z pewnością ucieszy osoby, które podchodzą do swoich upraw świadomie, z troską i dbałością o środowisko naturalne. Hydrożel ogrodniczy poprawia również strukturę gleby i chroni ją przed erozją. W domowej hodowli kwiatów doniczkowych ułatwia codzienną pielęgnację, utrzymując stały poziom wilgoci, dzięki czemu nie musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu naszych roślin.
artykuł sponsorowany