Co to jest anoda magnezowa

Podgrzewacze c.w.u. zostają wykonane z podatnej na korozję blachy stalowej. Do wnętrza zbiornika stale napływa napowietrzona woda. Długotrwałe oddziaływanie wody i tlenu może doprowadzić do szybkiego zniszczenia powierzchni metalu. Dlatego pompy ciepła i podgrzewacze wody są dodatkowo pokryte warstwą specjalnej emalii ceramicznej. Okazuje się jednak, że nawet emalia nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed atakiem korozji. Dlatego producenci umieszczają w zbiornikach anody.

Co to jest anoda magnezowa? To tak zwana katodowa ochrona czynna zbiornika. Anoda magnezowa posiada niski potencjał elektrochemiczny (równy –2,37 V. ). Blacha stalowa posiada wyższy potencjał elektrochemiczny, utrzymujący się w zakresie – 0,44 V. Anoda magnezowa musi być połączona metalicznie z płaszczem zbiornika. Dzięki temu ulega rozpuszczeniu i koroduje jako pierwsza. Tym samym chroni wnętrze zbiornika przed niszczącym działaniem korozji. Anoda magnezowa ulega stopniowemu rozpuszczaniu, a po pewnym czasie całkowicie zanika. W tym samym momencie ustaje czynna ochrona zbiornika c.w.u. a blacha stalowa jest bardziej narażona na korozję.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Dlatego ważna jest regularna wymiana anody magnezowej, o której niestety pamiętają tylko nieliczni właściciele pojemnościowych podgrzewaczy wody

Wymiana anody magnezowej – jak często?

Anoda magnezowa generuje prąd ochronny, a jej powierzchnia z czasem zanika. Dlatego konieczna jest jej regularna wymiana. Producenci tacy jak Elektromet, Ariston, Biawar, Lemet Galmet czy Valliant posiadają w swoim asortymencie szereg wymiennych anod magnezowych. Możemy je dopasować do każdego modelu podgrzewaczy i bojlerów zasilanych przez kotły na paliwa stałe.

Trudno jest z góry określić, kiedy anoda magnezowa wymaga wymiany. Przy zakupie urządzenia możemy zasugerować się normą DIN 4753. Owa norma mówi, że pierwsza wymiana anody magnezowej powinna być wykonana nie później niż dwa lata po zamontowaniu zbiornika. Kolejne cykle wymiany należy kontynuować raz do roku. Niestety nie ma żadnej precyzyjnej reguły, która określałaby kiedy anoda magnezowa jest zużyta. Częstotliwość wymiany zależy od rozmiarów samego zbiornika, jakości wody, a także od rozmiarów anody.

Podczas zakupu wymienników należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość magnezu. Szacuje się, że nowa anoda magnezowa musi posiadać 200 g magnezu na każdy 1 m2 wewnętrznej powierzchni zbiornika. Zbyt mała zawartość magnezu nie zagwarantuje optymalnego działania ochronnego. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu.

Wymiana anody magnezowej jest konieczna co kilka lat. Anoda magnezowa zużywa się, dlatego należy co jakiś czas wymienić ją na nową.
Co to jest i jak działa anoda magnezowa?

Wymiana anody magnezowej nie jest zbyt czasochłonna. Jedyny istotny problem polega na utrudnionym dostępie do zbiornika. W niektórych ciasnych lokalizacjach nie ma wystarczająco dużo miejsca, by móc bezproblemowo wymontować starą anodę. W szczególnie trudnych wypadkach wymiana anody magnezowej może się nawet wiązać z koniecznością demontażu całego urządzenia grzewczego. Nie trudno się domyślić, że takie działania są już znacznie bardziej kłopotliwe i czasochłonne. Dlatego przed rozpoczęciem działań warto upewnić się, że nowa anoda magnezowa będzie pasowała do danego modelu ogrzewacza.

Fabryczna anoda z reguły posiada kształt pręta. Jej rozmiary są ściśle uzależnione od pojemności zbiornika wodnego (długość waha się od 15 do ponad 100 cm). Parametry nowej anody muszą być możliwie jak najbardziej zbliżone do specyfikacji anody zużytej.

W ofertach niektórych producentów takich jak Elektromet, Ariston, Biawar, Lemet Galmet i Valliant coraz częściej pojawiają się giętkie anody magnezowe w postaci łańcuchowej. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnych anod prętowych. Modele łańcuchowe mogą być znacznie krótsze przy zachowaniu takich samych parametrów (ilości magnezu). Dzięki temu będą też łatwiejsze w montażu przy trudno dostępnych lokalizacjach. Możemy je stosować w większości zbiorników, w których anoda magnezowa jest montowana od góry. W pozostałych przypadkach (montaż od dołu lub od boku) należy wybrać standardowe, prętowe modele.

Wskazówka: wymiana anody magnezowej może być istotna dla utrzymania prawa do gwarancji. Darmowe korzystanie z serwisu gwarancyjnego nie będzie nam przysługiwało, jeśli podgrzewacz wody uszkodzi się na wskutek braku wymiany anody.  Uszkodzenia tego rodzaju mogą być potraktowane jako wynikające z winy użytkownika.

Cena anody magnezowej

Za regularną wymianą anod magnezowych przemawiają kalkulacje ekonomiczne. Cena anody magnezowej jest bardzo niska, a jej wymiana nie powinna stanowić zbytniego obciążenia dla naszego portfela. Prosta anoda magnezowa Elektromet 20 x 80 będzie wydatkiem rzędu 10 – 20 zł. Większe anody firm Biawar, Ariston czy Lemet Galmet będą nieznacznie droższe. Średnia cena zakupu to 30 do 50 zł. Większa, łańcuchowa anoda magnezowa (np. firmy Valliant) może kosztować 45 -90 zł.

Są to ceny elementów przystosowanych do pojemnościowych podgrzewaczy wody o standardowych rozmiarach, pasujących do użytku w domach jednorodzinnych.

Przed zakupem warto też pamiętać, że cena anody magnezowej może też być uzależniona od specyfiki gwintu montażowego. Jego rozmiar musi być dopasowany do konkretnego modelu podgrzewacza c.w.u.

Jak wymienić anodę magnezową?

Anoda magnezowa może być wymieniona przez doświadczonych fachowców. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z serwisu będzie w tym wypadku płatne. Wymiana anody magnezowej nie jest zbyt skomplikowana. Dlatego możemy ją też wykonać samodzielnie. Na wstępie należy wyłączyć dopływ prądu do podgrzewacza. Następnie całkowicie odłączamy dopływ wody. Nasz pojemnościowy podgrzewacz wody w dalszym ciągu jest napełniony cieczą. Dlatego odkręcamy najbliższy kran i spuszczamy ciepłą wodę.

Po upuszczeniu wody możemy już przystąpić do demontażu starej anody. Rozkręcamy obudowę ochronną, a następnie poluzowujemy mocowanie anody. Do śrub mocujących anody magnezowe najczęściej pasują klucze sześciokątne rozmiaru 27 mm.

W następnym etapie delikatnie odkręcamy anodę i oceniamy jej stan. Jeśli zauważymy widoczne ubytki (średnica anody nie przekracza 8 mm) konieczna będzie jej wymiana na nową. Przed montażem zamiennika musimy także pamiętać o paście uszczelniającej. Nakładamy ją równomiernie na gwint i przykręcamy nową anodę. Następnie odkręcamy zawory zimnej wody i ponownie wypełniamy cały zbiornik. Na koniec musimy się jeszcze upewnić, że miejsca nowych połączeń są szczelne. Jeśli wszystko jest w porządku możemy już ponownie zamontować pokrywę ochronną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny