Co to jest podłoga pływająca?

Standardowa podłoga na stałe łączy się z podłożem. Posadzka zostaje wylana bezpośrednio na strop i tworzy z nią spójną całość. W przypadku podłóg pływających jest zupełnie inaczej. Podłoga pływająca nie łączy się ze stropem ani ze ścianami. Wylewka, panele podłogowe, deski podłogowe bądź deska barlinecka łączą się ze sobą, jednak nie posiadają sztywnego połączenia z podłożem. Pomiędzy podłogą, a ścianami pozostawia się szczelinę o szerokości ok. 1 cm. Jest to tak zwana dylatacja obwodowa, którą zostaje także wykonana wokół słupów podporowych i wszystkich innych elementów na stałe połączonych ze stropem.

Dylatacja obwodowa sprawia, że podłogi drewniane mogą swobodnie zmieniać swoje rozmiary pod wpływem działania temperatur bądź wilgoci. Delikatne zmiany rozmiaru są kwestią naturalną i nie stanowią żadnego zagrożenia dla trwałości nawierzchni podłogowej. Warto zaznaczyć, że deski podłogowe, panele drewniane oraz deska barlinecka ułożona bezpośrednio do ścian, może ulec wybrzuszeniu. Dlatego podłoga pływająca jest w tym wypadku jedynym trwałym i zalecanym do wykonania rozwiązaniem.

Podłoga pływająca jako sposób na izolację pomieszczeń

Dobrze wykonana podłoga pływająca działa jak wydajna izolacja akustyczna. Dzięki temu jest tak chętnie wybierana przez inwestorów, którym zależy na zmniejszeniu poziomu hałasu w pomieszczeniu.  Dlaczego podłoga pływająca jest takim skutecznym izolatorem? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zrozumieć w jaki sposób dźwięki przenoszą się po budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje dźwięków, którymi są:

Dźwięki powietrzne – jak sama nazwa wskazuje, przenoszą się drogą powietrzną. Są to odgłosy rozmów, działania głośnych urządzeń fonicznych. Izolacja akustyczna dźwięków powietrznych polega na wykonaniu masywniejszych stropów.

Dźwięki uderzeniowe – to dźwięki przenoszone przez ściany i podłogi. Powstają wskutek chodzenia po pomieszczeniu, czy przesuwania przedmiotów. Są szczególnie odczuwalne na dolnej kondygnacji budynku. Osoby będące piętro niżej mogą słyszeć kroki użytkowników poruszających się na wyższym piętrze budynku.

Podłoga pływająca to świetne rozwiazanie. Nie posiada stałe połączenia ze ścianami, można założyć panele i deskę barlinecką.
Podłoga pływająca - czym jest, ile kosztuje i kiedy trzeba ją zastosować

Podłoga pływająca nie posiada stałego połączenia ze stropem, ani ze ścianami. Dzięki temu służy jako wydajna izolacja akustyczna dźwięków uderzeniowych. Pływające panele podłogowe bądź deska barlinecka znajdują się na podkładzie, który dodatkowo izoluje hałasy. Nawierzchnia nie łączy się ze ścianami, a przez to nie przenosi żadnych dźwięków uderzeniowych. W tym miejscu warto podkreślić, że listwy przypodłogowe w podłogach pływających montuje się bezpośrednio w ścianach. Dzięki temu nie ograniczają możliwości delikatnej zmiany rozmiarów podłogi.

Materiał izolacyjny i metoda wykonania podłogi pływającej

Wylewka na podłogi pływające powinna być wykonana na odpowiednim podkładzie izolacyjnym. Najczęściej jest to wełna mineralna bądź specjalny styropian podłogowy, który dobrze radzi sobie z tłumieniem hałasów. Materiał izolacyjny należy zamontować szczelnie na całej szerokości podłogi. W szczelinach dylatacyjnych umieszcza się specjalne pasy brzegowe o grubości 1 cm. Pas brzegowy będzie się kurczył w momencie zwiększenia rozmiaru wylewki. Wraz z jej zmniejszeniem powróci do poprzedniego kształtu, co zapewni optymalną szczelność.

Przed wylaniem wylewki na izolacji akustycznej należy ułożyć folią poliuretanową, która spełni rolę rozdzielacza. Następnie można już przejść do etapu wykonania wylewki.

Podłoga pływająca nadaje się także pod ogrzewanie podłogowe. Jednak w tym wypadku wymaga się bardzo dobrego przygotowania i równomiernego rozprowadzenia instalacji. Ogrzewanie podłogowe nie może zostać osłonięte zbyt grubą warstwą izolacji ułożonej pod nawierzchnie podłogowe. Nie należy także stosować materiałów, które nie przepuszczają wilgoci (np. folii czy pianki). Na wylewce wyposażonej w ogrzewanie podłogowe lepiej sprawdzi się podkład z cienkiego korka, bądź tektury falistej.

Na przygotowanej posadzce możemy już układać nawierzchnię wykończeniową. Deski podłogowe, panele drewniane oraz deska barlinecka nadają się do montażu w systemie pływającym. Nie łączą się na stałe z posadzką, ani ścianą. Sposób łączenia poszczególnych elementów zależy od wymagań konkretnego producenta. Niektóre deski podłogowe łączy się ze sobą na klej. Jednak panele podłogowe i deska barlinecka zazwyczaj posiadają łączenie na pióro i wpust. Nowoczesne systemy zatrzasków ułatwiają prace i sprawiają, że podłoga pływająca nabiera eleganckiego wyglądu.

Pomiędzy nawierzchniami montowanymi w systemie pływającym, a ścianami należy pozostawić ok. 1 cm szczelinę. Listwy przypodłogowe montowane do ściany stanowią element maskujący. W ofertach handlowych znajdziemy modele przeznaczone do klejenia na ścianie oraz produkty przeznaczone do łączenia przy pomocy kołków szybkiego montażu. Wybór zależy wyłącznie od upodobań wykonawcy.

Więcej na temat wyboru paneli pod ogrzewanie podłogowe przeczytasz tu.

Ile kosztuje podłoga pływająca?

Koszt montażu podłogi w systemie pływającym może być dość zróżnicowany. Pierwszą czynnością do wykonania jest stworzenie posadzki. Orientacyjny koszt wykonania nieocieplonej posadzki wynosi ok. 40 zł/m2, Cena dotyczy kosztów zakupu materiałów oraz robocizny (ułożenia izolacji przeciwwilgociowej, styropianu oraz wylewki). Wylewka przygotowana pod ogrzewania podłogowe będzie nieco droższa.

Na przygotowanej posadzce można już wykończyć nawierzchnie w systemie pływającym. Cena tego przedsięwzięcia zależy od specyfiki zastosowanych materiałów. Poniżej wskażemy przykładowe ceny najpopularniejszych podkładów oraz materiałów wykończeniowych.

Panele drewniane – najtańsze modele laminowane kupimy już od kwoty 18 zł/m2. Jednak za lepszej jakości panele podłogowe trzeba już zapłacić ok. 40 zł/m2. Panele drewniane z górnej półki cenowej kosztują ok. 70 zł/m2. Najdroższa w zakupie będzie dobrej jakości deska barlinecka. Zapłacimy za nią pomiędzy 150, a 300 zł/m2.

Podkład podłogowy – najtańsza będzie cienka pianka polietylenowa oraz folia z tekturą falistą. Koszt zakupu nie powinien przekroczyć kwoty 4 zł/m2. Za lepszej jakości podkład z polistyrenu trzeba już zapłacić 7 – 8 zł/m2. Najdroższy będzie podkład z korka, który nabędziemy za ok. 10 zł/m2.

Listwy przypodłogowe – podłoga pływająca jest zazwyczaj wykończona eleganckimi listwami z PCV. Koszt zakupu lepszej jakości listew na podłogi drewniane to ok. 6 zł/mb.

Listwa progowa – znajduje zastosowanie we wszystkich progach drzwiowych. Za produkt ze średniej półki zapłacimy ok. 20 – 25 zł.

Jak widać, podłoga pływająca może wiązać się ze zmienną skalą wydatków. Poprzez wybór odpowiednich materiałów (panele drewniane, deski podłogowe, deska barlinecka), każdy inwestor jest w stanie wybrać rozwiązanie dopasowane do własnych możliwości finansowych.

Gdzie można stosować podłogi pływające?

Podłoga pływająca posiada bardzo szerokie możliwości zastosowania. Sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach w blokach. Jej właściwości izolacyjne są szczególnie doceniane w intensywnie eksploatowanych budynkach. Dobrze wykonana podłoga pływająca może wytłumić dźwięki dobiegające z poddasza użytkowego i górnych kondygnacji budynku. Podłogi drewniane montowane w systemie pływającym sprawdzają się w każdym suchym pomieszczeniu. Jedynym ograniczeniem do ich stosowania są wilgotne łazienki oraz kuchnie. Deski podłogowe i panele drewniane nie powinny być narażone na długotrwałe działanie podwyższonego poziomu wilgoci. Dlatego nadają się jedynie do suchych i ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych.

ikona podziel się Przekaż dalej