Co to jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy innymi słowy rekuperacja to sposób mechanicznej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jest to funkcjonalna alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej, którą znajdziemy w większości domów jednorodzinnych. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wykorzystuje się szachty wentylacyjne, które zasysają powietrze i wyprowadzają je do pomieszczenia (zjawisko ciągu powietrza). Niestety tradycyjna wentylacja przynosi pewne niedogodności. Po pierwsze, jej działanie może doprowadzić do wychłodzenia pomieszczeń, a przez to do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Druga niedogodność wynika z uzależnienia od warunków pogodowych. Wentylacja grawitacyjna działa przy dużych zmianach temperatur pomiędzy pomieszczeniem, środowiskiem zewnętrznym. W okresie letnim działanie wentylacji jest ograniczone do minimum, a w czasie wyższych temperatur nie działa wcale. Takich problemów z pewnością nie posiada wentylacja mechaniczna.

System rekuperacji wykorzystuje wymuszony mechanicznie obieg powietrza. Zużyte powietrze zostaje wywiane z pomieszczenia, a system rekuperacji pozwala na odzyskanie części ciepła. Świeże, wstępnie nagrzane powietrze trafia do pomieszczenia.

Warto zauważyć, że wentylacja mechaniczna działa o każdej porze roku, a jej praca nie jest uzależniona od aktualnych warunków zewnętrznych. System rekuperacji można wykorzystywać zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Przepływ powietrza jest w pełni regulowalny, dzięki czemu uzyskujemy najlepsze parametry wentylacji pomieszczeń. Jedynym istotnym mankamentem rekuperatorów może być trudność montażu w istniejących już budynkach; Co prawda jest to możliwe, jednak wymiana wentylacji grawitacyjnej na system rekuperacji wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. To z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty. Dlatego zaleca się, by wentylacja mechaniczna została przewidziana już na etapie projektu budowlanego. Zasada działania systemu rekuperacji nie jest nadmiernie skomplikowana i opiszemy ją w dalszej części tekstu.

Zasada działania rekuperatora. Na czym polega wentylacja mechaniczna powietrza z odzyskiem ciepła?

Wiemy już, co to jest rekuperacja. Jedną z ciekawostek jest też zasada działania całego systemu przepływu powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zostaje zintegrowana z systemem rekuperacji. Tak zwany rekuperator to wymiennik, który wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Zasada działania może być uproszczona do kilku prostych wniosków. Strumień ciepłego, zużytego powietrza zostaje wyciągnięty z pomieszczenia poprzez kratki w ścianach i suficie {zwane anemostatami}. Zużyte powietrze zostaje wyssane, a w jego miejsce wprowadza się czyste powietrze z zewnętrz. System rekuperacji działa w taki sposób, aby ciepły strumień powietrza wychodzącego i zimny strumień powietrza wchodzącego nie mieszały się ze sobą, ale wzajemnie na siebie oddziaływały. Umożliwia to wymiennik ciepła rekuperacji. Zasada działania wymiennika jest taka, że ciepłe powietrze wytraca temperaturę, natomiast powietrze zimne ją odbiera. W efekcie wentylacja mechaniczna wprowadza do obiegu wstępnie ogrzane, czyste powietrze z zewnątrz.

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Warto także zauważyć, że wentylacja mechaniczna pobiera powietrze z zewnątrz, ale nie musimy martwić się o jego jakość. Wszystko za sprawą filtrów, które wyłapują cząstki dymu lub smogu. Dzięki nim system rekuperacji wprowadza do pomieszczeń jedynie strumień czystego powietrza. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rekuperacji.

Czy warto inwestować w rekuperator? Jakie korzyści daje wentylacja mechaniczna w budynku?

Wiemy już, co to jest rekuperacja i jak działa wentylacja mechaniczna. Z pewnością warto też poznać dodatkowe zalety, które płyną z jej montażu. Wentylacja mechaniczna znajduje zastosowanie w nowoczesnym budownictwie i pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Konieczność spełnienia coraz wyższych norm energetycznych sprawia, że rekuperator jest niekiedy znacznym ułatwieniem i alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej. Co więcej, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest niezbędna w budownictwie domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem niweluje konieczność wentylowania pomieszczeń przy użyciu okien. Jest to szczególnie ważne w zanieczyszczonych lokalizacjach. Dym z sąsiednich kominów, smog i pył, które wnikają do pomieszczeń przez okna, mogą być dość uciążliwe. Tymczasem wentylacja mechaniczna wprowadza do pomieszczenia świeże i przefiltrowane powietrze.

Co ważne, rekuperacja zapewnia też pełną kontrolę nad intensywnością wymiany powietrza. Bez trudu przewietrzymy pomieszczenia uruchamiając najwyższą moc wentylacji. Przy okazji osuszymy pomieszczenia i pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów lub nadmiaru wilgoci. Wentylacja mechaniczna działa skutecznie także w sezonie letnim. Brak konieczności otwierania okien to brak problemów z owadami, a także możliwość wydajnego schłodzenia pomieszczenia. Wszytko to sprawia, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów.

ikona podziel się Przekaż dalej