Co to jest rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny?

Rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny to dwa podstawowe typy zabezpieczeń, które znajdują zastosowanie w wielu instalacjach elektrycznych. Do czego służą oraz jaka jest ich zasada działania? Czym się różnią i jakie są możliwości ich wykorzystania? Poniżej odpowiemy na kilka najważniejszych pytań.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację elektryczną, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Elektrycy podczas pracy

Rozłącznik bezpiecznikowy

Do czego służy rozłącznik bezpiecznikowy?

Rozłącznik chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń pojawiających się w instalacji elektrycznej. Urządzenie przerywa obwód elektryczny w przypadku pojawienia się awarii. Dzięki temu zabezpiecza urządzenia i elementy wyposażenia, podłączone do instalacji elektrycznej.

Do czego jeszcze służą rozłączniki bezpiecznikowe? Rozłącznik bezpiecznikowy to jednocześnie ochrona przeciwpożarowa. Znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, mieszkaniach i różnorodnych zakładach produkcyjnych. Jeśli interesują cię instalacje elektryczne, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Jak działa rozłącznik bezpiecznikowy?

Prosta zasada działania rozłącznika opiera się na obecności topika. Rozłącznik bezpiecznikowy posiada w swojej obudowie topliwy element (topik), który rozpuszcza się po wykryciu zwarcia lub przepięcia. W efekcie stopienia elementu, dochodzi do odłączenia energii elektrycznej.

Rozłącznik bezpiecznikowy działa niemal natychmiastowo i chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń. Topik znajduje się w specjalnej wkładce, która umożliwia jego wymianę.  W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne rodzaje rozłączników. Ich dokładną charakterystykę omówimy w dalszej części tekstu.

Popularne rodzaje rozłączników bezpiecznikowych

W ofertach sprzedaży odnajdziemy kilka popularnych rodzajów rozłączników. Poszczególne produkty różnią się od siebie możliwościami zastosowania i specyfiką działania. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Rozłącznik bezpiecznikowy 3P – czyli urządzenie trójbiegunowe. Rozłącznik bezpiecznikowy 3P współpracuje z trójfazowymi instalacjami elektrycznymi. Jego prostszym odpowiednikiem jest rozłącznik bezpiecznikowy 1P, przystosowany do współpracy z jednofazowymi instalacjami elektrycznymi. W ofertach sprzedaży znajdziemy także rozłączniki 4 biegunowe, dedykowane do współpracy z bardziej rozbudowanymi instalacjami. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o kosztach ułożenia instalacji elektrycznej.
 • Rozłącznik bezpiecznikowy NH – czyli urządzenie montowane w układzie poziomym. Znajduje zastosowanie w instalacjach domowych, panelach fotowoltaicznych, a także w silnikach elektrycznych.
 • Rozłącznik bezpiecznikowy LTS – to rozłącznik bezpiecznikowy 3P (trójbiegunowy) z wkładkami topikowymi.
 • Rozłącznik z ruchomą pokrywą – ruchoma pokrywa ułatwia wymianę topika. Tego rodzaju rozłącznik można uzupełnić o nowy topik bez konieczności rozłączania całej instalacji.

Promocje na akcesoria elektryczne - sprawdź ceny!

Rozłącznik izolacyjny

Czym jest rozłącznik izolacyjny?

Rozłącznik izolacyjny jest wykorzystywany jako główny wyłącznik awaryjny. Chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń. Rozłącznik izolacyjny działa w dwojaki sposób. Po pierwsze przewodzi prąd w warunkach znamionowych, a także w przypadku wystąpienia zwarcia lub przeciążenia w instalacjach elektrycznych. Owe przewodnictwo występuje jedynie przez określony czas.

Jak jeszcze działają rozłączniki izolacyjne? Druga właściwość rozłącznika to izolacja obwodu elektrycznego, co zapewnia bezpieczną obsługę maszyn i urządzeń podłączonych do sieci.

Co to jest rozłącznik bezpiecznikowy i rozłącznik izolacyjny? 2

Rozłącznik bezpiecznikowy powinien znajdować się w każdej domowej instalacji elektrycznej. Jest pierwszym punktem ochrony, stanowiącym główny wyłącznik awaryjny. Sprawdź także w tym artykule, jak wygląda schemat instalacji elektrycznej.

Dobieramy rozłącznik izolacyjny

Każdy rozłącznik izolacyjny wymaga dopasowania do specyfiki instalacji elektrycznej. Najważniejszym kryterium podziału będzie ilość biegunów. W ofertach sprzedaży znajdziemy:

 • Rozłącznik 1 biegunowy – odcinają dopływ prądu w wybranej sekcji instalacji. Znajdują zastosowanie przy sieciach jednofazowych. Symbol urządzenia to 1P.
 • Rozłącznik 2 biegunowy – zapewnia całkowite odcięcie prądu w jednofazowych instalacjach elektrycznych. Posiada symbol 2P.
 • Rozłączniki 3 biegunowe – cieszą się największą popularnością (podobnie jak rozłącznik bezpiecznikowy 3P). Zapewniają odcięcie prądu w wybranych sekcjach trójfazowych instalacji elektrycznych. Są to produkty o największych możliwościach zastosowania. Oznaczamy je symbolem 3P.
 • Rozłączniki 4 biegunowe – zapewniają całkowite odcięcie prądu od instalacji elektrycznej i współpracują z instalacjami trójfazowymi. Rozłączniki 4 biegunowe możemy wykorzystać w celu dodatkowej ochrony domowej instalacji elektrycznej. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Ich cena może być nieco wyższa w porównaniu z modelami o mniejszej ilości biegunów. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o wyłączniku nadprądowym.

Wyłączniki różnicowoprądowe i wyłączniki nadprądowe

Czym są i do czego służą wyłączniki różnicowoprądowe?

Wyłączniki różnicowoprądowe, czy popularnie mówiąc różnicówka, to nieodłączny element ochronny w nowoczesnych instalacjach elektrycznych. Urządzenie odcina zasilanie w przypadku pojawienia się prądów ujemnych.

Prąd ujemny może powstawać na wskutek awarii urządzenia podłączonego do sieci elektrycznej. Jeśli np. na obudowie uszkodzonego urządzenia pojawi się prąd niskiego napięcia, w obwodzie pojawi się ujemny prąd różnicowy. W tym momencie zadziała rozłącznik izolacyjny, zabezpieczając użytkowników oraz domową sieć elektryczną.

Wyłączniki różnicowoprądowe znajdują zastosowanie w instalacjach nowszego typu. Nie możemy podłączyć ich do instalacji starszego typu (PEN). Jest to związane z faktem, iż urządzenie wymaga podłączenia do osobnych przewodów N.

Wyłączniki różnicowoprądowe znajdują zastosowanie w każdym domu i mieszkaniu, wyposażonym w nowoczesną instalację elektryczną. Możemy podłączyć je do instalacji oświetleniowej, czy użyć w celu kontroli przepływu prądu przez urządzenia RTV i AGD.

Cena wyłączników różnicowoprądowych (wyprodukowanych przez firmy Eaton Mealler, Legrand, Schneider lub RBK) waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Czym są wyłączniki nadprądowe?

Bezpiecznik nadprądowy chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń, jest to również skuteczna ochrona przeciwpożarowa.

Wyłączniki nadprądowe przepuszczają prąd znamionowy. W przypadku pojawienia się zwarcia lub przeciążenia następuje natychmiastowe odcięcie domowej instalacji elektrycznej.

Warto pamiętać, że obwody elektryczne działają poprawnie jedynie w przypadku niskiego napięcia (napięcia znamionowego). Z chwilą zwiększenia napięcia mogłoby dojść do przegrzania kabli, a w efekcie do uszkodzenia całej instalacji. Z tego względu konieczna jest ochrona przeciwpożarowa w postaci wyłączników nadprądowych.

Cena najtańszych wyłączników nadprądowych to jedynie kilkanaście złotych. Za bardziej zaawansowane, selektywne wyłączniki nadprądowe trzeba czasem zapłacić powyżej 250 zł.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając rozłączniki?

W ofertach sprzedaży znajdziemy rozłączniki o różnorodnej specyfikacji technicznej oraz jakości wykonania. Jeśli chcemy zainwestować w dobrej jakości urządzenie, zwróćmy szczególną uwagę na producenta. Najbardziej uznane marki to Eaton Mealler, Legrand, Schneider oraz RBK. Cena markowego urządzenia może być nieco wyższa, jednak w zamian otrzymujemy produkt trwały i niezawodny.

Wybierając wyłączniki, zwróćmy także uwagę na wartości prądu znamionowego. Maksymalna wartość prądu znamionowego to innymi słowy największe natężenie, w którym rozłącznik może wytrzymać zapewniając nieprzerwaną pracę. Instalacje niskiego napięcia wymagają rozłączników o maksymalnej wartości prądu znamionowego w zakresie 16 – 63 A. Maksymalne natężenie prądu w standardowych instalacjach wynosi 100 do 160 A.

Istotnym parametrem wyboru jest również napięcie znamionowe, czyli wartość, powyżej których nie powinny pracować rozłączniki izolacyjne. W ofertach sprzedaży znajdziemy urządzenia pod 230 V, a także na ponad 400 V. Wybór zostaje uzależniony do specyfikacji instalacji elektrycznej. Rozłączniki izolacyjne muszą także posiadać odpowiednią liczbę biegunów. Zasadę doboru odpisaliśmy w górnej części tekstu.Ocena: 4,9/5 (głosów 9)
, aktualizacja 29 czerwca 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
bezpieczeństwo instalacje elektryczne w domu
Komentarze (3)
 • 20 marca 2019 12:03 - ~mlody_znajdz_inne_zrodla napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  tego belkotu sie czytac nie da. wprowadza w blad, miesza pojecia, myli fakty...

 • 20 marca 2019 07:03 - ~elektryk napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  ~mlody
  Niestety masz rację.

 • 24 lipca 2019 12:07 - ~Jacek84 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Różnicowoprądowy to kiedy powstaje różnica w prądzie między zerem a fazą. Rozłącza obwód kiedy prąd wypływa poza obwód zera i fazy, w ilości zwykle 30 mA. Czyli chroni tylko i wyłącznie wtedy kiedy użytkownik nie włączy się między zero i fazę. W starych instalacjach domowych/mieszkaniowych zero było mostkowane do uziomu w obrębie domu (czasami nawet w gniazdku). Czyli tu też różnicówka nie chroni. Nie chroni również różnicówka która nie jest regularnie testowana.... Różnicówka może wywalać kiedy w obwodzie jest kondensator o dużej pojemności (np. falownik sporych mocy) lub cewka o dużej indukcyjności (vide silnik).

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij