Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady i możliwości dofinansowania fotowoltaiki?
  • Kto może skorzystać z leasingu fotowoltaiki?
  • Czy warto połączyć dofinansowanie i leasing fotowoltaiki?

Dofinansowanie na fotowoltaikę – zasady

W ostatnich latach rynek fotowoltaiki w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. W 2020 r. przyrost zainstalowanej mocy wyniósł 2,4 gigawatów (GW), a w 2021 r. wzrósł do 7,67 GW. W efekcie Polska znalazła się na drugim miejscu w Unii Europejskiej, ustępując tylko Niemcom pod względem przyrostu mocy zainstalowanych paneli – wynika z szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

W największym stopniu do tak dynamicznego rozwoju przyczynili się indywidualni odbiorcy, którzy chętnie korzystają z dopłat w ramach programu „Mój prąd”. W 2021 r. liczba przydomowych miniistalacji fotowoltaicznych wyniosła około 845 tys. w porównaniu do 460 tys. w 2020 r. Jednak marzec 2022 r. był ostatnim miesiącem funkcjonowania programu na dotychczasowych zasadach. Wcześniej odbiorcy korzystali z tzw. systemu opustów (net-metering), który został zastąpiony przez system net-billing. Czym różnią się oba rozwiązania?

  • System net-metering (tzw. system opustów) – mogą z niego korzystać odbiorcy, którzy zamontowali fotowoltaikę do 31 marca 2022 r. lub zamierzają ją rozbudować, z zachowaniem zasad rozliczania przez kolejne 15 lat. W związku z tym za 1 kilowat (kW) energii oddanej z własnej instalacji do sieci, mogą bezpłatnie odebrać 0,8 kW. Z kolei przy większej mocy fotowoltaiki (powyżej 10 kWp), ten stosunek wynosi 1 do 0,7.
  • System net-billing – jest przeznaczony dla odbiorców, którzy zainstalowali fotowoltaikę po 31 marca 2022 r. Nowe zasady oznaczają, że jeśli instalacja wytwarza więcej energii, niż potrzebujemy, to możemy nadwyżki wprowadzone do sieci sprzedawać po cenach hurtowych. Jednocześnie za energię otrzymaną z sieci płacimy tak samo, jak inni odbiorcy, czyli według stawek rynkowych.

W efekcie zachodzą obawy o zatrzymanie rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Jednak coraz więcej firm może być zainteresowanych inwestycją w ten rodzaj energii, zwłaszcza przy gwałtownie rosnących kosztach prądu. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki w ramach programu „Energia Plus”, który ma być realizowany w latach 2019-2025.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2022 i 2023 roku

Od 15 kwietnia do 22 grudnia 2022 r. potrwa czwarta edycja programu „Mój Prąd” skierowana do odbiorców indywidualnych, w której do rozdysponowania jest 350 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania na fotowoltaikę może wynieść 20,5 tys. Oprócz dotacji na instalację paneli jak dotychczas można również starać się o dopłatę do magazynów energii i ciepła oraz systemu do zarządzania energią w gospodarstwie domowym.

Z kolei od 1 kwietnia do 16 grudnia 2022 r. trwa trzeci nabór w ramach programu „Energia Plus” dla firm, którego pula wynosi 745 mln zł. Maksymalna kwota na dofinansowanie fotowoltaiki dla przedsiębiorców może wynieść od 0,5 do 300 mln zł. Jednak wsparcie udzielanie jest tylko w formie pożyczki, ponieważ pula środków na bezzwrotne dotacje została wcześniej wyczerpana.

Leasing fotowoltaiki – kto może wziąć?

Alternatywnym rozwiązaniem dla firm zamiast dotacji z programu „Energia Plus” może być leasing fotowoltaiki od www.pkoleasing.pl. Np. PKO Leasing w uproszczonej procedurze rozpatrywania wniosków bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych oferuje finansowanie do 250 tys. zł. PKOL finansowanie zakup paneli fotowoltaicznych wraz z usługą montażu. PKO Leasing finansuje nawet do 90% wartości inwestycji.

Maksymalny okres finansowania fotowoltaiki w leasingu wynosi w PKO Leasing 72 miesiące. Dzięki temu firma może dopasować wysokość miesięcznych rat do swoich potrzeb. Jeśli wybierze finansowanie fotowoltaiki w formie leasingu operacyjnego, może odliczyć 100% raty netto i podatek VAT.

Co wybrać: dofinansowanie czy leasing fotowoltaiki?

Obecnie rządowe wsparcie „Energia Plus” oznacza dla przedsiębiorców możliwość ubiegania się o otrzymanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Wówczas inwestor jest właścicielem instalacji od samego początku.

PKO Leasing umożliwia firmom dopasowanie wysokości rat i okresu ich spłaty do możliwości finansowych. Dzięki temu instalacji mogą cieszyć się z niższych rachunków za prąd. Z kolei po wygaśnięciu umowy przedsiębiorca staje się właścicielem instalacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Najlepszym rozwiązaniem jest symulacja i porównanie ofert oraz miesięcznych kosztów w obydwóch przypadkach.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły