Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania u dewelopera?
Kupno nowego mieszkania jest jedną z najistotniejszych decyzji, jakie musimy podjąć w naszym życiu i najczęściej także pomysłem, który pielęgnujemy przez lata, nim ostatecznie przystąpimy do jego realizacji. Zanim wybierzemy lokal i sfinalizujemy transakcję, musimy przede wszystkim gruntownie sprawdzić mieszkanie oraz działkę, na której mieści się budynek, zweryfikować dewelopera, czy chociażby zapoznać się z planami zagospodarowania terenu najbliższej okolicy.
Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji a w przyszłości może też okazać się całkiem rentowną inwestycją. Lata wyrzeczeń, poświęceń, gromadzenia oszczędności by w końcu móc pozwolić sobie na własnościowy lokal, nie mogą pójść na marne. Do zakupu mieszkania należy się dobrze przygotować i szczegółowo zgłębić temat, by uniknąć rozczarowania i nietrafionej inwestycji. Chcąc ułatwić naszym czytelnikom to rozeznanie, zapytaliśmy ekspertów z Renner sp. z o.o. - dewelopera odpowiedzialnego za budowę m.in. osiedla mieszkaniowego w BOLKO w Bytomiu (sprawdź na: www.osiedle-bolko.pl), na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujemy zakup lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym.
Sprawdzenie dewelopera
Zanim zaczniemy wypytywać dewelopera o szczegóły wybranej inwestycji, dobrze będzie i jemu przyjrzeć się bliżej. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie opinii w Internecie. Obecnie wystarczy wpisać samą nazwę danej firmy w wyszukiwarce internetowej, by pojawiła nam się jej wizytówka z opiniami klientów. Chcąc jednak bardziej zgłębić temat, możemy dodatkowo przeszukać specjalistyczne fora internetowe, czy dowiedzieć się, jakie inwestycje w okolicy dany deweloper realizował i zapytać osobiście mieszkańców, jak przebiegała ich współpraca.
Z pewnością dobrym wyborem będzie deweloper, który działa na rynku od lat i może poszczycić się wieloma zakończonymi sukcesem inwestycjami, które potwierdzają branżowe nagrody i wyróżnienia. Przynależność dewelopera do Polskiego Związku Firm Deweloperskich będzie jego dodatkowym atutem i sygnałem, że firma stosuje Kodeks Dobrych Praktyk dbając również o ochronę interesów kupujących. Jeśli chodzi o kwestie prawne, kupujący mieszkanie powinien także sprawdzić dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym, poprosić go o udostępnienie pozwolenia na budowę, projektu budowlanego i sprawozdań finansowych z kilku ostatnich. Będzie to dla nas informacja, że dana firma jest wypłacalna, ma ugruntowaną i stabilną pozycję na rynku a inwestycja jest realizowana zgodnie z prawem.
Weryfikacja inwestycji
Sprawdzając daną inwestycję, należy przede wszystkim zapoznać się:
- z aktualnym stanem księgi wieczystej nieruchomości.
- z prospektem informacyjnym - to obowiązkowy dokument sporządzany przez dewelopera, który poza informacją o jego sytuacji prawnej i finansowej, zawiera także całą dokumentację związaną z inwestycją, harmonogram jej realizacji, warunki odstąpienia od umowy, materiały wykorzystywane w budowie i przy wykończeniu budynku, cenę nieruchomości i standard wykończenia danego mieszkania. Do prospektu jest również dołączony projekt całego budynku z rzutami poszczególnych kondygnacji oraz wzór umowy deweloperskiej.
- ze sposobem finansowania inwestycji - czy będzie to kredyt hipoteczny, środki własne dewelopera czy też pieniądze wpłacane przez przyszłych mieszkańców. Najlepszą opcją z punktu widzenia potencjalnego klienta, jest kredyt bankowy. Zyskujemy wtedy pewność, że bank dokładnie sprawdził sytuację finansową firmy i prawną działki, na której jest stawiany blok mieszkalny. Jest to dla nas także sygnał, że firma jest wypłacalna i dobrze prosperuje, skoro bank zdecydował się udzielić jej kredytu. W przypadku finansowania ze środków własnych, tutaj również możemy mieć pewność co do bezpieczeństwa inwestycji, gdyż deweloper odpowiada za jej powodzenie całym swoim majątkiem. W razie niepowodzenia może stracić całą firmę. Będzie mu zatem zależeć na zakończeniu inwestycji z powodzeniem. Najwięcej wątpliwości budzi trzeci sposób finansowania – z zaliczek wpłacanych przez przyszłych mieszkańców. Niesie on bowiem ze sobą ryzyko utraty wpłaconych przez klientów pieniędzy i samego lokalu, jeśli inwestycja się nie powiedzie. Z kolei deweloper w takiej sytuacji nie ryzykuje wiele. Rzeczywistość pokazuje, że w przypadku tego sposobu finansowania, najłatwiej paść ofiarą nieuczciwej firmy deweloperskiej, która nadużywa prawa, przedstawia zafałszowaną ofertę kupna lokalu i potrafi dobrze zmanipulować klientów, by podpisywali umowy z niekorzystnymi dla nich zapisami.
Porównanie ceny mieszkania do standardu jego wykończenia
Cena lokalu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego zakupie. Warto zapytać dewelopera, co zawiera się w cenie zakupu danego lokalu i co dokładnie według niego oznacza stan deweloperski, ponieważ ilu deweloperów tyle stanów deweloperskich. Niestety nie istnieją żadne prawne regulacje ani normy, które precyzowałyby jak w tym stanie powinien wyglądać budynek/mieszkanie. Każda firma określa to we własnym zakresie i nierzadko zdarza się, że dany deweloper w kilku prowadzonych przez siebie projektach różnie rozumie to pojęcie. Warto się więc dowiedzieć:
- czy ściany będą tylko pokryte tynkiem, gładzią czy może także pomalowane?
- czy i jeśli tak, to jakiego rodzaju i marki będą montowane drzwi i okna? Czy wraz z montażem okien będą montowane także parapety wewnętrzne?
- czy podłoga będzie wykończona, czy w stanie surowym? Jeśli wykończona to czym – terakotą, panelami, drewnem, itp.?
- jak ogrzewane będzie mieszkanie?
- jakie materiały zostały wykorzystane do budowy i wykończenia mieszkania? Jaka jest ich jakość, izolacyjność i energooszczędność?
Pamiętajmy, że na cenę mieszkania wpływa także w dużej mierze jego lokalizacja i „jakość” jego otoczenia – przynależny taras lub ogródek, dostępność miejsca parkingowego pod blokiem czy na parkingu podziemnym, dostępność garażu, wygląd okolicy budynku (ścieżki, ławki, roślinność), chroniony wjazd na teren osiedla, rodzaj kontroli dostępu przy drzwiach wejściowych do bloku (domofon, wideodomofon czy może bardziej inteligentne rozwiązania), ochrona i monitoring budynku, wygląd klatki schodowej, dostępność windy, udogodnienia dla niepełnosprawnych, itd.
Jeśli już dowiemy się, jaki jest standard wykończenia zarówno lokalu, jak i jego otoczenia, warto porównać cenę zakupu mieszkania z innymi podobnymi ofertami w okolicy. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie przepłacamy. Da nam to też pewne pole do negocjacji ceny ze sprzedawcą.
Zapoznanie się ze wzorem umowy
Przed zakupem poprośmy dewelopera o udostępnienie wzoru umowy, jaką podpiszemy decydując się na kupno mieszkania. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni jej zapisami w momencie finalizowania transakcji. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na warunki odstąpienia od umowy, kary umowne, ewentualne dodatkowe opłaty i prowizje, jakie będziemy musieli ponieść, termin przekazania lokalu, koszty utrzymania mieszkania (wysokość opłat za media, czynsz, utrzymanie czystości w częściach wspólnych, itp.).
Pokazowe mieszkanie
Poprośmy dewelopera o oprowadzenie po mieszkaniu prezentacyjnym lub pokazanie innej inwestycji, którą zakończył lub oddał do użytkowania. Będziemy mogli zobaczyć, jak prawdopodobnie będzie wyglądać nasz lokal i jak starannie będzie wykonany – nie kupimy wtedy kota w worku.
Teren wokół inwestycji
Sprawdźmy na planie zagospodarowania przestrzennego, jakie inwestycje są przewidziane i dopuszczone w okolicy naszego mieszkania. Upewnijmy się, że do budynku wyznaczona jest droga dojazdowa (najlepiej publiczna – to gwarantuje stały i bezpieczny dostęp do posesji). Poznajmy okolicę – rozeznajmy się, gdzie rozmieszczone są najbliższe sklepy, zakłady usługowe, miejsca rekreacyjne, przystanki komunikacji miejskiej, przychodnie lekarskie, apteki, obiekty religijne, szkoły czy przedszkola.
Podsumowanie
Zanim zrealizujemy jedno z największych naszych marzeń, jakim dla wielu z nas jest kupno własnego „M”, pamiętajmy, by nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Nie chcemy przecież stracić oszczędności życia lub zadłużyć się na wiele lat z powodu nieudanej inwestycji. By temu zapobiec, dokładnie sprawdźmy lokal, którym jesteśmy zainteresowani zarówno pod kątem technicznym, prawnym, jak i administracyjnym. Zweryfikujmy opinie o firmie deweloperskiej, sprawdźmy jej wiarygodność i sytuację finansową. To czynności, które są czasochłonne i będą wymagać od nas dużego zaangażowania, jednak warto to zrobić dla naszego bezpieczeństwa i powodzenia inwestycji. Nie obawiajmy się być dociekliwymi i zadawać pytania o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jeśli deweloper jest uczciwy i zależy mu zarówno na zadowoleniu klienta, jak i swojej nieposzlakowanej opinii, będzie chętny do pomocy i rozwieje nasze wszystkie wątpliwości.
artykuł sponsorowany