Odkurzacz piorący

Im rzadziej robimy gruntowne porządki, tym większe ryzyko, że kiedy już się za nie zabierzemy, naprawdę trudno będzie nam doprowadzić pomieszczenie do ładu. Brud, zwłaszcza ten niewidoczny na pierwszy rzut oka, wżera się w tekstylia - dywany, wykładziny, obicia mebli, zasłony - i nie tylko sprawia, że są one nieświeże, niemiłe w dotyku czy brzydko pachną, ale także przyczynia się do degeneracji materiału, z którego są wykonane. Jeśli mamy w domu zwierzaki, wszelkie tekstylia dodatkowo pełne są sierści oraz alergenów. Rutynowe odkurzanie na sucho nie eliminuje problemów - to tylko powierzchniowe czyszczenie.

Bez względu na to, której dołączonej do zwykłego odkurzacza szczotki (końcówki) użyjemy, nie wyeliminujemy zanieczyszczeń całkowicie. Mało tego: część wbijemy jeszcze głębiej, zwłaszcza jeśli próbujemy przywrócić czystość dywanowi z dłuższym włosiem, albo tapicerce kanapy, na którą dziecko raz po raz coś wylewa, a na co dzień wyleguje się na niej kot czy pies. Jeszcze trudniej wyczyścić tekstylia w obiektach użyteczności publicznej - korzystają z nich tysiące osób!Alternatywą dla zwykłego odkurzacza jest więc odkurzacz piorący jedno- lub dwufunkcjyny. Warto go kupić wyłącznie w sklepie, w którym uzyskamy dodatkowe informacje na temat użytkowania tego rodzaju urządzenia.

Czym jest odkurzacz piorący?

Profesjonalny odkurzacz piorący to urządzenie jedno- lub dwufunkcyjne, które odkurza na sucho, ale może także uprać, czyli wyczyścić na mokro, każdy dywan i tapicerkę. Ponieważ jest to urządzenie elektryczne, ważna jest precyzyjna i bezpieczna konstrukcja, przede wszystkim szczelny zbiornik na wodę. Odkurzacze piorące starszych generacji były wielkie, ciężkie i za każdym razem, kiedy przechodziliśmy z trybu odkurzania na sucho w tryb odkurzania na mokro, wymagały przeinstalowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Odkurzacze piorące Dabex

Mało tego: ich rozmiary i waga bywały tak uciążliwe, że uznawano je za urządzenia przemysłowe i nadające się do użytkowania wyłącznie w biurach o naprawdę dużej powierzchni. Jeśli komuś zamarzyło się pranie domowych dywanów, wykładzin i tapicerki, musiał zamawiać specjalny serwis sprzątający, a potem z uwagą przyglądać się, jak jego pracownik podpina wszystkie rurki, zbiorniki i kable, a na koniec walczy z opróżnianiem pojemnika z wodą pełną zanieczyszczeń.
Nowoczesne odkurzacze piorące są mniejsze, lżejsze, prostsze w obsłudze i coraz częściej stanowią wyposażenie domu, zwłaszcza jeśli mieszkają w nim małe dzieci, alergicy czy zwierzaki. W obiektach użyteczności publicznej odkurzacz piorący to standard.

Jak działa odkurzacz piorący?

Nowoczesny profesjonalny odkurzacz piorący wyposażony jest w rury i ssawki o różnym przeznaczeniu. Zasadniczym elementem jego wyposażenia pozostaje szczelny zbiornik na wodę - najczęściej usytuowany wewnątrz, choć na rynku znajdziemy także odkurzacze piorące ze zbiornikami wewnętrznymi. To właśnie m. in. pojemność zbiornika decyduje o tym, czy mamy do czynienia z urządzeniem przeznaczonym do użytku w gospodarstwie domowym, czy w wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej.

Wyczyszczony dywan w domu

Z punktu widzenia użytkownika, obsługa odkurzacza piorącego niewiele różni się od obsługi zwykłego odkurzacza. Sercem odkurzacza piorącego są dwa pojemniki: w pierwszym dochodzi do odseparowania brudu od wyssanego powietrza, w drugim zaś znajduje się woda wymieszana z środkiem chemicznym służącym do czyszczenia. Osoba sprzątająca, tak samo jak w przypadku zwykłego odkurzacza, posługuje się wężem i rurą z odpowiednio dobraną końcówką, tyle że ten właśnie układ elementów stanowi w odkurzaczu piorącym układ nartyskowo-ssący, dzięki któremu najpierw aplikuje się na dywan wodę z detergentem, a następnie zasysa je wraz z zanieczyszczeniami z dywanu czy tapicerki.

Jak więc prać dywan odkurzaczem piorącym?

Pranie dywanu odkurzaczem piorącym możliwe jest dzięki zainstalowanej w nim pompie ssąco-tłoczącej wytwarzającej niezbędne podciśnienie. Ponieważ dywany, wykładziny i meble tapicerowane nie mogą nasiąkać ani przemakać podczas prania, ważne jest, żeby efektem odkurzania na mokro była sucha lub jedynie lekko wilgotna materia. Wybierając odkurzacz piorący zwracajmy uwagę na to z jak dużej liczby elementów się składa i czy łatwo go zdemontować i umyć. Im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym większe prawdopodobieństwo, że nie po każdym sprzątaniu będzie nam się chciało ją zdemontować i starannie umyć. Tym samym odkurzacz, który miał zapewnić pomieszczeniom sterylną czystość, stanie się brudnym zawalidrogą.

Zanim przystąpimy do prania dywanu odkurzaczem piorącym, upewnijmy się, że urządzenie złożone jest zgodnie z instrukcją, a zbiornik z wodą wypełniony w zalecanej objętości i szczelnie zamknięty. O ile w przypadku zwykłego odkurzacza możemy wykonywać nieco chaotyczne ruchy po czyszczonej powierzchni, o tyle kiedy dywan usiłujemy uprać, dobrze robić to metodycznie - pasek po pasku. Widzimy wtedy, które miejsca wymagają ewentualnych poprawek. To właśnie staranność sprawia, że uprana zostanie cała powierzchnia, a po odessaniu wody, detergentu i brudu oraz wyschnięciu nie okaże się, że dywan czy tapicerka jest czysty tylko miejscami.

Salon z wyczyszczonym dywanem

Jaki wybrać płyn do odkurzacza piorącego?


Do profesjonalnego odkurzacza piorącego zaleca się tylko profesjonalne środki czyszczące. To preparaty niskopieniące, odplamiające oraz neutralizujące przykre zapachy. W zależności od metody prania, wybieramy chemikalia zalecane do prania pianowego bądź ekstrakcyjnego. Ich zadaniem jest oddzielenie brudu od tekstyliów, a po użyciu powinny dać się łatwo zassać. Dywan uprany przy pomocy profesjonalnych płynów odzyskuje kolory i jest odporny na plamy. Stosowanie zwykłych detergentów, nieprzeznaczonych do prania dywanów, będzie po prostu nieskuteczne - brud nie zostanie "wybity" z dywanu czy tapicerki, ale rozmazany, wtarty w najgłębsze warstwy tekstyliów. Usunięcie nieprofesjonalnego detergentu będzie kłopotliwe - na dywanie może zostać lepki filtr. Warto pamiętać, że dywan czy tapicerkę łatwo uszkodzić. Źle dobrany preparat czyszczący może ją odbarwić, przemoczyć, zdeformować.

Osobna sprawa to bezpieczeństwo zwykłych środków czyszczących dla samego odkurzacza. Na pewno żaden producent tego rodzaju sprzętu nie da gwarancji sprawnego i skutecznego działania urządzenia, jeśli nie będziemy stosować środków przeznaczonych specjalnie do użytku w profesjonalnych odkurzaczach czyszczących.

Ile kosztuje odkurzacz piorący

Ceny odkurzaczy piorących oraz pracujących w trybie sucho-mokro wahają się od półtora do kilku tysięcy złotych. Cena zależy od mocy silnika i pojemności zbiornika na wodę. Małe, lżejsze modele o umiarkowanej mocy - jak odkurzacz piorący NUMATIC CT 470-2 - przeznaczone są do użytku domowego oraz w małych biurach. Im większa powierzchnia do czyszczeni i/albo większa częstotliwość sprzątania, tym lepiej sprawdza się sprzęt o większej mocy i dużym pojemniku na wodę. Profesjonalny odkurzacz piorący NUMATIC CTD 900-2 ma dwie turbiny ssące, a jego pojemność ekstraktora to 17l/17l, na sucho 40l, na mokro 32l.

Kilka tysięcy złotych to nie jest wysoka cena za urządzenie, które pomoże nam utrzymać w nienagannej higienicznej czystości wszystkie domowe lub biurowe dywany, wykładziny i tapicerki. W dużych profesjonalnych modelach otrzymujemy duży zestaw ssawek, które pomogą nam dotrzeć w najbardziej niedostępne miejsca.

Profesjonalny odkurzacz piorący to inwestycja na lata. To gwarancja, że dom albo biuro będą higienicznie czyste, pozbawione alergenów oraz będą ładnie pachnieć. Wybranie urządzenia dostosowanego do realnych potrzeb użytkownika motywuje do robienie częstych porządków. Dzięki temu znacznie wydłuża się żywotność wszystkich tekstyliów i nie ma potrzeby zamykania biura na dłużej, czy marnowania weekendu na doprowadzanie mieszkania do zadowalającego stanu. Decydując się na profesjonalny odkurzacz piorący dokładnie sprawdzajmy parametry urządzenia i dopytujmy o szczegóły użytkowania. Dobry producent daje gwarancję nawet na 12 miesięcy, podczas których na pewno nauczymy się perfekcyjnie prać dywany, wykładziny i wszelkiego rodzaju tapicerki. Szeroki wybór odkurzaczy piorących wraz z chemią profesjonalną możemy znaleźć na dabex.net.plartykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny