Domy szkieletowe

Konstrukcja szkieletowa jest oczywiście mniej trwała niż klasyczny mur, jednak może spokojnie wytrzymać 50 lat bez wykonywania generalnego remontu. Jest to okres, jaki satysfakcjonuje większość inwestorów. W tym artykule poznasz kilka ważnych zagadnień, które decydują o ostatecznej trwałości i komforcie użytkowania takiej nieruchomości. 

Położenie budynku

Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie budynku oraz jego położenia na działce. Umiejscowienie domu na terenie ma ogromne znaczenie prawne. Ze względów konstrukcyjnych niezmiernie ważne jest natomiast dokładne ustalenie położenia osi konstrukcyjnych względem siebie, a także odległości i kątów między nimi. Jest to krytyczny moment budowy, zwłaszcza jeśli budynek będzie montowany z gotowych prefabrykatów. W praktyce należy najpierw usunąć wierzchnią warstwę gleby na terenie, na którym ma stanąć budynek. Na tak przygotowany plac budowy wkracza geodeta, który dysponuje narzędziami pomiarowymi o dużej dokładności. Jego zadaniem będzie właśnie wyznaczenie osi budynku.

Rozprowadzenie instalacji

Kolejnym newralgicznym etapem jest przygotowywanie instalacji pod posadzką. Konieczne jest bardzo dokładne wyznaczenie miejsc, z których elementy instalacji będą wychodzić przez podłogę. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ po zalaniu posadzki nawet nieznaczne przesunięcie wyjść instalacji będzie bardzo trudne i uciążliwe. Natomiast montaż ścian w przypadku nieprawidłowego wykonania instalacji może okazać się wręcz niemożliwy. Warto pamiętać, że podczas budowy domów szkieletowych ścisłe trzymanie się projektu to podstawa.

Składanie prefabrykatów

Jeśli wszystkie elementy zostały wykonane precyzyjnie i zgodnie z projektem, to ten etap nie powinien rodzić problemów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie elementy prefabrykowane są wykonywane z bardzo dużą dokładnością. Żadna technologia murowana nie jest w stanie w tej kwestii dorównać budynkom szkieletowym.

Więcej na ten temat przeczytasz na http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/wazne-elementy-wykonawcze-w-budynkach-w-technologii-szkieletowejartykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 71,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny