Co musisz wiedzieć zanim zbudujesz dom szkieletowy?

Budowa domów szkieletowych  jest coraz częściej docenianą alternatywą dla domów murowanych. Inwestorów przekonują nie tylko niska cena i szybkość stawiania budynku, ale też jego doskonałe parametry. Dobrze wykonane domy szkieletowe charakteryzują się dobrą izolacyjnością cieplną oraz akustyczną, a także wytrzymałością.

Ocena: 4,0/5 (głosów 6)

Domy szkieletowe

Konstrukcja szkieletowa jest oczywiście mniej trwała niż klasyczny mur, jednak może spokojnie wytrzymać 50 lat bez wykonywania generalnego remontu. Jest to okres, jaki satysfakcjonuje większość inwestorów. W tym artykule poznasz kilka ważnych zagadnień, które decydują o ostatecznej trwałości i komforcie użytkowania takiej nieruchomości. 

Położenie budynku

Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie budynku oraz jego położenia na działce. Umiejscowienie domu na terenie ma ogromne znaczenie prawne. Ze względów konstrukcyjnych niezmiernie ważne jest natomiast dokładne ustalenie położenia osi konstrukcyjnych względem siebie, a także odległości i kątów między nimi. Jest to krytyczny moment budowy, zwłaszcza jeśli budynek będzie montowany z gotowych prefabrykatów. W praktyce należy najpierw usunąć wierzchnią warstwę gleby na terenie, na którym ma stanąć budynek. Na tak przygotowany plac budowy wkracza geodeta, który dysponuje narzędziami pomiarowymi o dużej dokładności. Jego zadaniem będzie właśnie wyznaczenie osi budynku.

Rozprowadzenie instalacji

Kolejnym newralgicznym etapem jest przygotowywanie instalacji pod posadzką. Konieczne jest bardzo dokładne wyznaczenie miejsc, z których elementy instalacji będą wychodzić przez podłogę. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ po zalaniu posadzki nawet nieznaczne przesunięcie wyjść instalacji będzie bardzo trudne i uciążliwe. Natomiast montaż ścian w przypadku nieprawidłowego wykonania instalacji może okazać się wręcz niemożliwy. Warto pamiętać, że podczas budowy domów szkieletowych ścisłe trzymanie się projektu to podstawa.

Składanie prefabrykatów

Jeśli wszystkie elementy zostały wykonane precyzyjnie i zgodnie z projektem, to ten etap nie powinien rodzić problemów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie elementy prefabrykowane są wykonywane z bardzo dużą dokładnością. Żadna technologia murowana nie jest w stanie w tej kwestii dorównać budynkom szkieletowym.

Więcej na ten temat przeczytasz na http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/wazne-elementy-wykonawcze-w-budynkach-w-technologii-szkieletowej

artykuł zewnętrzny

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij