Co nawilżacz powietrza może dla ciebie zrobić? Sprawdź, dlaczego warto mieć go w domu
Suche powietrze szkodzi zdrowiu i przyspiesza proces starzenia. Aby walczyć z jego negatywnym wpływem, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza. Jakie dokładnie efekty dają te urządzenia?
Nawilżacz powietrza (https://new-electric.pl/111-nawilzacze-powietrza) stał się w ostatnim czasie niezwykle pożądanym domowym przedmiotem. To większe lub mniejsze urządzenie pozwala skutecznie walczyć z suchym powietrzem i tym samym podnieść jego wilgotność do zalecanego poziomu. Korzyści płynących z używania nawilżacza jest wiele. Szczególnie istotne są te zdrowotne, choć warto docenić również te, które pomagają zachować młody wygląd skóry. Co dokładnie nawilżacz powietrza może dla nas zrobić? Z pewnością pomoże walczyć z alergiami i astmą. To jednak nie wszystko!
Negatywne skutki suchego powietrza
Jesienią, zimą, a także na początku wiosny w każdym domu grzejniki wciąż wydzielają ciepło, którego tak bardzo brakuje na dworze. To jednak prowadzi do przesuszenia powietrza, które ma negatywne skutki dla zdrowia i wpływa na pogarszające się samopoczucie domowników. Jak zalecają specjaliści, wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie od 30 do 50%. Warto pamiętać o tym, że przekroczenie tych norm w żadną stronę nie będzie korzystne. Zbyt wilgotne powietrze również może mieć negatywne skutki. W przypadku suchego powietrza najczęstszymi dolegliwościami są:
- sucha skóra twarzy i ciała;
- pieczenie i zaczerwienienie oczu;
- przesuszona śluzówka gardła i nosa;
- wzmożone negatywne odczucia związane z alergią i astmą;
- suchy kaszel;
- krwawienie z nosa;
- bóle głowy i zatok;
- osłabienie i problemy z koncentracją;
- pękające usta.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Na rynku można spotkać kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jedne są bardziej nowoczesne, inne nie mają funkcji dodatkowych, przez co są znacznie tańsze. Wśród najpopularniejszych wymienić można:
- nawilżacz powietrza ultradźwiękowy - ten nowocześniejszy rodzaj nawilżacza rozbija wodę dzięki ultradźwiękom. Wydobywającą się z urządzenia mgiełką nie można się poparzyć. Bardzo często nawilżacze ultradźwiękowe mają wbudowany higrometr, który pozwala zmierzyć poziom wilgotności oraz posiadają funkcję jonizacji powietrza.
- nawilżacz powietrza ewaporacyjny - działa na zasadzie naturalnego procesu zachodzącego w środowisku, czyli ewaporacji. Mgiełka wydobywająca się z urządzenia jest chłodna i nie ogrzewa powietrza.
- nawilżacz powietrza parowy - jego działanie polega na naturalnym podgrzewaniu wody, która zaczyna się skraplać. Najczęściej wymienianymi wadami są niebezpieczeństwo poparzenia szczególnie w przypadku małych dzieci oraz zwiększanie temperatury w pomieszczeniu.
Nawilżacz powietrza dla zdrowia
Jakie skutki odpowiednio nawilżonego powietrza będzie można odczuć krótko po zakupie nawilżacza? Z pewnością ulgę poczują wszystkie osoby, które miały wrażenie, że ich skóra jest wiecznie nieprzyjemnie ściągnięta i swędząca. To jednak, jak można się domyślić, niejedyne i nie najważniejsze efekty zauważalne gołym okiem. Te bardziej istotne obejmują:
- alergia i astma - zwiększona wilgotność ułatwia oddychanie i pomaga zwalczyć często pojawiający się nieżyt nosa. Odpowiednio nawilżona śluzówka znacznie efektywniej walczy z pojawiającymi się w powietrzu alergenami;
- chrapanie - co chrapanie ma wspólnego z odpowiednio nawilżonym powietrzem? Nieprzyjemne i przeszkadzające dźwięki często pojawiają się ze względu na przesuszoną śluzówkę gardła;
- grypa i kaszel - jak odkryli naukowcy, wilgotność powietrza utrzymana na poziomie 40% skutecznie dezaktywuje cząsteczki wirusa grypy, przez co istnieje mniejsze ryzyko zachorowania. Dodatkowo wilgotne powietrze pomaga uwolnić uwięzioną w gardle flegmę powodującą kolejne zapalenia gardła;
Nawilżacze powietrza można również stosować w nocy, gdyż nowoczesne modele zapewniają cichą pracę i najczęściej można również ustawić czas, za jaki urządzenie ma się wyłączyć. Korzyści płynące ze stosowania nawilżacza sprawiają, że z pewnością warto zainwestować w takie akcesorium.
artykuł sponsorowany