Nawilżacz powietrza (https://new-electric.pl/111-nawilzacze-powietrza) stał się w ostatnim czasie niezwykle pożądanym domowym przedmiotem. To większe lub mniejsze urządzenie pozwala skutecznie walczyć z suchym powietrzem i tym samym podnieść jego wilgotność do zalecanego poziomu. Korzyści płynących z używania nawilżacza jest wiele. Szczególnie istotne są te zdrowotne, choć warto docenić również te, które pomagają zachować młody wygląd skóry. Co dokładnie nawilżacz powietrza może dla nas zrobić? Z pewnością pomoże walczyć z alergiami i astmą. To jednak nie wszystko!

Negatywne skutki suchego powietrza

Jesienią, zimą, a także na początku wiosny w każdym domu grzejniki wciąż wydzielają ciepło, którego tak bardzo brakuje na dworze. To jednak prowadzi do przesuszenia powietrza, które ma negatywne skutki dla zdrowia i wpływa na pogarszające się samopoczucie domowników. Jak zalecają specjaliści, wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie od 30 do 50%. Warto pamiętać o tym, że przekroczenie tych norm w żadną stronę nie będzie korzystne. Zbyt wilgotne powietrze również może mieć negatywne skutki. W przypadku suchego powietrza najczęstszymi dolegliwościami są:

 • sucha skóra twarzy i ciała;
 • pieczenie i zaczerwienienie oczu;
 • przesuszona śluzówka gardła i nosa;
 • wzmożone negatywne odczucia związane z alergią i astmą;
 • suchy kaszel;
 • krwawienie z nosa;
 • bóle głowy i zatok;
 • osłabienie i problemy z koncentracją;
 • pękające usta.
Co nawilżacz powietrza może dla ciebie zrobić
Co nawilżacz powietrza może dla ciebie zrobić

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku można spotkać kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jedne są bardziej nowoczesne, inne nie mają funkcji dodatkowych, przez co są znacznie tańsze. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

 • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy - ten nowocześniejszy rodzaj nawilżacza rozbija wodę dzięki ultradźwiękom. Wydobywającą się z urządzenia mgiełką nie można się poparzyć. Bardzo często nawilżacze ultradźwiękowe mają wbudowany higrometr, który pozwala zmierzyć poziom wilgotności oraz posiadają funkcję jonizacji powietrza.
 • nawilżacz powietrza ewaporacyjny - działa na zasadzie naturalnego procesu zachodzącego w środowisku, czyli ewaporacji. Mgiełka wydobywająca się z urządzenia jest chłodna i nie ogrzewa powietrza.
 • nawilżacz powietrza parowy - jego działanie polega na naturalnym podgrzewaniu wody, która zaczyna się skraplać. Najczęściej wymienianymi wadami są niebezpieczeństwo poparzenia szczególnie w przypadku małych dzieci oraz zwiększanie temperatury w pomieszczeniu.
Co nawilżacz powietrza może dla ciebie zrobić
Co nawilżacz powietrza może dla ciebie zrobić

Nawilżacz powietrza dla zdrowia

Jakie skutki odpowiednio nawilżonego powietrza będzie można odczuć krótko po zakupie nawilżacza? Z pewnością ulgę poczują wszystkie osoby, które miały wrażenie, że ich skóra jest wiecznie nieprzyjemnie ściągnięta i swędząca. To jednak, jak można się domyślić, niejedyne i nie najważniejsze efekty zauważalne gołym okiem. Te bardziej istotne obejmują:

 • alergia i astma - zwiększona wilgotność ułatwia oddychanie i pomaga zwalczyć często pojawiający się nieżyt nosa. Odpowiednio nawilżona śluzówka znacznie efektywniej walczy z pojawiającymi się w powietrzu alergenami;
 • chrapanie - co chrapanie ma wspólnego z odpowiednio nawilżonym powietrzem? Nieprzyjemne i przeszkadzające dźwięki często pojawiają się ze względu na przesuszoną śluzówkę gardła;
 • grypa i kaszel - jak odkryli naukowcy, wilgotność powietrza utrzymana na poziomie 40% skutecznie dezaktywuje cząsteczki wirusa grypy, przez co istnieje mniejsze ryzyko zachorowania. Dodatkowo wilgotne powietrze pomaga uwolnić uwięzioną w gardle flegmę powodującą kolejne zapalenia gardła;

Nawilżacze powietrza można również stosować w nocy, gdyż nowoczesne modele zapewniają cichą pracę i najczęściej można również ustawić czas, za jaki urządzenie ma się wyłączyć. Korzyści płynące ze stosowania nawilżacza sprawiają, że z pewnością warto zainwestować w takie akcesorium.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły