Rośliny ozdobne, które można posadzić wzdłuż ścieżki

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tym, co posadzić wzdłuż ścieżki i poszukujesz, jakie pomysły się najbardziej sprawdzą, to z pewnością warto wybrać pięknie kwitnące kwiaty. Niektóre z nich pięknie kwitną przez cały sezon, a inne tylko na przykład wczesną wiosną. Ponadto wiele z nich to wieloletnie byliny. Dlatego możesz spokojnie zaplanować ich sadzenie w jednym sezonie i poprawę obwódki wzdłuż ścieżki co drugi rok.

Wybierając popularne rośliny, które można posadzić wzdłuż ścieżki, do nich zaliczają się przede wszystkim:

  • Lawenda - to tak naprawdę rodzaj rośliny, która obejmuje ponad 40 gatunków kwiatów w różnych rozmiarach. Wśród tych gatunków, do najczęściej wybieranych zalicza się lawenda wąskolistna, dorastająca do ok. 50 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. W tym czasie mogą pojawiać się drobne kwiaty w kolorze fioletowym, różowym, a nawet białym. O zbliżonej wysokości rośliny zaliczające się do rodziny jasnotowatych, zalicza się lawenda francuska. Ma zupełnie inne kwiatostany niż lawenda wąskolistna. Jednak również ona cieszy się uznaniem ze względu na bardzo długi okres kwitnienia, a także bezproblemową uprawę.
  • Szafirek Armeński - zastanawiając się nad tym, co posadzić wzdłuż ścieżki, jednocześnie nie chcąc zbyt wysokich roślin, warto zdecydować się na szafirka Armeńskiego. Są to kwiaty, które sadzimy w cebulach. Okres kwitnienia jest naprawdę długi, ponieważ trwa od kwietnia aż do czerwca. Same kwiaty osiągają maksymalną wysokość 20 centymetrów. W okresie kwitnienia pojawiają się piękne, ciemnoniebieskie grona.
  • Goździk siny - jest to bylina o płożącym pokroju, która dorasta mniej więcej do 30 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W tym czasie pojawiają się rzeczywiście kwiaty o sinym zabarwieniu. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co posadzić wzdłuż ścieżki, a jednocześnie zależy nam na dość zwartym pokroju, to właśnie goździk siny może okazać się najlepszą propozycją. Realizując pomysły na posadzenie goździków wzdłuż ścieżki, powinniśmy zapewnić tym roślinom odpowiednie stanowisko. Goździki najlepiej rozwijają się na pełnym słońcu. Należy również zadbać o to, aby kwiaty rosły na przepuszczalnych glebach, ponieważ na zbyt ciężkich rośliny nie będą się aż tak dobrze rozwijały.

Pomysły na krzewy ozdobne wzdłuż ścieżki

Planując ścieżki ogrodowe, a także to, co posadzisz jako obwódkę, pod żadnym pozorem nie musisz się ograniczać do bylin. Ponieważ doskonale będą prezentować się również krzewy ozdobne. Należy jednak pamiętać o tym, aby je odpowiednio dobierać, aby nie rozrastały się w taki sposób, by przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po ścieżkach. Oczywiście będzie nam zależeć również na takich krzewach, które będą pięknie kwitły lub przynajmniej będą wyróżniać się ozdobnymi liśćmi.

Wybierając krzewy ozdobne do ogrodu, które świetnie sprawdzą się do nasadzeń wzdłuż ścieżek, warto wybrać takie gatunki jak:

  • Bukszpan - bukszpan wieczniezielony to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto faktycznie chce cieszyć się piękną obwódką przez cały rok. Na formowanie bukszpanu są liczne pomysły, ponieważ sam krzew ozdobny dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Jednak przy ścieżkach ogrodowych w zupełności wystarczy obwódka w wysokości do kilkudziesięciu centymetrów. Tutaj na pewno warto jeszcze wspomnieć o tym, że bukszpan nie ma zbyt dużych wymagań jeżeli chodzi o jego uprawę.
  • Jałowiec pospolity Repanda - jest to płożąca odmiana jałowca, w związku z tym z pewnością idealnie sprawdzi się przy ścieżkach ogrodowych. Ten krzew ozdobny dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Ponadto jest on niezwykle łatwy w uprawie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia?

Oczywiście może się zdarzyć, że gdy już wiemy, co posadzić wzdłuż ścieżki, powinniśmy mieć na uwadze, również to, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia okażą się najlepszym rozwiązaniem. Tutaj możemy mieć naprawdę wiele różnych pomysłów do realizacji. Wśród nich wymienia się klon, buk, czy też grab. Myśląc również o tym, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia okażą się najlepszym sposobem na żywopłot, to w takiej sytuacji na pewno sprawdzi się wcześniej wymieniony już bukszpan lub pięknie kwitnąca wiśnia antypka.

Gdy już uda nam się ustalić, jakie rośliny będą rosły przy ścieżkach ogrodowych, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać o poszukiwaniu odpowiedzi również w przypadku innych prac ogrodowych. Warto na pewno się dowiedzieć, jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia, jak osłonić taras, czy też granit na schody zewnętrzne okażą się najlepszą propozycją. Mając takie podpowiedzi, nie będziemy musieli aż tak bardzo polegać na innych. Jest to na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem, chociażby z tego powodu, iż nie trzeba konsultować takich spraw z innymi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny