Co warto wiedzieć o drogach publicznych przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania krok po kroku – czym są drogi publiczne, a czym wewnętrzne?

Drogami publicznymi są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zarządzają nimi odpowiednio: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, powiatu i zarząd gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). To właśnie zarządcy są odpowiedzialni za stan dróg publicznych. Ze względu na dostępność, dzieli się je na ogólnodostępne i drogi o ograniczonej dostępności (np. autostrady czy drogi ekspresowe).

Jeśli planujesz kupno mieszkania, pamiętaj, że lokalizacja trasy na terenie działki należącej do państwa nie jest równoznaczna z nadaniem jej statusu drogi publicznej (nawet jeśli jest ona ogólnodostępna). Aby zyskała takie miano musi mieć nadany oficjalny status drogi publicznej. Jest to informacja szczególnie ważna z punktu widzenia inwestorów, którzy chcą otrzymać zgodę na budowę np. obiektów mieszkalnych.

Z dróg krajowych mogą korzystać wszyscy, zgodnie z ich przeznaczeniem i przepisami o ruchu drogowym (np. autostrada jest dostępna dla wszystkich, ale nie można po niej chodzić pieszo, a wąską uliczką mogą poruszać się piesi i samochody, natomiast ciężarówki zwykle mają tam zakaz wjazdu). W związku z tym żaden, najemca i żadna osoba, która zdecydowała się na zakup mieszkania w nieruchomości znajdującej się przy drodze publicznej, nie ma prawa utrudniać poruszania się po niej innym użytkownikom. Taka ulica po prostu musi być dostępna i przejezdna dla wszystkich.

Drogami wewnętrznymi natomiast nazywa się wszystkie trasy, których nie można zakwalifikować do kategorii dróg publicznych, a uprawnienia do poruszania się nimi mają wybrane osoby. Zalicza się do nich np.:

  • drogi dojazdowe do gruntów rolnych,
  • drogi na osiedlach mieszkalnych (zwróć uwagę na ich stan podczas zakupu mieszkania),
  • pętle autobusowe,
  • place przed dworcami,
  • drogi dojazdowe do fabryk, hal i magazynów.

W przeciwieństwie do dróg publicznych, za stan, przebudowę, remonty, konserwację i oznakowanie dróg wewnętrznych odpowiadają zarządcy lub właściciele terenów, na których są one zlokalizowane. Może to być np. deweloper, wspólnota mieszkaniowa czy osoba fizyczna. Drogi wewnętrzne często stanowią połączenie nieruchomości z drogą publiczną.

Zgodnie z polskim prawem, każda nieruchomość musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Jest to wymóg konieczny, a jeśli nieruchomość nie spełnia tego warunku, nie powinna otrzymać pozwolenia na budowę.

Co warto wiedzieć o drogach publicznych przed zakupem mieszkania?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, czyli dlaczego dostęp do drogi publicznej jest ta istotny?

Odpowiedź na to pytanie zobrazować to następującym przykładem:

  • Zakładając, że obowiązek dostępności dróg publicznych dla każdej nieruchomości nie istnieje, deweloper stawia nieruchomość przy dowolnej drodze (lub łączy ją drogą wewnętrzną z dowolną drogą znajdującą się w pobliżu) – niekoniecznie takiej, która ma status publicznej. Decydując się na zakup mieszkania, sprawdzasz tylko, czy pod blok prowadzi jakikolwiek dojazd. Gdy okazuje się, że tak, kupujesz mieszkanie. Po kilku latach wychodzi na jaw, że droga, którą do tej pory się przemieszczałeś, jest zaklasyfikowana jako droga wewnętrzna, ponieważ leży na terenie należącym do prywatnego właściciela i w niedługim czasie będzie całkowicie zamykana lub dostęp do niej będą mieli tylko mieszkańcy sąsiedniej inwestycji. W konsekwencji nieruchomość, w której mieszkasz, zostaje pozbawiona dostępu do drogi dojazdowej. Ani Ty, ani żaden z innych mieszkańców, ani nawet kareta pogotowia czy straż pożarna, nie możecie dojechać bezpośrednio pod blok.

Właśnie dlatego nieruchomość musi mieć dostęp do drogi, którą mogą poruszać się wszyscy.

Co warto wiedzieć o drogach publicznych przed zakupem mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania – oświadczenie dewelopera o dostępie do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej może być zapewniony na kilka sposobów:

  • nieruchomość znajduje się bezpośrednio przy drodze publicznej (przynajmniej jeden z jej boków do niej przylega);
  • deweloper jest właścicielem działki, która znajduje się pomiędzy nieruchomością a drogą publiczną i buduje drogę wewnętrzną;
  • między nieruchomością a drogą publiczną nie ma żadnego przejazdu, a deweloper wnosi wniosek np. do gminy o jej budowę;
  • między nieruchomością a drogą znajdują się działki, należące do innych właścicieli – zostaje ustanowiona tak zwana służebność gruntowa, która uprawnia do przejeżdżania i przechodzenia przez te działki, w celu dostania się do drogi publicznej.

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania i podpiszesz umowę z deweloperem, sprawdź, czy zawarty jest w niej stosowny zapis dotyczący dostępu nieruchomości do drogi publicznej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że inwestor dopełnił wszelkich formalności, a Ty będziesz spokojnie poruszać się trasami, do korzystania z których masz prawo. Jeśli natomiast już podpisałeś umowę z deweloperem, ale z jakichś powodów chcesz z niej zrezygnować, przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się najpotrzebniejszych informacji.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny