Kocioł kondensacyjny co to jest?

Kocioł kondensacyjny to urządzenie, które charakteryzuje się zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że pobiera on powietrze z zewnątrz budynku. Jak sama nazwa mówi, praca pieca kondensacyjnego polega na zjawisku skraplania wody, która zawarta jest w spalinach. To właśnie proces kondensacji pozwala odzyskać energię, a ta przekazywana jest do instalacji, więc nie ulega rozproszeniu w parę wodną.

Czy kocioł kondensacyjny (sprawdź na: www.sanpolprofi.pl) się opłaca? System pozwala na odzyskanie ciepła i zapewnia wysoką sprawność w porównaniu z tradycyjnymi kotłami. Nowoczesne urządzenia świetnie wykorzystują paliwo, co przyczynia się do obniżenia kosztów. Pamiętaj jednak, aby postawić na piec renomowanej marki i dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją. Ponadto sprawdź, czy serwis producenta znajduje się w pobliżu. Dzięki tym elementom uzyskasz pewność, że sięgasz po sprzęt na długie lata.

Co to jest kocioł kondensacyjny?
Co to jest kocioł kondensacyjny?

Ponadto przed dokonaniem zakupu zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dowiedz się, jak w praktyce działa piec kondensacyjny i czy na pewno sprawdzi się on w Twoim domu.

O wyborze rozwiązań z zakresu systemów grzewczych nigdy nie może decydować przypadek, lecz szczegółowa analiza parametrów. W kolejnych częściach tego poradnika znajdziesz więcej szczegółów.

Co to znaczy kocioł kondensacyjny – zasada działania  

Dziś wielu klientów zastanawia się, jaka jest zasada działania tego systemu grzewczego. Zacznijmy więc od podstaw. Na początku do kotła trafia powietrze i paliwo. Jest ono spalane po zmieszaniu z powietrzem. Z kolei gaz spalinowy przepływa przez kocioł i za sprawą konwekcji oraz promieniowania oddaje ciepło do kolejnych elementów wymiennika.

Co to jest kocioł kondensacyjny?
Co to jest kocioł kondensacyjny?

Natomiast konstrukcja wymiennika ciepła obejmuje m.in. skraplacz, do którego dociera zimna woda, powracająca z instalacji. Jej temperatura będzie niższa, im większa będzie powierzchnia grzejników w Twoich czterech kątach. Z kolei skropliny trafiają do kanalizacji przez syfon. Proces skraplania różni piec kondensacyjny od tradycyjnego. Mamy więc do czynienia z bardzo nowoczesnym i polecanym przez ekspertów rozwiązaniem.

Zasada działania urządzenia jest dosyć prosta, choć warto tu zwrócić uwagę na kilka detali i rzucić okiem na wszystkie elementy konstrukcji. Dzięki temu ocenisz piec kondensacyjny – czy warto zainstalować go w domu.

Kotły kondensacyjne – sprawność i bezpieczeństwo użytkowania

Odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania o piec kondensacyjny – co to jest i jak funkcjonuje. Czas przyjrzeć się podstawowemu parametrowi, jakim jest sprawność. Otóż w najlepszych urządzeniach jej wartość dochodzi nawet do 110%. W przypadku gazu ziemnego ilość wodoru jest większa, co przekłada się na bardzo wysokie wyniki sprawności. To z kolei wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie. Zwróć uwagę, dla jakich warunków producent deklaruje sprawność. Sprawdź, czy mowa tu o uśrednionej wartości dla całego sezonu grzewczego, czy tylko o nominalnym obciążeniu. W razie potrzeby warto skontaktować się z producentem, który udzieli Ci wielu cennych wskazówek. Wówczas wybór będzie dużo łatwiejszy.

Straty cieplne w kotle kondensacyjnym

Wiemy, jak kupić kocioł gazowy kondensacyjny – co to jest i jakie parametry są tu najważniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekty związane ze stratami ciepła.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że całkowite wykorzystanie ciepła spalania nie jest możliwe w przypadku kotłów kondensacyjnych. Wśród największych strat można wyróżnić stratę wylotową (kominową). Ta zależna jest od temperatury spalin, które opuszczają kocioł. W dodatku zachodzą straty spowodowane wymianą ciepła.

Na szczęście odpowiednia konstrukcja pieca kondensacyjnego sprawia, że straty są mniejsze od tych, generowanych przez urządzenia tradycyjne. To wiążę się z niższą temperaturą spalin oraz niższymi stratami ciepła do otoczenia. Warto dodać, że kotły kondensacyjne mają palniki niskoemisyjne, co zapewnia modulowaną regulację i ogranicza straty gotowości do pracy. Przy wyborze systemów grzewczych liczy się więc każdy szczegół i warto na nie zwracać uwagę.

Kocioł kondensacyjny czy warto?    

Poznaliśmy szczegółowe informacje i wiemy, czym wyróżniają się kotły kondensacyjne – co to jest sprawność i które kryteria należy przeanalizować. Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czy warto postawić na to urządzenie?

Otóż za takim rozwiązaniem przemawia bardzo wiele atutów. Jeżeli więc możesz zainstalować piec kondensacyjny w swoim domu, zdecydowanie warto dokonać zakupu. Choć kocioł będzie droższy od tego tradycyjnego, z czasem wygeneruje duże oszczędności. Ponadto zapewnia komfort użytkowania i wysokie standardy bezpieczeństwa. Jakby tego było mało, cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród wymagających klientów Sanpolprofi.pl. Wszystko to sprawia, że obok tej propozycji trudno więc przejść obojętnie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej