1. Czym jest płyta fundamentowa?
  2. Kiedy płyta fundamentowa będzie lepszą opcją niż fundament?
  3. Płyty fundamentowe w przypadku skomplikowanej bryły
  4. Zalety i wady płyty fundamentowej

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, jakie fundamenty będą dla Ciebie optymalną opcją? Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się płyty fundamentowe. Czym wyróżniają się płyty fundamentowe? Kiedy będą lepszą opcją niż klasyczny fundament? Jakie wady i zalety mają płyty fundamentowe? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Czym jest płyta fundamentowa?

Standardowa płyta fundamentowa (sprawdź na: www.termico.info) to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest równomierne przekazywanie obciążenia będącego wynikiem ciężaru budynku do gruntu. Dzięki takim rozwiązaniom udaje się wyeliminować ewentualne pęknięcia ścian. Ponadto płyty fundamentowe umożliwiają wznoszenie nieruchomości wyróżniających się nieregularną konstrukcją i to bez konieczności wykonywania tak zwanych dylatacji.

Taką płytę fundamentową wylewa się na placu budowy i zbroi siatką oraz prętami. N podłożu z wygiętych stalowych prętów układa się górną warstwę zbrojenia. Do wykonania fundamentu tego rodzaju wykorzystuje się brzegowe elementy, które stanowią jednocześnie pionową izolację termiczną. Izolację poziomą o grubości minimum 20 cm rozkłada się na tak zwanej pospółce. Warto również wiedzieć, że płyty fundamentowe nie potrzebują aż tak głębokiego wykopu, jak fundamenty tradycyjne. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko czas, ale pieniądze.

Płyty fundamentowe dają wiele korzyści. Ze względu na to, że obciążenia w takim przypadku są rozkładane na całą powierzchnię równomierne, nacisk na 1 cm2 gruntu jest znacznie mniejszy. Ponadto płyty fundamentowe są dużo mniej podatne na osiadanie oraz gwarantują lepszą termiczną i przeciwwilgociową izolację. Nie tylko szybciej się je tworzy, ale i po wykonaniu fundamentu otrzymujemy podłogę.

Kiedy płyta fundamentowa będzie lepszą opcją niż fundament?

Kiedy lepszą opcją będą płyty fundamentowe niż tradycyjny fundament? Otóż taka płyta fundamentowa sprawdzi się dużo lepiej na gruncie wyróżniającym się słabszą nośnością. Z tego powodu takie rozwiązanie często wykorzystuje się w Skandynawii. Płyty fundamentowe nie odkształcają się, gdyż wszystkie siły rozkładają się równomiernie na całej powierzchni zabudowy. Tym samym płyty fundamentowe stanowią świetną – lepszą – podporę dla nieruchomości i minimalizują ewentualne ryzyko pękania ścian – szczególnie wtedy, gdy dom budowany jest na stosunkowo trudnym terenie.

Płyty fundamentowe w przypadku skomplikowanej bryły

Płyty fundamentowe będą lepszym rozwiązaniem również wtedy, gdy dom ma mieć skomplikowaną bryłę. Dlaczego? Jeśli stawiasz dom na standardowym fundamencie, ściany konstrukcyjne musisz podeprzeć na fundamentowych ławach. A to z kolei powoduje wzrost kosztów oraz wydłuża czas całej realizacji. Płyty fundamentowe natomiast nie wymagają przeprowadzania takich operacji. Jest to spowodowane tym, że wytrzymałość płyty jest identyczna w każdym jej miejscu, a dodatkowo koszt płyty jest bardzo atrakcyjny.

Jeśli nie możesz wykonać głębokich wykopów, płyta fundamentowa również będzie doskonałym rozwiązaniem. Taki fundament wykonuje się już na głębokości wynoszącej jedynie 50 cm.

Zalety i wady płyty fundamentowej

Jakie zalety i wady mają płyty fundamentowe? Do plusów zalicza się przede wszystkim niższą cenę. Płyta fundamentowa jest tańszym rozwiązaniem w porównaniu do słupowo-ryglowych fundamentów. Pod tego rodzaju fundamentem nie ma również tak zwanej pełzającej przestrzeni, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację.

Do zalet zalicza się także szybki czas wykonania. Płytę fundamentową wylewa się w ciągu jednego dnia, a cały proces z reguły zajmuje około czterech dni – oczywiście, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. Wylewając taki fundament, możesz jednocześnie wykonać podłogowe ogrzewanie. Ponadto przy płycie fundamentowej nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o podłogę.

Płyty fundamentowe poza zaletami mają również kilka aspektów, które według niektórych uważa się za wady. Po pierwsze pod nimi nie ma żadnej przestrzeni, którą można wykorzystać do umieszczenia użytkowych urządzeń. To sprawia, że – na przykład – wentylację oraz jej przewody trzeba montować na poddaszu albo wewnątrz ścian.

Kolejnym minusem jest fakt, że ciężej wykryć ewentualne przecieki instalacji hydraulicznej. Trzeba więc zadbać o to, aby instalacje kanalizacyjne zostały prawidłowo wykonane w warstwie podbudowy. Ponadto wokół płyty fundamentowej trzeba utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności.

Ze względu na to, że budowa płyty fundamentowej trwa dużo krócej, niż ma to miejsce przy stosowaniu tradycyjnych fundamentów, takie rozwiązanie skraca czas posadowienia budynku. Eliminuje również ryzyko, że przy układaniu izolacji przeciwwilgociowej oraz izolacji termicznej zostaną popełnione błędy. Zbrojenie płyty fundamentowej jest bardzo trwałe, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób chce mieć dom z płytą fundamentową i na jakimkolwiek polu eksploatacji rezygnuje z rozwiązań typu tradycyjne fundamenty. Warto również pamiętać, że od grubości płyty może zależeć cena. Warto więc poczytać więcej artykułów o płytach fundamentowych, zwłaszcza że mogą być wykonane w każdych warunkach i przeniesione z miejsca swego naturalnego występowania.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej