W Polsce nadal najczęściej buduje się domy systemem gospodarczym. Ta metoda uchodzi za najbardziej ekonomiczną, ale jednocześnie wymaga poświęcenia najwięcej czasu. Budując dom systemem gospodarczym, inwestor sam zatrudnia kolejne ekipy, kupuje materiały, a nierzadko sam angażuje się również bezpośrednio w budowę. Taka organizacja prac pozwala na optymalizację kosztów, ale jednocześnie jest obarczona największym ryzykiem.

Jak się przygotować do budowy, aby zminimalizować ryzyko błędów? Czy to w ogóle jest możliwe?

Działka i warunki zabudowy

Błędy w czasie budowy domu popełnia każdy z nas, jednak ich liczbę można swobodnie ograniczyćPrzygotowania do budowy zaczynają się na długo zanim w ziemię zostanie wbita pierwsza łopata; już na etapie wybierania działki i projektu domu. Jeśli chodzi o działkę, to istotna jest nie tylko wielkość jej powierzchni, ale także kształt (im bardziej nietypowy, tym trudniej dopasować projekt domu), dostęp do drogi publicznej, uzbrojenie oraz oczywiście lokalizacja.

Zanim nieruchomość zostanie kupiona, warto także skontrolować w księdze wieczystej jej stan prawny. Z kolei sprawdzając skład gruntu, można upewnić się, czy teren w ogóle nadaje się do bezpośredniego posadowienia na nim budynku.

Dokumentem, do którego warto zajrzeć jeszcze przed dokonaniem zakupu działki, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla danego terenu nie został uchwalony, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z wytycznych zawartych w tych dokumentach dowiemy, czy na wybranym terenie budowa domu jednorodzinnego w ogóle wchodzi w rachubę i jaki kształt może przybrać budynek.

Co trzeba wiedzieć o projektach domów?

Wybór projektu domu to kluczowy moment dla dalszych losów budowy domu. Możemy kupić projekt przygotowany na indywidualne zamówienie. To droższa i bardziej czasochłonna opcja, ale za to dokładnie dostosowana do konkretnych wymagań. Tańszą alternatywą, dostępną niemal od ręki, jest zakup projektu gotowego.

W bazie z tego typu projektami znajdziemy tysiące propozycji. Do wyboru projektu gotowego najlepiej wcześniej dobrze się przygotować i dokładnie doprecyzować wszystkie kryteria związane z parametrami budynku. Wówczas znacznie zawęzimy pole poszukiwań.

Wybierając projekt domu, należy kierować się wielkością i modelem rodziny oraz potrzebami jej poszczególnych członków, a także wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania. Warto też pamiętać, że już na tym etapie można zoptymalizować koszty budowy domu i jego eksploatacji, bowiem im prostszy kształt będzie posiadać bryła domu, tym tańsza i łatwiejsza będzie budowa i tym łatwiej będzie uniknąć powstawania mostków cieplnych prowadzących do strat energii.Projekty gotowe, aby na ich podstawie mógł powstać dom, wymagają adaptacji do warunków panujących na konkretnej działce. Na tym etapie można też wprowadzić zmiany, nie warto jednak z nimi przesadzać, skomplikowane modyfikacje mogą bowiem znacznie podnieść koszty adaptacji.

Kosztorys i formalności

Aby starannie zaplanować każdy etap budowy, warto wcześniej zamówić profesjonalnie przygotowany kosztorys inwestorski. W przypadku ubiegania się o kredyt na budowę kosztorys jest niezbędny, a w innych przypadkach - bardzo przydatny. Kosztorys pozwala nie tylko dokładnie zaplanować koszty poszczególnych prac, ale także ułatwia kontrolę ich przebiegu i pomaga podczas prowadzenia negocjacji z wykonawcami.

Zanim wkroczymy na plac budowy ponadto trzeba dopełnić niezbędnych formalności. W tym przypadku na inwestorów czeka dobra informacja, ponieważ 28 czerwca 2015 roku wchodzi w życie ustawa, która znosi obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę. Nie dotyczy to wszystkich przypadków, a jedynie tych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę, szacuje się jednak, że obejmie znaczną część inwestycji związanych z budową domów jednorodzinnych. Jeśli więc budowa nie zostanie uznana za uciążliwą dla sąsiadów, wystarczy dokonać jej zgłoszenia (wraz z wymaganymi dokumentami). Jeżeli w ciągu trzydziestu dni odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu – można budować.

Ekipa z kierownikiem budowy

Jeśli jesteśmy już naprawdę gotowi, posiadamy działkę, projekt, załatwione są wszystkie formalności, pozostaje zatrudnienie odpowiedniej ekipy. To jeden z bardziej istotnych momentów. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy, rozczarowani poziomem fachowości kolejnych wykonawców, zmieniali ich kilka razy podczas budowy jednego domu. Budynek ma być wykonany solidnie, trwać lata, znalezienie wykwalifikowanych, znających się na swoim fachu wykonawców jest więc niezwykle istotne.

Ogłoszenia firm oferujących usługi w tym zakresie można znaleźć w wielu miejscach, dla inwestorów bardzo ważne są jednak ich referencje. Oprócz sprawdzenia dotychczasowych realizacji i opinii klientów danej firmy, warto także zapytać o posiadane certyfikaty, przeszkolenie pracowników, rodzaj sprzętu i narzędzi, którymi dysponuje. Sprawdzonych wykonawców można znaleźć wypełniając niniejszy formularz.

Realizacja budowy systemem gospodarczym nie zwalnia nas przy tym z obowiązku zatrudnienia kierownika budowy, który  posiada odpowiednie uprawnienia. To bardzo ważna osoba na budowie, na której będzie spoczywać odpowiedzialność za cały projekt (włącznie z prowadzeniem dziennika budowy). Nie zapomnijmy przy tym o podpisaniu umów z wykonawcami. Bez nich trudno będzie egzekwować prawidłowe i terminowe wykonanie prac.  

Budowa domu bez błędów i pośpiechu

Najczęściej popełniane błędy na budowie to temat rzeka. Ilu inwestorów, tyle przykładów na to, co może pójść nie tak. Na szczęście wiele usterek, zwłaszcza w porę wychwyconych, można skutecznie poprawić, co jednak nie dotyczy fundamentów. W tym przypadku błędy mogą okazać się naprawdę opłakane w skutkach, a ich usunięcie – niemożliwe. Tym bardziej więc należy starannie przyłożyć się do wykonania fundamentów. Błędy mogą pojawić również później; krzywe ściany, nieuzbrojona posadzka na gruncie, pękający i łuszczący się beton – to tylko niektóre przykłady najbardziej typowych „potknięć”. Ich sprzymierzeńcem, a naszym złym doradcą, jest pośpiech. Przerwy technologiczne nie są czczym wymysłem. Rezygnując z nich, przez wiele kolejnych lat możemy borykać się z nadmiarem wilgoci czy odkształconymi powierzchniami. Budując dom, nie warto więc nadmiernie się spieszyć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny