Kładki cechują się niezawodnością i stabilnością, a ich dodatkową zaletą jest łatwy i szybki montaż. Istnieje możliwość wykonania niemal dowolnej konstrukcji, co sprawia, że kładki można w pełni dopasować do ukształtowania terenu albo konkretnych wymagań mieszkańców.

Praktyczne kładki dla pieszych i rowerzystów

Kładki pieszo-rowerowe dostępne na jansonbridging.pl to bardzo praktyczny rodzaj konstrukcji, zapewniający swobodny ruch rowerzystom, pieszym, rodzicom z wózkami dziecięcymi itp. Ich zadaniem jest poprawa warunków życiowych mieszkańców i ułatwienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Są montowane w miejscach przeszkód naturalnych, np. wąwozów, strumyków i innych cieków wodnych, a także stworzonych przez człowieka, takich jak trasy komunikacji kolejowej i samochodowej.

Materiały wykorzystywane do produkcji kładek pieszo-rowerowych

Na solidność, stabilność i funkcjonalność kładki wpływa nie tylko jej specjalna konstrukcja, ale również wykonanie. Kładka powinna być wytworzona z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów, takich jak stal niskostopowa, beton, klejone, naturalne drewno, stal nierdzewna czy szkło laminowane. Kładki są też wytwarzane z aluminium, stali o wysokiej wytrzymałości, materiałów kompozytowych i tekstyliów. Zastosowanie tak różnorodnych materiałów budowlanych pozwala na wiele możliwości konstrukcyjnych.

Zdarza się, że kładki pieszo-rowerowe są budowane jako swego rodzaju prototypy innych, bardziej skomplikowanych konstrukcji. Do ich montażu wykorzystywane są najnowsze materiały budowlane i innowacyjne rozwiązania technologiczne, co pozwala w bezpiecznych warunkach ocenić, czy ich stosowanie jest zasadne i wskazane. W przypadku pomyślnie zdanego „testu” architekci często przenoszą zastosowane rozwiązania na bardziej rozbudowane i obciążone konstrukcje, w tym obiekty mostowe.

Poza solidnością i wytrzymałością kładek, ważną kwestią jest również ich estetyczny wygląd. Kładki powinny bowiem stanowić ozdobę otoczenia. Dlatego często są efektownie wykańczane np. kamieniem łamanym, ceramiką budowlaną, betonowymi płytami albo innego rodzaju elementami ozdobnymi.

Na co zwrócić uwagę, projektując kładkę?

Choć pozornie kładki pieszo-rowerowe to niewielkie, proste konstrukcje, to w rzeczywistości proces ich projektowania jest znacznie bardziej skomplikowany. Wymagają one skrupulatnego zaplanowania i indywidualnego podejścia. Projektowanie kładki powinno uwzględniać wiele czynników, w tym przede wszystkim otoczenie, w którym w przyszłości kładka zostanie zamontowana, planowane obciążenie oraz design obiektu. Tylko w ten sposób architekt jest w stanie stworzyć praktyczną, a przy tym estetyczną wizualnie konstrukcję, która idealnie wpisze się w dany krajobraz.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej