Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?
Mieszkanie własnościowe czy dom to w Polsce wciąż dobra, na które wielu rodaków zaciąga wieloletnie zobowiązania finansowe w banku. Nie bez znaczenia jest zatem każda złotówka, którą przyjdzie później oddać bankowi. Czy wiesz, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, porównując oferty poszczególnych podmiotów? Więcej informacji na ten temat dowiesz się z poniższego tekstu.
Aspekt numer 1: całkowity koszt kredytu (CKK)
Ta wartość mówi o pełnej sumie kosztów zaciągnięcia kredytu. CKK obejmuje wszystkie odsetki, ale też opłaty dodatkowe, w tym koszty rozpatrzenia wniosku, wysokość prowizji kredytu czy dodatkowego zabezpieczenia.
Aspekt numer 2: RRSO
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to, najogólniej mówiąc, faktyczny koszt kredytu w skali roku. Wskaźnik ten jest wyjątkowo przydatny przy analizie i porównywaniu pomiędzy sobą poszczególnych ofert. Zajrzyj po kredyt hipoteczny na Direct.Money.
Aspekt numer 3: oprocentowanie
Jeśli chodzi o oprocentowanie, jednym z jego parametrów jest marża. Warto pamiętać o tym, że wysokość marży jest stała przez cały okres kredytowania. Stanowi czysty i realny zysk banku w zamian za udzielenie kredytu wnioskodawcy. Innym parametrem, który ma wpływ na wysokość oprocentowania, jest wskaźnik WIBOR. Jest to czynnik zmienny, który może przełożyć się na obniżenie lub wzrost raty kredytowej. Bywa, że w ciągu kilku lat utrzymuje się na niezmiennym poziomie, choć niewykluczone jest, że może też dość odczuwalnie dla kredytobiorcy wzrosnąć.
Aspekt numer 4: ubezpieczenie
Ubezpieczenie od ognia, powodzi i zdarzeń losowych stanowi nieodzowny element kredytu hipotecznego, do którego wykupienia kredytobiorca jest zobligowany przez bank. Może jednak okazać się, że dany podmiot oferuje mało korzystne ubezpieczenie i lepiej wykupić je u konkurencyjnego podmiotu. Istnieją też dodatkowe formy zabezpieczeń, w tym ubezpieczenie na wypadek utraty pracy czy ubezpieczenie na życie, które kredytobiorca może, choć nie musi zaciągnąć.
Aspekt numer 5: cross-selling
Niektóre atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych wiążą się z tym, że klient, aby z nich skorzystać, musi zawrzeć umowę na prowadzenie rachunku rozliczeniowego, korzystanie z karty kredytowej czy innych komplementarnych narzędzi bankowych. Warto sprawdzić, czy comiesięczne koszty związane z ich utrzymaniem faktycznie przełożą się na zyski, bezpośrednio związane z rzekomo atrakcyjną ofertą kredytu hipotecznego. Być może oferta mniej korzystna (na pierwszy rzut oka) ostatecznie okaże się lepsza.
Aspekt numer 6: obsługa w banku
Od tego również zależy wybór placówki bankowej. Warto zrobić rozeznanie wśród znajomych, aby wybrać najlepszy podmiot finansowy. Istotne mogą być kwestie dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu. Niektóre banki mogą wymagać przedstawienia umowy przedwstępnej w przypadku chęci zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Kluczowy dla komfortu kredytobiorcy jest poziom obsługi oraz wsparcie przy załatwianiu wszelkich formalności. Od szybkości działania banku również wiele zależy. W dzisiejszych czasach klienci oczekują też wygodnych form kontaktu z bankiem w kwestiach spłaty kredytu, uzyskania aneksu czy harmonogramu spłaty zobowiązania.
Podsumowując, podczas podejmowania decyzji o wnioskowaniu o kredyt w wybranej placówce bankowej warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak: oprocentowanie kredytu (w tym marżę), RRSO, CKK, ubezpieczenie kredytu, cross-selling, ale też jakość obsługi klienta i wsparcie go w załatwianiu wszelkich formalności.
artykuł sponsorowany