Jak działa ogrzewanie elektryczne?

Wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domu jest zyskuje popularność. Zapewnia komfort użytkowania, błyskawiczny montaż, szybki czas reakcji, a do tego jest stosunkowo niedrogie w budynkach w standardzie energooszczędnym i pasywnym w porównaniu do innych rozwiązań.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to m.in. urządzenia ścienne takie jak grzejniki panelowe, drabinkowe czy akumulacyjne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się jednak elementy ogrzewania podłogowego – są to maty, kable lub folie grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe – podstawowe zalety

Takie instalacje nie wymagają częstego czyszczenia czy zabiegów konserwacyjnych. Są też bezobsługowe, nie generują popiołu ani dymu, nie emitują hałasu. Ich dużym plusem jest także niewielki nakład inwestycyjny. Instalacje z ogrzewaniem elektrycznym wodnym są dynamiczne i nie generują strat ciepła w budownictwie nowoprojektowanym.

Popularne rodzaje ogrzewania podłogowego elektrycznego

Maty grzewcze. Jest to po prostu pas wykonany z siatki z włókna szklanego połączony z kablem grzejnym. Występują w rolkach. Przewód grzejny jest zintegrowany z siatką. Można uzyskać wymagany kształt maty, tnąc siatkę w zależności od swoich potrzeb i wielkości pomieszczenia. Mata grzeje jedynie w miejscach przewodu oporowego. Wyróżniamy maty jednostronne oraz dwustronne.

Kable grzejne. Musi być indywidualne rozplanowane dla pomieszczenia już podczas projektowania domu. Oceń potrzeby cieplne oraz wielkość powierzchni grzewczej. Kabel grzejny to przewód w ochronnej powłoce, który rozgrzewa się, gdy płynie w nim prąd. Przewody układane są na stropie lub podkładzie betonowym z izolacją cieplną i pokrywa się je wylewką.

Folie grzewcze. Jest to cienki element grzewczy o dużej elastyczności. Folia posiada elektrody z taśmy miedzianej, które pełnią funkcję przewodnika prądu. Ich charakterystyczną właściwością jest grzanie całą powierzchną. Ich plusem jest też stosunkowy niski koszt materiału.

Do zasilania folii grzewczej używa się prądu zmiennego, który ma napięcie stałe o wartości 24 lub 12 V oraz napięcie zmienne 230 V. Wyróżnia je m.in. wytrzymałość na uszkodzenia i trwałość, minimalne straty ciepła, a także długa żywotność.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://laczynasnapiecie.pl/blog/ogrzewanie-podlogowe-elektryczne-co-powinnismy-wiedziec.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej