Co Warto wiedzieć o wykończeniu wnętrz „pod klucz”, rozwiązaniu w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” oraz o pakietach wykończeniowych
W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na poniższe pytania związane z wykończeniem mieszkań, domów i apartamentów:
- Jak należy interpretować termin kompleksowego wykończenia pod klucz?
- Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy remontowej aby uniknąć nieporozumień?
- Czy do mieszkania wykończonego “pod klucz” można się od razu wprowadzić?
“Pod klucz” jest określeniem stosunkowo nowym, spopularyzowanym kilkanaście lat temu. Definiuje usługę, która świadczona jest przez firmy remontowe w sposób zaplanowany i uporządkowany. Prowadzić powinna do wykończenia wnętrza w taki sposób, aby teoretycznie otrzymać produkt, jakim jest mieszkanie gotowe do zamieszkania. Praktyka jednak wskazuje, że interpretacja hasła “pod klucz” nie jest jednoznaczna.
Wieloznaczne “pod klucz” czy jednoznaczne „wchodzisz i mieszkasz” (czyli krótko o kompleksowej opcji “wchodzisz i mieszkasz” oraz o pakietowych półproduktach).
Dla jednych firm określenie „pod klucz” oznacza wykończenie mieszkania według tzw. pakietów wykończeniowych, które obejmują: wykończenie łazienki, pomalowanie ścian, zamontowanie podłogi i drzwi. To wszystko przy użyciu wąskiej grupy materiałów i produktów, które mieszczą się w danym przedziale ceny i są oferowane przez firmę wykończeniową. Na tym zasadniczo kończy się ich usługa. Tanio, szybko i masowo.
Dla innych firm określenie “pod klucz” oznacza bardziej usługę „wchodzisz i mieszkasz” na którą składa się cały zakres działań mających doprowadzić do tego, że otrzymujemy mieszkanie zgodne z naszym gustem i potrzebami, w którym da się od razu zamieszkać. Aby jednak otrzymać taki produkt musimy przejść pewien proces.
Usługa taka składa się z następujących etapów:
- Profesjonalnego zaprojektowania wnętrza,
- Przeprowadzenie prac remontowych,
- Zamówieniu wszystkich elementów wyposażenia i organizację dostaw,
- Montaż wyposażenia wybranego przez klienta w procesie projektowym (w tym: montaż mebli na wymiar, mebli gotowych, oświetlenia, sprzętu AGD, bardzo często również : montaż klimatyzacji oraz systemu inteligentnego domu aż po zasłony w oknach, materac na łóżku czy nawet powieszeniu obrazów na ścianie – jeśli są takie oczekiwania inwestora).
Jedno określenie a dwa, jakże różne, podejścia do wykończenia mieszkania.
W efekcie otrzymujemy dwa bardzo różne produkty.
Dlaczego tak jest, że jedno określenie “pod klucz” oznacza dwa standardy?
Różnice w interpretacji “pod klucz” wynikają z kilku czynników:
- Wygoda wykonawców, bo ileż prostsze jest wykończenie mieszkania wg jednego schematu, bez zmian elektrycznych czy hydraulicznych a często również bez gładzi na ścianach a jedynie szlifowanie istniejących tynków deweloperskich?
- Sprytna reklama, bo jest to rozwiązanie teoretycznie tańsze, szybsze i cenowo przyjazne klientowi więc dobrze to prezentuje się na różnych materiałach reklamowych. Nawet wśród największych firm na tym rynku pojawiają się oferty usługi „kompleksowego wykończenia mieszkania” za 495 zł/mkw. netto.
- Nieświadomość klientów, bo ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że czeka ich jeszcze co najmniej drugie tyle kosztów, zachodu i samodzielnego rozwiązywania problemów, z którymi zostaną sami po wyjściu ekipy remontowej.
- W końcu cena. Wykończenie pod klucz za kilkaset złotych za metr kwadratowy wygląda naprawdę dobrze.
Decydując się na opcję „pod klucz”, ale na podstawie standaryzowanych pakietów wykończeniowych, dostaje się półprodukt, jakim jest mieszkanie wykończone jedynie w połowie, w którym nie można zamieszkać.
Na co warto więc zwrócić uwagę przy wyborze opcji pakietowej?
Przed podjęciem współpracy z firmą dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej usługi się oczekuje. Zastanowić się ile pracy i czasu należy jeszcze włożyć w mieszkanie, by wyglądało ono tak, jak się to zaplanowało i czy na pewno chce się to robić samodzielnie?
Ustandaryzowane rozwiązania pakietowe posiadają swoje plusy i minusy. Pierwszym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że w wyniku usługi pakietowego wykończenia wnętrza otrzymamy mieszkanie, w którym nie da się zamieszkać dlatego, że pakiety to usługa częściowa.
Główną zaletą pakietów wykończeniowych jest:
- Możliwość szybkiego wykonania usługi,
- Produkty wyposażenia mieszkania są odgórnie narzucone, więc nie trzeba się zastanawiać co wybrać i czy będą do siebie pasowały – najczęściej zaproponowane produkty do siebie pasują.
- Nie musimy poświęcać czasu na współpracę z architektem w celu stworzenia swojego własnego wnętrza – bo to jest już odgórnie zaproponowane,
- Nie tracimy czasu na szukanie ekip remontowych, bo te zapewnia dostawca pakietu,
- Nie zajmujemy się zamawianiem i dostawa produktów na budowę. Nie oceniamy ich jakości przy dostawie, bo tym zajmuje się sprzedawca pakietu,
- Z góry określona jest cena, która najczęściej brzmi bardzo atrakcyjnie.
Czego nie otrzymasz w pakiecie?
- Pakiet wykończeniowy został stworzony przez firmy remontowe, dlatego ma swoją specyfikę. Musi być tani i dać się wykonać szybko z pominięciem takich prac, które wydłużają czas jego wykonania. Musi być również bezproblemowy dla wykonawcy dlatego w pakietach wykończeniowych na próżno szukać takich usług jak:
- Przeróbki elektryczne i hydrauliczne. Jeśli chcesz, choć trochę dostosować mieszkanie do swoich potrzeb np. przenieść umywalkę w łazience w inne miejsce czy zamontować gniazdka elektryczne w takim miejscu by były dla Ciebie wygodne w użyciu, to w najlepszym wypadku musisz za to dopłacić. W najgorszym wypadku jednak firma wykończeniowa nie zrobi tych zmian. Możliwe, że podpowiedzą Ci byś „dogadywał się” z pracownikiem na budowie. W przypadku jakiejkolwiek awarii czy błędów wykonania, firma nie będzie za to odpowiedzialna.
- W pakietach brakuje prac stosujących gips-karton. Nie wykonasz więc obniżenie sufitu czy dobudowy ścianki.
- W pakietach wykończeniowych bardzo często nie ma mowy o gładziach (z wyjątkiem tych najdroższych pakietów). W takim wypadku wykonawca zeszlifuje tynk, który wykonał deweloper, a małe ubytki zaszpachluje. To jednak zdecydowanie nie to samo co wykonanie gładzi.
- W powyższej usłudze nie znajdziesz propozycji żadnych mebli: łazienkowych, kuchennych, czy innych mebli do zabudowy jak np. szafy wnękowe. Dobór i montaż odpowiedniego sprzętu AGD tez pozostaje na Twojej głowie.
- Pakiety wykończeniowe nie mówią nic o oświetleniu. Dobór i zawieszenie lampy pozostanie w twojej gestii.
- Wybierając opcję pakietową należy szczególną uwagę zwrócić na informacji o możliwości przyklejenia tapety czy innych drobnych dekoracji ścian, jeśli takie planujemy. Najczęściej brakuje informacji również o montażu akcesoriów łazienkowych, które bardzo często trzeba instalować do ściany za pomocą kołków rozporowych.
Podsumowanie
Określenie „pod klucz” jest łatwe do zapamiętania i w krótki ale i nieprecyzyjny sposób informuje o tym, czym firma się zajmuje. Określenie „wchodzisz i mieszkasz” jest bardziej dokładne ale z kolei mniej popularne, usługa mniej masowa i rzadziej poszukiwana przez klientów. Nie ma też innego celnego i szeroko znanego określenia, które w tak jednoznaczny sposób określa zakres takich prac.
Można więc przyjąć, że używanie określenia „pod klucz” przez firmy , które de facto takiej usługi nie świadczą, jest wynikiem braku precyzyjnych określeń, które różnicowałyby zakres prac, poziom kompleksowości i zakres wykończenia mieszkania. Można więc przyjąć, że zarówno deweloperzy używający tego określenia w swoich materiałach reklamowych, jak i firmy remontowe i wykończeniowe, posługujące się tym zwrotem do określenia zakresu swoich prac, używają go albo nieświadomie, albo z braku innych dokładniejszych określeń, albo wreszcie wręcz przeciwnie: świadomie nadużywają terminu, aby pokazać więcej, niż faktycznie są w stanie wykonać. Najbardziej dokładnym określeniem wydaje nazwa usługi „wchodzisz i mieszkasz”.