Co warto wiedzieć o zaworach czerpalnych? Sprawdzamy!
Zawory czerpalne są jednymi z najważniejszych elementów m.in. instalacji wodociągowych i gazowniczych, a także centralnego ogrzewania. Można też spotkać się z nimi w urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Czym dokładnie są zawory czerpalne? Jakie są ich zalety i gdzie się ich używa? Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaworów? Sprawdź!
Czym są kurki czerpalne? Przydatne informacje o zaworach czerpalnych
Zawory czerpalne są niezwykle popularne wśród wszystkich zaworów dostępnych na rynku. O zaworze czerpalnym często mówi się również „kurek czerpalny”. Wszystko ze względu na dość specyficzny wygląd elementu. Zawory najczęściej montuje się na ścianie pomieszczenia w środku lub na zewnątrz budynku. Zawór czerpalny pozwala np. pobierać wodę, którą następnie można podlać ogródek. Zawory czerpalne do wody mają za zadanie doprowadzać ją skutecznie i w prosty sposób. Cechują się niesamowitą trwałością i wydajnością. Zawory czerpalne zewnętrzne są także lekkie i proste w obsłudze.
Najczęściej można się spotkać z kurkami stworzonymi ze stali nierdzewnej. Zawory czerpalne nierdzewne to jednak nie wszystko! Mamy też elementy wykonane z plastiku i mosiądzu, które są wytrzymałe i niemal bezawaryjne. Plastikowe kurki najczęściej używane są w miejscach poboru wody o niskim ciśnieniu. Czasami pojawiają się też zawory z niklu, będące odporne na korozję. Dzięki szerokiej gamie produktów każdy może wybrać kurek dopasowany do swoich potrzeb. Poza różnorodnym materiałem zawory czerpalne mają też różną średnicę. Dzięki temu prościej dopasować je do różnych instalacji. Istnieją też zawory czerpalne ze złączką do węża. Wiele z nich ma jednak możliwość bezpośredniego podpięcia np. do systemu wodociągowego.
Jakie są najważniejsze zalety kurków czerpalnych?
Zawory czerpalne występują najczęściej w systemach nawadniających. Kurki są odpowiedzialne za sterowanie całą instalacją. Do najważniejszych parametrów zaworów zalicza się ich przepustowość, określaną na podstawie rurociągu i średnicy kompleksu. Kurki są prosto skonstruowane, dzięki czemu są elementami niezwykle rozchwytywanymi na rynku. Kurek kulowy nierdzewny często stosowany jest w rurociągach. To bardzo praktyczny element – znacznie łatwiejszy w użytkowaniu niż np. zasuwy. Warto dodać, że:
- Zawory czerpalne ogrodowe niewiele kosztują.
- Łatwo się je odłącza i podłącza do wybranego systemu.
- Kurki czerpalne cechują się długą żywotnością, wytrzymałością i niezawodnością.
- Zawory pozwalają na szybkie i łatwe odcięcie przepływu medium w razie awarii.
- Możliwa jest oszczędność energii dzięki bezpośredniemu czerpaniu z instalacji.
Właśnie takie kurki ma do zaoferowania marka Pneumat. W tym miejscu znajdziesz najpopularniejsze zawory czerpalne, jakie firma ma do zaoferowania: https://www.pneumat.com.pl/kurek-zawor-czerpalny. Ich zastosowanie pozwoli uzyskać wysoką dokładność i niezawodność w pracy. To ważne nie tylko w warunkach domowych, ale i przemysłowych.
Te rodzaje zaworów czerpalnych warto znać
Zawory czerpalne ogrodowe podzielić można ze względu na materiał podstawy i typ łączenia. Materiał zwykle decyduje o kosztach, właściwościach, a także rodzaju eksploatacji. Najpopularniejszymi kurkami czerpalnymi są:
- Zawory czerpalne stalowe – niesamowicie trwałe kurki, które zwykle zrobione są ze stali niskowęglowej.
- Zawory kulowe czerpalne mosiężne – uniwersalne elementy, które często używane są np. przy podlewaniu ogrodów. Można używać ich także z rurami plastikowymi lub metalowymi. Mosiężny zawór odporny jest na korozję.
- Zawory czerpalne nierdzewne – wykonane ze stali całkowicie uodpornionej na korozję. Kosztują więcej niż np. ze stali niskowęglowej lub plastikowe. Cechują się jednak o wiele lepszymi parametrami, zwłaszcza długą żywotnością i odpornością na wilgoć. Właśnie te kurki najlepiej sprawdzają się w systemach nawadniających.
Należy też zwrócić uwagę na typ łączenia. Kurki czerpalne mogą mieć łączenie np. spawane. Są to wówczas niezawodne elementy będące gwarancją wysokiej wodoszczelności. Mamy też zawory sprzęgłowe, które mają kompaktowy rozmiar i są bardzo proste w montażu i demontażu. Niektórzy decydują się również na kombinowane kurki – czyli z dwoma różnymi łączeniami.
Wszystkie zawory stosować można do czerpania wody z instalacji i podlewania roślin. Montuje się je również w pomieszczeniach gospodarczych, aby nawadniać ogród lub czerpać wodę dla zwierząt hodowlanych. Do niektórych zaworów można podpinać węże ogrodowe. Kurki czerpalne znakomicie sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej. Służą m.in. utrzymywaniu porządku i czystości.
Pamiętaj, że…
Ważna jest konserwacja i regularne czyszczenie zaworów czerpalnych. Jako że kurki znakomicie nadają się również do przepływu środków chemicznych, napojów, olejów i środków spożywczych, często się brudzą.
Materiał partnera