Co warto wiedzieć przed zakupem pistoletu klejowego?
Pistolety do kleju są jednymi z bardziej praktycznych i uniwersalnych narzędzi, które doskonale sprawdzają się zarówno w użytku hobbystycznym podczas majsterkowania, jak i w specjalistycznych pracach wykończeniowych czy monterskich. Sprawdź, jak wybrać pistolet klejowy i co warto wiedzieć przed jego zakupem.
Pistolet klejowy przewodowy czy bezprzewodowy?
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed wyborem pistoletu do klejenia na gorąco, jest jego zasilanie. Niemal każdy pistolet klejowy na rynku zasilany jest przewodowo bezpośrednio z sieci. W zdecydowanej większości przypadków jest to wystarczające rozwiązanie, które pozwoli na sprawną i wygodną eksploatację.
Niemniej, w niektórych przypadkach o wiele lepiej sprawdzi się akumulatorowy pistolet klejowy, który pozwoli na sprawne klejenie na gorąco w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Takie bezprzewodowe urządzenie okaże się również niezwykle wygodnym sprzętem podczas częstej konieczności klejenia elementów lub detali w różnych miejscach.
Choć akumulatorowy pistolet klejowy dostępny na phuabc.com.pl jest zdecydowanie wygodniejszym urządzeniem, to należy pamiętać, że może być on nawet 20-krotnie droższy od swojego przewodowego odpowiednika. Z tego też względu pistolety zasilane bezprzewodowo należą raczej do profesjonalnych i specjalistycznych elektronarzędzi.
Parametry pistoletów klejowych
Poza samym rodzajem zasilania istotna jest również moc znamionowa, wydajność oraz czas nagrzewania pistoletu. Zwykle moc znamionowa pistoletów klejowych zasilanych przewodowo oscyluje w granicach od 200 do 400 W, co w zupełności wystarczy na uzyskanie zadowalającej wydajności i krótkiego czasu nagrzewania.
Wydajność urządzenia określana jest jako liczba gramów kleju lub innego spoiwa, którą pistolet jest w stanie rozpuścić i przepuścić przez dyszę w godzinę. Zwykle przewodowe pistolety klejowe zapewniają wydajność w granicach od 250 do 600 g/h. W zupełności wystarczy ona do sprawnego klejenia zarówno niewielkich, jak i dużych powierzchni.
Czas nagrzewania jest kolejnym ważnym parametrem wpływającym na komfort i efektywność pracy. Jeżeli pistolet klejowy będzie intensywnie eksploatowany, wówczas warto zainwestować w sprzęt, który zapewni możliwie krótki czas nagrzewania. Standardowo przewodowe pistolety klejowe zapewniają czas nagrzewania w zakresie od 6 do 3 minut.
Istotna jest również średnica dyszy pistoletu oraz wielkość gniazda do wprowadzania sztyftu. Determinują one kompatybilność sprzętu z klejami do klejenia na gorąco.
artykuł sponsorowany