Kominek z paleniskiem

Palenisko otwarte kontra zamknięty wkład kominkowy

Kominek z paleniskiem otwartym oddaje do pomieszczenia, w którym się znajduje, jedynie kilkanaście procent energii cieplnej uzyskanej w procesie spalania drewna. Ponad 80% ciepła ucieka wraz z dymem. Wydajność takiego rozwiązania jest więc znikoma. W trakcie najcięższych mrozów kominek z paleniskiem otwartym nie będzie dobrą alternatywą dla droższych form ogrzewania. W tradycyjnych kominkach istnieje także spore ryzyko cofania się dymu do pomieszczenia, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Coraz większą popularnością cieszą się więc kominki z wkładem zamkniętym zapewniające dużo większą efektywność ogrzewania. Wkład kominkowy zintegrowany z systemem dystrybucji gorącego powietrza lub systemem centralnego ogrzewania umożliwia doprowadzenie ciepła do każdego miejsca w domu zarówno na parterze, jak i na piętrze. Podłączenie kominka do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania pozwala nie tylko ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu, ale także podgrzać wodę użytkową.

Ekonomiczne spalanie

Wedle obowiązujących przepisów kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, lecz w okresie jesienno-zimowym z powodzeniem może stanowić podstawowe źródło ogrzewania, ograniczając koszty zużycia paliwa. Nowoczesne wkłady kominkowe spełniają rygorystyczne normy emisji BlmSchV2, ograniczając do minimum przedostawanie się do powietrza pyłów oraz dwutlenku węgla.

Polecane biokominki w dobrych cenach

Drewno w kominku z paleniskiem otwartym spala się bardzo szybko. Również z tego względu wkłady kominkowe są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Wkład kominkowy umożliwia sterowanie intensywnością spalania, co pozwala na efektywne wykorzystanie ciepła i wpływa na mniejsze zużycie opału oraz ograniczenie kosztów ogrzewania budynku i podgrzania wody użytkowej. Ponadto kominek z wkładem zamkniętym ogranicza ryzyko powstania pożaru do minimum, będąc jednym z najbezpieczniejszych i najtańszych sposobów ogrzewania.artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny