Czy na pewno można zrezygnować z podmurówki pod płot?

Nie powinniśmy podejmować pochopnie decyzji o zrezygnowaniu z podmurówki pod płot, ponieważ w niektórych sytuacjach nie będzie innego adekwatnego rozwiązania. Podmurówka spełnia swoją określoną rolę, do której zalicza się przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości ogrodzenia. Płot jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, silny wiatr, a także na opady atmosferyczne. Dodatkowo dzięki podmurówce nie będą do nas przedostawać się różne zwierzęta.

Możemy zrezygnować z podmurówki, jeżeli będziemy mieli pewność, iż grunt pod ogrodzeniem nie będzie osiadał. Ponadto czasami nasza posesja graniczy z nierównym terenem, co może wiązać się z niewielkimi osuwiskami i przesypywaniem piasku za ogrodzenie. Są to raczej rzadkie sytuacje, ale w tym przypadku tylko wykonanie podmurówki okaże się skutecznym rozwiązaniem. Jeżeli nie dotyczy nas żadna okoliczność, to jak najbardziej możemy zastanowić się, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie postawić.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?

Jeżeli będziemy wiedzieli, czym jest podmurówka, to jednocześnie będzie nam łatwiej określić, które rozwiązanie do niej się nie zalicza. Najczęściej podmurówkę wykonuje się z betonu, stawiając ją na wysokość kilkudziesięciu centymetrów powyżej gruntu. Czasami jednak podmurówkę zaczyna się układać na kilkanaście centymetrów pod powierzchnią gruntu.

Jeżeli nadal zastanawiamy się nad tym, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie, to możemy skorzystać z takich rozwiązań jak:

  • Ogrodzenie gabionowe - do tego typu ogrodzenia, niepotrzebne są fundamenty. Gotowe gabiony doskonale prezentują się szczególnie przy nowoczesnych budynkach. W zależności od zapotrzebowania, wysokość gabionów może wynieść od 40 do nawet 250 cm. Najczęściej kosze gabionowe wypełniamy naturalnym kamieniem. Świetnie sprawdzą się otoczaki, piaskowiec lub łupek. Zastanawiając się nad tym, z czego zrobić jeszcze wypełnienie gabionów, możemy posłużyć się ideą recyklingu. Ponieważ bardzo ciekawie zaprezentuje się potłuczone szkło lub cegła.
  • Płyty betonowe - są to gotowe płyty betonowe, które występują najczęściej w naturalnej kolorystyce. Wysokość takiej płyty, którą można od razu zamontować, wynosi zazwyczaj 2 metry wysokości. Natomiast szerokość wynosi 50 cm. Zastanawiając się, jak zrobić gotowe ogrodzenia z płyt betonowych, warto mieć na uwadze dodatkowe elementy, do których zaliczają się przęsła oraz słupki. Zamawiając gotowe płyty, należy liczyć się, z tym iż słupki osiągają wysokość 2,30 metra.
  • Ogrodzenia panelowe - maksymalna wysokość paneli wynosi do 2 metrów. Tutaj również fundamenty nie są potrzebne. Wyróżnikiem tego typu ogrodzenia jest eleganckie przetłoczenie, które idealnie komponuje się na terenie nowoczesnych posesji. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić ogrodzenie z paneli wykonanych z ocynku, powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze brak podmurówki. Oczywiście istnieje możliwość tego, aby pod płot panelowy postawić podmurówkę, jednak nie jest to konieczne. Natomiast wśród pozostałych akcesoriów potrzebnych do montażu ogrodzenia wymienia się m.in.: obejmy do łączenia paneli, czy słupki. Gotowe panele podlegają wcześniejszemu malowaniu proszkowemu, dzięki czemu farba jest wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Ogrodzenia palisadowe - jeżeli nadal szukamy tego, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie sprawdzi się najlepiej, to warto zwrócić uwagę na ogrodzenie wykonane z paneli palisadowych. W przypadku tego rozwiązania nie będziemy musieli się martwić, z czego zrobić fundamenty. Tak, jak w przypadku ogrodzeń panelowych, tutaj również płot palisadowy wykonany jest z ocynku, który najczęściej podlega malowaniu proszkowemu. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić taki płot, na pewno znajdziemy wiele realizacji z podmurówką. Należy jednak pamiętać, że zarówno podmurówka, jak i również fundamenty przy sprzyjających warunkach, nie będą w ogóle konieczne. Sprawdź także ten artykuł na temat podmurówki betonowej.

Napędy i siłowniki do bram - sprawdź promocje!

Co zamiast kostki brukowej?

Wiedząc już, że fundamenty oraz podmurówka nie zawsze są potrzebne do zbudowania ogrodzenia, warto zastanowić się również nad tym, co zamiast kostki brukowej okaże się najlepsze, a także jak zrobić podjazd. Do wyboru mamy kilka różnych propozycji, wśród których znajdziemy między innymi eleganckie płyty gresowe. Rzeczywiście wykonane są one z naturalnego gresu. Najczęściej płyta gresowa posiada dość spore wymiary, dzięki czemu jej układanie również przebiega znacznie szybciej.

Dalej szukając ciekawych inspiracji na temat tego, co zamiast kostki brukowej, możemy zdecydować się na przykład na kruszywo naturalne. Dodatkową zaletą z odpowiedzi na pytanie, z czego zrobić podjazd, jest niski koszt grubego żwiru lub płyt chodnikowych. Mając na myśli z czego zrobić podjazd, a także co zamiast kostki brukowej, dobrze jest pomyśleć o geokratce. Jest to doskonała odpowiedź na pytanie, co zamiast kostki brukowej zastosować, jeżeli zależy nam na utwardzonej powierzchni. To pozwoli nam zastanawiać się nad kolejnym etapem, czyli jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia zaprezentują się najlepiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny